Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Kurator Siek: Może być tak, że nauczyciele nie…
2023-03-09, 08:40 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Kurator Siek: Może być tak, że nauczyciele nie będą mieli kogo uczyć

Kurator Siek: Może być tak, że nauczyciele nie będą mieli kogo uczyć
- To, że teraz w szkołach podstawowych jest dobrze, w tym sensie, że jest sporo uczniów, wynika z tego, że była reforma edukacji, po drodze był "podwójny rocznik", więc na razie jest dobrze - powiedział opolski kurator oświaty Michał Siek.
Jak informowaliśmy w Radiu Opole samorządowcy w powiatach zaczynają się obawiać, czy będą mieli uczniów w szkołach ponadpodstawowych. W Oleśnie Rok szkolny 2023/2024 da 135 absolwentów szkoły podstawowej, podczas gdy w ostatnich latach ta liczba znacznie przekracza 700 uczniów w powiecie oleskim.

- Może być tak, że nauczyciele nie będą mieli kogo uczyć - stwierdził w Porannej Rozmowie Radia Opole kurator Siek. - W całym kraju demografia nie napawa optymizmem, a nasze województwo pod tym względem jest szczególne. Na pewno będzie się to różnie układać w różnych powiatach.

Gość Radia Opole powiedział, że na pewno jest to wyzwanie dla powiatów. - Trzeba się do tego dobrze przygotować i budować odpowiedzialnie ofertę edukacyjną, żeby była atrakcyjna - powiedział.

Rozmawialiśmy także o edukacji dzieci ze spektrum autyzmu. Po tym, jak przez stolicę województwa przetoczyła się dyskusja o utworzeniu szkoły dla dzieci z takimi potrzebami miasto postanowiło utworzyć cztery oddziały w szkołach podstawowych.

- Myślę, że to dobry kierunek. Spektrum autyzmu, to bardzo rozmaite przypadki. W moim odczuciu stworzenie szkoły typowo dla autystów nie pozwoli, żeby wszystkich jednakowo traktować. Trzeba proces kształcenia do każdego dostosować. Utworzenie oddziałów, to dobry ruch i ułatwienie dla rodziców, szczególnie jeśli są w różnych częściach miasta, bo mogą posłać dziecko tam gdzie im wygodniej - powiedział opolski kurator oświaty.

Zaznaczył, że inne samorządy a razie nie zgłaszają zamiarów stworzenia oddziałów w szkołach dla dzieci ze spektrum autyzmu.
- Być może Opole zachęci do zastosowania takiego rozwiązania również w innych miejscowościach.

Zobacz także

2023-07-04, godz. 08:30 Dyrektor WUP Maciej Kalski o rynku pracy i napływie cudzoziemców - Brzmi imponująco! Z tego co kojarzę, jesteśmy również liderem w Europie. W naszym regionie oznacza to bezrobocie 6,1 proc na koniec maja, bo za czerwiec… » więcej 2023-07-03, godz. 09:31 Poseł Kostuś (PO): PiS na sztandarach niesie hasło zero imigracji, a prowadzi najbardziej liberalną politykę przyjmowania… - W kwestiach bezpieczeństwa mówiliśmy i mówimy i mówić będziemy jednym głosem ponad partyjnymi podziałami, bo to najważniejsze zadanie dla państwa… » więcej 2023-06-30, godz. 09:00 Poseł Violetta Porowska o konferencji poświęconej kobietom - Mamy obraz tego, jaka jest Opolanka XXI wieku i jest to obraz zaskakujący. Wbrew stereotypowemu często postrzeganiu, mieszkanki naszego regionu są otwarte… » więcej 2023-06-29, godz. 09:18 Ryszard Galla: Tonący brzytwy się chwyta. Korzystamy z wszystkich możliwych sposobów, ten temat mocno nagłośnić - Cieszymy się, że jest taka decyzja Komisji Petycji, bo to nie zawsze jest oczywiste - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard… » więcej 2023-06-28, godz. 08:55 Włodzimierz Skalik o rosnących notowaniach Konfederacji - Nie jesteśmy spod jednej sztancy! Mamy własne, indywidualne spojrzenia. I chcielibyśmy, by była taka sama Polska: zróżnicowane osoby, ale skutecznie ze… » więcej 2023-06-27, godz. 08:30 Janusz Kowalski: Wyrzucić wszystkich, którzy powiedzieli "NIE" kolei w Głubczycach - Dotrzymaliśmy słowa, wielka radość w moim sercu - powiedział Janusz Kowalski, poseł Suwerennej Polski, wiceminister rolnictwa o pozyskaniu finansowania… » więcej 2023-06-26, godz. 09:29 Bartosz Maziarz: Weekendowy pucz w Rosji to walka stronnictw w których biorą udział także służby specjalne - Wiele osób może czuć niedosyt po nieudanym puczu w Rosji, ale działamy w mgle informacyjnej i ciężko jest dokładnie dowiedzieć się, co tak na prawdę… » więcej 2023-06-23, godz. 08:35 Kurator Michał Siek o kończącym się roku szkolnym Myślę, że w porównaniu do poprzednich lat, to był bardzo spokojny rok. Przebiegał bez większych zakłóceń, mimo początkowych obaw czy będzie np. opał… » więcej 2023-06-22, godz. 08:49 Dariusz Brzęczek, nowy szef "Solidarności" w regionie o roli związków zawodowych - Od samego początku działalności związkowej przyświecała mi idea pomocy ludziom i pracy dla ludzi. Taką duszę społecznika miałem zawsze! - mówi Dariusz… » więcej 2023-06-21, godz. 09:05 Poseł Paweł Kukiz o polityce, referendum imigracyjnym i starcie w wyborach - Trudno to nazwać jakimś życiem politycznym, to bardziej przypomina jakieś ekstremalne talk-show niż debatę - tak poseł Paweł Kukiz odpowiedział na pytanie… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »