Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Robert Biedroń:Kryzys zbożowy wynika z niekompetencji…
2023-04-24, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Robert Biedroń:Kryzys zbożowy wynika z niekompetencji ministrów zajmujących się rolnictwem oraz komisarza ds. rolnictwa

Robert Biedroń: To straszne, że prawica mąci Polkom i Polakom w głowach strasząc Unią Europejską
Robert Biedroń w Porannej Rozmowie Radia Opole o:
- Fit for 55 - czyli ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych
- Kryzysie zbożowym i i tym, czyja to wina
- Propozycjach Nowej Lewicy dla rolników, ale nie tylko
- Prawica ciągle mąci Polkom i Polakom w głowach strasząc Unią Europejską i rozwiązaniami, które są korzystne dla Polski - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Robert Biedroń współprzewodniczący Nowej Lewicy pytany o to dlaczego polski partie opozycyjne poparły w Parlamencie Europejskim pakiet Fit for 55.

To zbiór rozwiązań, które mają doprowadzić do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej.

- Polska jest krajem z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii. Musimy przeprowadzić taką transformację, że będziemy żyli w kraju z czystszym powietrzem. Unia Europejska przekazuje na ten cel 65 mld euro. To niewyobrażalne pieniądze, po które prawica nie jest w stanie sięgnąć, dlatego straszy - mówił w Radiu Opole Robert Biedroń.
- To plan Marshala Europy jeśli chodzi o klimat. Pieniądze na panele fotowoltaiczne, wiatraki, ocieplanie domów są w Polsce bardzo potrzebne.

Robert Biedroń powiedział, że Stany Zjednoczone utworzą jeden z największych fundusz klimatyczny, mają w wielu aspektach bardziej ambitne cele klimatyczne, podobnie Chiny.
- Trzy największe gospodarki świata: Stany Zjednoczone, Chiny i Unia Europejska zaczynają ze sobą rywalizować jeśli chodzi o transformację energetyczną, stawiają na nowoczesne tanie odnawialne źródła energii.

Pytany o "kryzys zbożowy" Robert Biedroń powiedział, że kryzys zbożowy nie został zażegnany. Jego zdaniem wynika to z niekompetencji ministrów zajmujących się rolnictwem oraz komisarza ds. rolnictwa.

- To jest dar Opola dla Polski, pan Janusz Kowalski. Jeżeli minister rolnictwa nie jest w stanie odróżnić ziaren zbóż, to mam zerowe zaufanie do takiego ministra. Drugi przykład, pan komisarz Wojciechowski, który nosi legitymację PiS. Ten facet doprowadził do tego, że mamy kompletny chaos, jeśli chodzi o rolnictwo w Europie - powiedział gość Radia Opole. Zwrócił uwagę, że nie bierze on udziału w pracach dotyczących rozwiązania kryzysu dlatego, że Komisja Europejska uznała, że jest on niekompetentny.
Nowa Lewica proponuje, aby Unia Europejska kupiła od polskich rolników zboże i przetransportowała je do krajów, które go potrzebują.
- To trzeba zrobić i cieszę się, że to się wydarzy. Pytanie tylko dlaczego komisarz Wojciechowski z PiS nie wprowadził tych rozwiązań kilka miesięcy temu, kiedy my jako opozycja ostrzelaliśmy, że dojdzie do tego kryzysu.


Pytany, czy propozycje dla rolników zaprezentowane na sobotniej konwencji Nowej Lewicy powstały na kanwie ostatnich wydarzeń ze zbożem powiedział, że lewica miała ministrów rolnictwa, którzy wprowadzali polską wieś do Unii Europejskiej.

- Przypomnę Wojciecha Olejniczaka, jednego z najlepiej ocenianych ministrów rolnictwa w historii polskiego rolnictwa. Mamy ogromny dorobek jeśli chodzi o wspieranie polskiej wsi. To my podczas negocjacji akcesyjnych wywalczyliśmy dobre warunki wstępowania polskich rolników do UE. Przypomnę, dzisiaj rolnicy mają niższe dotacje, niż kilka lat temu, a PiS obiecał co innego, że będą na poziomie rolników francuskich, a tak się nie stało - mówił Robert Biedroń.

Na sobotniej konwencji mowa była także o innych rozwiązaniach dla rolników i w sprawie energii odnawialnej. Jakich? Zobacz całą rozmowę!
Z Robertem Biedroniem rozmawiała Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz także

2023-09-05, godz. 09:00 Piotr Woźniak o konkurencyjnym kandydacie MN, pakcie senackim i agresji w życiu politycznym - Broń Boże, to nie jest żaden atak tylko racjonalne patrzenie na sprawę: jeśli pojawia się kolejny kandydat, na którego będą głosować wyborcy nie z… » więcej 2023-09-04, godz. 09:09 Witold Zembaczyński o fundacji związanej z Pawłem Kukizem i liście wyborczej PIS w regionie Porannym gościem Radia Opole w poniedziałek był poseł Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński. Parlamentarzystę pytaliśmy o pomysły na kampanię wyborczą… » więcej 2023-09-01, godz. 08:50 Paweł Kukiz o "jedynce" na liście PiS-u, pieniądzach dla Fundacji Potrafisz Polsko i nawoływaniu do plucia w twarz - Ja będę świętować, jeśli uda się w końcu, po blisko 25 latach, uchwalić te postulaty, o które walczę - powiedział gość Radia Opole, poseł Paweł… » więcej 2023-08-31, godz. 09:07 Grzegorz Peczkis o planach powrotu do senatu, przyszłości portu w Kędzierzynie-Koźlu i reparacjach wojennych od Ni… - Jest to coś, za czym rzeczywiście można się stęsknić - tak o powrocie do polityki powiedział dzisiejszy poranny gość Radia Opole, senator PiS IX kadencji… » więcej 2023-08-30, godz. 08:47 Rafał Tkacz o zgłoszeniach do obwodowych komisji wyborczych i głosowaniu w ogólnokrajowym referendum - Do komisji wyborczej można zgłosić się samodzielnie. Zgłoszenia przyjmują urzędy gmin i my w Krajowym Biurze Wyborczym w Opolu na Piastowskiej przyjmujemy… » więcej 2023-08-29, godz. 08:51 Michał Siek o brakujących nauczycielach, zarobkach w polskich szkołach i wynikach matur - Jeśli chodzi o pełne etaty, to brakuje nam około 200 nauczycieli. To około 1 procent całości. W przypadku pozostałych wakatów, chodzi o wymiar pracy… » więcej 2023-08-24, godz. 20:01 Wojciech Dąbrowski o rynku energii elektrycznej w Polsce, a także planach wobec Elektrowni Opole - Dzisiaj ceny energii w Polsce należą do jednych z najniższych w Europie. W internecie pojawia się wiele fake newsów, że ceny w Polsce są wysokie i oczywiście… » więcej 2023-08-24, godz. 18:14 Tomasz Siemoniak o starcie w wyborach z opolskiego okręgu - Województwo opolskie jest superważne na mapie politycznej Polski i liderowanie liście tutaj jest po prostu zaszczytem - oceniał w porannej rozmowie Radia… » więcej 2023-08-24, godz. 08:48 Wojciech Jarczak o walce z nielegalnymi składowiskami odpadów i złotej aldze w Januszkowicach - Mimo, że o niektórych miejscach wiemy od lat, cały proces, czyli ustalanie właściciela, próba wyegzekwowania usunięcia tych odpadów, to procesy czasochłonne… » więcej 2023-08-22, godz. 09:03 Szymon Ogłaza o kolei regionalnej i wykluczeniu transportowym - To są ciągle te same problemy, problemy taborowe [...] Rezerwy nie mamy, dlatego że oprócz napraw okresowych, zdarzają się również wypadki. I to jest… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »