Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marek Froelich o ukraińskim zbożu w Polsce i zakazie…
2023-04-18, 09:18 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marek Froelich o ukraińskim zbożu w Polsce i zakazie jego wwozu i tranzytu

Marek Froelich o "kryzysie zbożowym" i sposobach na jego rozwiązanie
- Zawaliły polskie służby odpowiedzialne za dystrybucję, w ogóle ten towar nie powinien być rozpakowany w Polsce - powiedział Marek Froelich prezes Izby Rolniczej w Opolu w Porannej Rozmowie Radia Opole.
W sobotę Polska wprowadziła zakaz wwozu produktów rolnych z Ukrainy i zakaz tranzytu. Zareagowały na to władze Ukrainy, w poniedziałek doszło do rozmów w tej sprawie miedzy polską i ukraińską stroną.

Minister rolnictwa Robert Telus, powiedział "My nie jesteśmy przeciwko temu, aby tranzyt był prowadzony, musimy mieć 100-proc. gwarancję, że produkty, które zdestabilizowały nasz rynek, nie będą zostawały w Polsce."

- Towar miał przejechać do portu, dlatego nikt z rolników nie oponował. Jak to się mogło stać, że ten towar rozjechał się po Polsce? Służby mogły temu zapobiegać - powiedział gość Radia Opole. - Jeżeli na granicy coś jest deklarowane, że wjeżdża pozagatunkowa pszenica, to ona ma swojego adresata, odbiorcę. Nie dopilnowano, czy to dojeżdżało do biogazowni, peleciarni, takie miały dokumenty. Po drodze dokumenty fałszowano, trafiało to do podmiotów "X", było mieszane z polskim zbożem i wprowadzane do konsumpcji - mówił prezes Izby Rolniczej w Opolu.

- Prokuratura zajmuje się tym dopiero teraz, po siedmiu miesiącach, jak to już jest wprowadzone na rynek. Dlaczego tak późno - pytał gość Radia Opole.

Uważa on, że rozwiązaniem było by wprowadzenie kaucji na granicy, która byłaby oddawana po załadowaniu towaru na statki lub opuszczeniu Polski.

- Inspekcja, która zajmuje się jakością handlową, powinna błyskawicznie wychwycić miejsca gdzie się pojawia towar wyprodukowany w warunkach "wolnej amerykanki" - stwierdził prezes Izby Rolniczej.

Pytany o to, czy częściową winę ponosi także Unia Europejska, powiedział, że mamy przecież w Unii "swojego" komisarza ds. rolnictwa.

- Współpraca komisarza pana Wojciechowskiego z komisarzem ds. handlu przyniosłaby błyskawiczne efekty. Do takich rozmów w najbliższym czasie musi dojść, muszą one być prowadzone przy współudziale Ukrainy, bo nie możemy tych ludzi skrzywdzić. To muszą być rozwiązania długofalowe, które nie powstaną z dnia na dzień.

Marek Froelich podkreślił, że do żniw zostały 3 miesiące, magazyny są zasypane pod dach, ukraińskim i polskim zbożem.

- Nie dziwię się, że minister postanowił zamknąć granicę, bo inaczej nie jesteśmy w stanie magazynów opróżnić.

Prezes Izby Rolniczej w Opolu powiedział, że polscy rolnicy nie są w stanie sprzedać zboża, które mają z poprzednich żniw. Rząd zapowiedział, że będzie skupował pszenicę za 1400 zł.

- Gros rolników nie ma szczęścia pracować na dobrych ziemiach gdzie się uprawia pszenice. Zostaje im żyto, pszenżyto, owies, o tych roślinach minister nie mówi. Tu się zaczyna problem, bo też ich ceny dramatycznie spadły i też je trzeba skupić.

Zobacz także

2024-03-14, godz. 09:18 Prof. Arkadiusz Nowak o wkładaniu kija w mrowisko - Nasza uczelnia jest zdecydowanie uczelnią miastotwórczą i regionotwórczą. Dlatego uważam, że sprawa wyboru rektora, wizji, misji i strategii rozwoju uczelni… » więcej 2024-03-13, godz. 08:59 Jerzy Przystajko: lewica w sprawie aborcji mówi jednym głosem - Lewica jest bardzo silna, jak jest zjednoczona, dlatego do wyborów idziemy zjednoczeni - zapewniał w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko, opolski członek… » więcej 2024-03-12, godz. 09:02 Dr Tomasz Pawłuszko o wstąpieniu do NATO: "Ówczesne polskie elity nie zawiodły" - Sojusz reaguje na zagrożenie, choć pojawiają się głosy, że za słabo - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu… » więcej 2024-03-11, godz. 09:02 Piotr Sitnik o relacjach z posłem Adamem Gomołą i kulisach swojego odejścia z Polski 2050 - Poseł Adam Gomoła zgromadził wokół siebie ludzi niedoświadczonych, działających na własną rękę, nie mogłem w takiej sytuacji kierować partią -… » więcej 2024-03-08, godz. 08:52 Marcin Oszańca o tarciach wewnątrz Trzeciej Drogi i włączeniu Raciborza do Opolszczyzny Czy „trzecia” w regionie znaczy jeszcze „wspólna” droga? Czy oddawanie sterów w ręce młodego pokolenia musi oznaczać marginalizację doświadczonych… » więcej 2024-03-07, godz. 09:39 Paweł Kampa o kampanii wyborczej w wykonaniu Lewicy Szkoła, mieszkanie szpital - to podstawowe hasło, które będzie towarzyszyć Lewicy w kwietniowych wyborach samorządowych. Jak powiedział w Radiu Opole sekretarz… » więcej 2024-03-06, godz. 09:20 Jarosław Kielar - najdłużej rządzący samorządowiec na Opolszczyźnie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jarosław Kielar, który ubiega się ponownie o stanowisko burmistrza Kluczborka. Jest jednym z najdłużej rządzących… » więcej 2024-03-05, godz. 08:50 Joanna Maksymowicz-Szczepańska o ważnych terminach przy rejestracji kandydatów w wyborach samorządowych Minął termin rejestracji list kandydatów na radnych do rad powiatu, gmin czy miast. -Terytorialne komisje wyborcze mają teraz trzy dni na weryfikację dostarczonych… » więcej 2024-03-04, godz. 08:31 Daniel Palimąka o powodach dla wniosku o odwołanie starosty nyskiego - Wszystkie przewiny, które starosta poczynił powinny skutkować autodymisją i problem dziś nie miałby już miejsca, a zaufanie do zarządu powiatowego znacznie… » więcej 2024-03-01, godz. 08:48 Marcin Ociepa: ubolewam,że niektórzy dostają małpiego rozumu i wpisują się w zderzenie dwóch dużych partii -Nasi kandydaci będą startować w 10 powiatach i do sejmiku województwa opolskiego, pod różnymi szyldami. Tu mamy rozwiązania elastyczne, jak elastyczny… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »