Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Paweł Kukiz: Żyjemy w ustroju gdzie samorządowcy…
2023-03-15, 09:22 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Paweł Kukiz: Żyjemy w ustroju gdzie samorządowcy chcieliby, żeby to było dziedziczone

Paweł Kukiz: Żyjemy w ustroju gdzie samorządowcy chcieliby, żeby to było dziedziczone
- To jest kolejny krok ku demokratyzacji państwa - tak w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł ziemi opolskiej Paweł Kukiz skomentował zmiany dotyczące referendum lokalnego.
Zmiany w ustawie o referendum lokalnym, których pomysłodawcą jest Paweł Kukiz zostały przyjęte przez sejm. Związek Miast Polskich już w ubiegłym roku planowane zmiany określił mianem ""katastrofa, populizm, zaprzeczenie demokracji, osłabienie samorządu".
- Żyjemy w ustroju gdzie samorządowcy chcieliby, żeby to było dziedziczone - skomentował to gość Radia Opole.

- Do tej pory istnieje zaporowy próg - by referendum było uznane za ważne do referendum musi przyjść 3/5 liczby osób, które uczestniczyło w wyborach (czyli 3/5 tych, którzy wcześniej na tego burmistrza „do odwołania” głosowali plus tych, którzy głosowali na jego kontrkandydatów). W naszej ustawie dla ważności referendum odwołującego potrzeba jedynie 3/5 liczby głosujących w wyborach na tego delikwenta do odwołania - wyjaśnił poseł Paweł Kukiz.

Kolejne zmiany to 15% frekwencji aby referendum lokalne zostało uznane za ważne, a nie jak do tej pory 30%.

Paweł Kukiz przypomniał także, że to nie pierwsze zmiany w ustawodawstwie, jakie udało mu się wprowadzić w tej kadencji. Przyjęta została także tzw ustawa antykorupcyjna.
- Skończy się tej proceder, gdzie burmistrz czy prezydent jest zatrudniony w spółce komunalnej w Brzegu, a ktoś z brzegu w spółce komunalnej w Opolu. Bezwzględny zakaz sprawowania równolegle funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta, posła, senatora i zasiadania w spółkach skarbu państwa albo komunalnych - powiedział Paweł Kukiz.

Zobacz także

2023-07-18, godz. 10:21 Marek Tomków o zmianach w refundacji leków i zaostrzaniu przepisów dotyczących sieci aptek -Może zabrzmi to nieco brutalnie, ale to też jest swego rodzaju inwestycja. Jeśli ci pacjenci będą brali regularnie leki, to nie będą tak często lądowali… » więcej 2023-07-17, godz. 08:39 Marcin Ociepa o ostatnim szczycie NATO, zakupach zbrojeniowych oraz ustawie o rewitalizacji Odry - Z całą pewnością jesteśmy bezpieczniejsi niż przed szczytem, gdyż przyjęto bardzo konkretne plany obronne. I to jest postęp. Sojusz ze swej istoty jest… » więcej 2023-07-14, godz. 09:26 Krzysztof Chmiel, Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego o obecności ITD na Master Truck Show - Na Master Trucku jesteśmy prawie od początku, natomiast honorowy patronat ma Główny Inspektor Transportu Drogowego, pan Alvin Gajadhur, który też będzie… » więcej 2023-07-13, godz. 09:19 Dr Tomasz Pawłuszko o konsekwencjach decyzji podjętych na szczycie NATO w Wilnie - Wydaje mi się, że Ukraina nie powinna być po szczycie rozczarowana. To oburzenie Wołodymira Żełeńskiego pierwszego dnia szczytu było trochę teatralne… » więcej 2023-07-12, godz. 09:29 Mł. kpt Łukasz Nowak o licznych pożarach pól i ściernisk w ostatnich dniach - W tym roku odnotowaliśmy bardzo duży pik statystyczny jeśli chodzi o pożary w krótkim okresie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole mł. kp. Łukasz… » więcej 2023-07-11, godz. 08:30 Historyk Marek Białokur o 80. rocznicy rzezi wołyńskiej - Nie miałem oczekiwań, że w związku z 80. rocznicą rzezi wołyńskiej dojdzie do jakiegoś przełomu po stronie ukraińskiej w uznaniu swoich win. Trochę… » więcej 2023-07-10, godz. 09:15 Agnieszka Kobierska o zachorowaniach kotów na ptasią grypę W Opolskiem potwierdzono dwa przypadki zarażenia się kotów grypą ptaków w powiatach namysłowskim oraz nyskim - poinformowała - powiedziała w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-07-07, godz. 09:10 Wojewoda Kłosowski o 800+ i referendum w sprawie relokacji imigrantów - Te osoby nazywam "dobrymi wujkami", jeszcze kilka lat temu byli przeciwko 500 plus - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Sławomir Kłosowski, pełnomocnik… » więcej 2023-07-06, godz. 09:08 Andrzej Jakiel o tym, czy "Bezpieczny kredyt 2%" wpłynie na rynek mieszkaniowy na Opolszczyźnie Mieszkania nie powinny podrożeć, nie powinno być też istotnego zwiększenia zainteresowania kupnem lokali - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes… » więcej 2023-07-05, godz. 08:46 Red.Halina Nabrdalik o spotkaniu Polonii z całego świata i święcie polonijnej piosenki w Opolu - Zaskoczyła mnie ta ogromna gotowość naszych rodaków, czasem w czwartym-piątym pokoleniu, do przyjazdu do ojczyzny, do angażowania się w kultywowanie polskości… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »