Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Paweł Kukiz: Żyjemy w ustroju gdzie samorządowcy…
2023-03-15, 09:22 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Paweł Kukiz: Żyjemy w ustroju gdzie samorządowcy chcieliby, żeby to było dziedziczone

Paweł Kukiz: Żyjemy w ustroju gdzie samorządowcy chcieliby, żeby to było dziedziczone
- To jest kolejny krok ku demokratyzacji państwa - tak w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł ziemi opolskiej Paweł Kukiz skomentował zmiany dotyczące referendum lokalnego.
Zmiany w ustawie o referendum lokalnym, których pomysłodawcą jest Paweł Kukiz zostały przyjęte przez sejm. Związek Miast Polskich już w ubiegłym roku planowane zmiany określił mianem ""katastrofa, populizm, zaprzeczenie demokracji, osłabienie samorządu".
- Żyjemy w ustroju gdzie samorządowcy chcieliby, żeby to było dziedziczone - skomentował to gość Radia Opole.

- Do tej pory istnieje zaporowy próg - by referendum było uznane za ważne do referendum musi przyjść 3/5 liczby osób, które uczestniczyło w wyborach (czyli 3/5 tych, którzy wcześniej na tego burmistrza „do odwołania” głosowali plus tych, którzy głosowali na jego kontrkandydatów). W naszej ustawie dla ważności referendum odwołującego potrzeba jedynie 3/5 liczby głosujących w wyborach na tego delikwenta do odwołania - wyjaśnił poseł Paweł Kukiz.

Kolejne zmiany to 15% frekwencji aby referendum lokalne zostało uznane za ważne, a nie jak do tej pory 30%.

Paweł Kukiz przypomniał także, że to nie pierwsze zmiany w ustawodawstwie, jakie udało mu się wprowadzić w tej kadencji. Przyjęta została także tzw ustawa antykorupcyjna.
- Skończy się tej proceder, gdzie burmistrz czy prezydent jest zatrudniony w spółce komunalnej w Brzegu, a ktoś z brzegu w spółce komunalnej w Opolu. Bezwzględny zakaz sprawowania równolegle funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta, posła, senatora i zasiadania w spółkach skarbu państwa albo komunalnych - powiedział Paweł Kukiz.

Zobacz także

2023-05-24, godz. 09:28 Wojewoda Kłosowski: Myślę, że zakaz korzystania ze Starorzecza Odry nie będzie przedłużony, woda się oczyszcza - Pani minister pochwaliła szybkość działania i sprawność rozciągnięcia sieci - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda… » więcej 2023-05-23, godz. 09:01 Burmistrz Bujak: Mieliśmy osoby, którym zależało na wzbudzaniu paniki w związku z bakterią coli w wodzie - Przyczyna jest bardzo trudna do ustalenia, stawiamy sobie za priorytet, żeby ją znaleźć. Jedno jest pewne, nie było rozszczelnienia na sieci - powiedział… » więcej 2023-05-22, godz. 09:13 Posłanka Zawisza: Lewica już od roku mówi, że świadczenie 500+ powinno być waloryzowane o wskaźnik inflacji - Lewica już od roku mówi, że to świadczenie powinno być zwaloryzowane o wskaźnik inflacji - przypomniała w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcelina Zawisza… » więcej 2023-05-19, godz. 09:46 Piotr Sitnik z Polska 2050: Taki populizm, czyli rzucenie hasła 800+ jest nieodpowiedzialne - Jako partia odpowiedzialna za państwo, przyglądamy się finansom i widzimy, że budżet ma ogromny deficyt, więc na ten moment nie stać nas na taki populizm… » więcej 2023-05-18, godz. 09:00 Zbigniew Kubalańca o 800+ od czerwca: Mówimy "sprawdzam", jeśli PiS mówi, że się nie da, to są niekompetentni do… - Mówimy "sprawdzam". Jeżeli PiS ma dobre intencje, to zróbmy to przed wyborami, a nie po wyborach - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca… » więcej 2023-05-17, godz. 09:00 Poseł Czochara o konwencji programowej: To są propozycje realne, które będą na pewno realizowane, kiedy otrzymamy… - Jest to rzecz nierealna, żeby to mogło być od czerwca i pan Donald Tusk, który proponuje coś takiego dobrze o tym wie. Jest cały proces legislacyjny i… » więcej 2023-05-16, godz. 09:17 Sławomir Kłosowski o reakcjach na najnowsze propozycje PiS - Bardzo bym chciał, żeby okazało się, że zmieniliśmy ich mentalność, sposób myślenia o programach społecznych, ale ja im po prostu nie wierzę! - mówił… » więcej 2023-05-15, godz. 09:00 Burmistrz Hubert Ibrom zaprasza na obchody 800-lecia Ujazdu - To rzeczywiście dla nas rok szczególny: 800 lat od nadania praw miejskich Ujazdowi, dla najmniejszego miasta województwa opolskiego, ale siódmego najstarszego… » więcej 2023-05-11, godz. 15:20 Michał Kobosko (Polska 2050) o sojuszu z PSL i ustalaniu list wyborczych -Premię za zjednoczenie mam nadzieję, że zobaczymy w dniu wyborów, bo to jest jedyny prawdziwy sondaż - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Michał Kobosko… » więcej 2023-05-11, godz. 08:59 Maciej Kalski o tym "Po co dzieciom rodzice" i Dniach Otwartych Funduszy Europejskich - Po co dzieciom rodzice? To pytanie zadamy jutro (12.05) w opolskiej filharmonii, bo planujemy spotkanie z panią psycholog Aleksandrą Piotrowską - powiedział… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »