Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marek Froelich o ukraińskim zbożu w Polsce i zakazie…
2023-04-18, 09:18 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marek Froelich o ukraińskim zbożu w Polsce i zakazie jego wwozu i tranzytu

Marek Froelich o "kryzysie zbożowym" i sposobach na jego rozwiązanie
- Zawaliły polskie służby odpowiedzialne za dystrybucję, w ogóle ten towar nie powinien być rozpakowany w Polsce - powiedział Marek Froelich prezes Izby Rolniczej w Opolu w Porannej Rozmowie Radia Opole.
W sobotę Polska wprowadziła zakaz wwozu produktów rolnych z Ukrainy i zakaz tranzytu. Zareagowały na to władze Ukrainy, w poniedziałek doszło do rozmów w tej sprawie miedzy polską i ukraińską stroną.

Minister rolnictwa Robert Telus, powiedział "My nie jesteśmy przeciwko temu, aby tranzyt był prowadzony, musimy mieć 100-proc. gwarancję, że produkty, które zdestabilizowały nasz rynek, nie będą zostawały w Polsce."

- Towar miał przejechać do portu, dlatego nikt z rolników nie oponował. Jak to się mogło stać, że ten towar rozjechał się po Polsce? Służby mogły temu zapobiegać - powiedział gość Radia Opole. - Jeżeli na granicy coś jest deklarowane, że wjeżdża pozagatunkowa pszenica, to ona ma swojego adresata, odbiorcę. Nie dopilnowano, czy to dojeżdżało do biogazowni, peleciarni, takie miały dokumenty. Po drodze dokumenty fałszowano, trafiało to do podmiotów "X", było mieszane z polskim zbożem i wprowadzane do konsumpcji - mówił prezes Izby Rolniczej w Opolu.

- Prokuratura zajmuje się tym dopiero teraz, po siedmiu miesiącach, jak to już jest wprowadzone na rynek. Dlaczego tak późno - pytał gość Radia Opole.

Uważa on, że rozwiązaniem było by wprowadzenie kaucji na granicy, która byłaby oddawana po załadowaniu towaru na statki lub opuszczeniu Polski.

- Inspekcja, która zajmuje się jakością handlową, powinna błyskawicznie wychwycić miejsca gdzie się pojawia towar wyprodukowany w warunkach "wolnej amerykanki" - stwierdził prezes Izby Rolniczej.

Pytany o to, czy częściową winę ponosi także Unia Europejska, powiedział, że mamy przecież w Unii "swojego" komisarza ds. rolnictwa.

- Współpraca komisarza pana Wojciechowskiego z komisarzem ds. handlu przyniosłaby błyskawiczne efekty. Do takich rozmów w najbliższym czasie musi dojść, muszą one być prowadzone przy współudziale Ukrainy, bo nie możemy tych ludzi skrzywdzić. To muszą być rozwiązania długofalowe, które nie powstaną z dnia na dzień.

Marek Froelich podkreślił, że do żniw zostały 3 miesiące, magazyny są zasypane pod dach, ukraińskim i polskim zbożem.

- Nie dziwię się, że minister postanowił zamknąć granicę, bo inaczej nie jesteśmy w stanie magazynów opróżnić.

Prezes Izby Rolniczej w Opolu powiedział, że polscy rolnicy nie są w stanie sprzedać zboża, które mają z poprzednich żniw. Rząd zapowiedział, że będzie skupował pszenicę za 1400 zł.

- Gros rolników nie ma szczęścia pracować na dobrych ziemiach gdzie się uprawia pszenice. Zostaje im żyto, pszenżyto, owies, o tych roślinach minister nie mówi. Tu się zaczyna problem, bo też ich ceny dramatycznie spadły i też je trzeba skupić.

Zobacz także

2023-08-18, godz. 09:26 Ryszard Galla gościem "Porannej Rozmowy Radia Opole" Gościem porannej rozmowy był poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Parlamentarzystę pytaliśmy o start w nadchodzących wyborach, a także kwestię… » więcej 2023-08-17, godz. 08:48 Anna Sułek o wyborczych ambicjach Konfederacji i pomysłach na tańsze mieszkania - Na ten moment nie piszemy żadnych scenariuszy i nie trwają rozmowy na ten temat - tak o ewentualnych powyborczych sojuszach Konfederacji powiedziała dziś… » więcej 2023-08-16, godz. 09:15 Marcelina Zawisza o referendum, wyborczych aspiracjach Lewicy i dotychczasowej działalności w sejmie - Uważamy, że jesli organizować referendum, to nie w dniu wyborów, ponieważ w ten sposób Prawo i Sprawiedliwość próbuje obchodzić limity finansowania… » więcej 2023-08-14, godz. 08:50 Szymon Oparowski o manewrach grup ratowniczych i szkoleniu psów poszukiwawczych - To ma na celu przede wszystkim wymianę doświadczeń związanych ze szkoleniem psów. Kiedy mówimy, że jakaś osoba zaginęła, to idziemy po prostu w las… » więcej 2023-08-11, godz. 08:50 Janusz Kowalski o LGBT w szkołach, nowej gazecie i... internetowych memach - W województwie opolskim powinniśmy mieć bardzo dobrych posłów. Drużyna Zjednoczonej Prawicy akurat jest silna, ale Platforma Obywatelska to jest kompletny… » więcej 2023-08-10, godz. 09:06 Katarzyna Czochara o układaniu list wyborczych i kontroli wyborów przez obywateli - Jeśli chodzi o listy, kształt tych list, to zawsze takimi sprawami zajmuje się kierownictwo partii i kierownictwo partii też prezentuje poszczególnych kandydatów… » więcej 2023-08-09, godz. 09:45 Andrzej Buła o wyborach parlamentarnych, pieniądzach dla regionu i Europejskiej Inicjatywie Społecznej Marszałek regionu Andrzej Buła nie wystartuje w wyborach parlamentarnych. Gość porannej rozmowy Radia Opole zdementował w środę (09.08) informacje o swojej… » więcej 2023-08-08, godz. 08:38 Sławomir Kłosowski o piknikach promujących program Rodzina 800 Plus, nadchodzących wyborach parlamentarnych i likwidacji… - Ja oczywiście byłem pytany o to, czy ewentualnie brałbym pod uwagę kandydowanie. Jak zawsze w mojej partii powiedziałem, że jestem do dyspozycji pana prezesa… » więcej 2023-08-02, godz. 10:40 Artur Tomasik o odrodzeniu branży lotniczej po pandemii i inwestycjach na lotnisku Katowice-Pyrzowice - Zapowiada się bardzo dobry rok. Już w ubiegłym mieliśmy poziom obsługi pasażerów zbliżony do tego najlepszego 2019 roku. W tym planujemy znacznie powyżej… » więcej 2023-08-03, godz. 08:56 Tomasz Kostuś o możliwym rozłamie w Trzeciej drodze i bezpieczeństwie militarnym Polski - Platforma Obywatelska jest dla wszystkich tych, którzy chcą powrotu do normalności. Platforma Obywatelska jest dla wszystkich tych, którzy chcą Polski europejskiej… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »