Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marcin Oszańca: Zgłosiłem chęć i gotowość…
2023-03-07, 09:50 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Oszańca: Zgłosiłem chęć i gotowość wystawienia kandydata z PSL w okręgu nr 51 w wyborach do Senatu

Marcin Oszańca: Zgłosiłem gotowość wystawienia kandydata z PSL w wyborach do Senatu
- W okręgach, w których są obecni senatorzy partii jeszcze opozycyjnych, czyli okręg opolski i okręg wschodni będziemy popierać obecnych senatorów, mają zagwarantowane miejsce w pakcie senackim - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcin Oszańca lider PSL na Opolszczyźnie.
Odniósł się w ten sposób do słów Dariusza Klimczaka wiceprzewodniczącego PSL, który w radiowym wywiadzie, pytany o pakt senacki opozycji przyznał "Udało się uzgodnić kwestie startowe w tych okręgach, gdzie opozycja czuje się najpewniej. Przed nami finał, czyli zostanie przypisane pozostałe 35 okręgów do poszczególnych komitetów"

W ubiegłym tygodniu opozycja podpisała porozumienie zgodnie z którym KO, Lewica, Polska 2050 i PSL w wyborach do senatu wystawią jednego wspólnego kandydata. Okręgi do Senatu są jednomandatowe, czyli wygrywa ten kandydat, który zdobędzie więcej głosów.

Gość Radia Opole dopytywany o to, czy jest pewnym, że obecni senatorowie: Danuta Jazłowiecka i Beniamin Godyla będą ponownie ubiegać się o mandaty wyjaśnił, że to, kto będzie kandydował nie jest ustalone, zdecyduje o tym Koalicja Obywatelska. Pewnym jest natomiast że w wyborach do Senatu w okręgu nr 52 i 53 będzie to kandydat KO.

Do ustalenia zostaje, które ugrupowanie opozycyjne wystawi kandydata w okręgu nr 51, obejmującego zachodnie powiaty województwa.

- Okręg nyski (powiaty: prudnicki, nyski, brzeski, kluczborski) podlega analizom, sondażom, jeszcze nie zapadła decyzja. Badane są preferencje wyborcze, czy bardziej Lewica, czy Koalicja. Natomiast Lewica miała już tam swojego kandydata w wyborach, a to jest raczej konserwatywny okręg. Z rozmów z kolegami Polska 2050, oni nie mają ambicji na wystawienie senatora. Ja zgłosiłem chęć i gotowość wystawienia kandydata z naszego ugrupowania - powiedział lider Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie. Dodał, że jest duża szansa, żeby odbić ten okręg prawicy. Obecnie senatorem wybranym z okręgu nr 51 jest Jerzy Czerwiński z PiS.

Rozmawialiśmy także o politycznych układankach przed wyborami do Sejmu.
W sobotę (04.05) Naczelna Rada PSL, udzielili poparcia dla działań kierownictwa w zakresie rozmów z innymi ugrupowaniami politycznymi w sprawie wspólnego startu.

Najczęściej wskazuje się tutaj Polskę 2050 Szymona Hołowni.

- Nie wykluczam, że oprócz porozumienia z Polską 2050 dojdzie do poważnych rozmów z Donaldem Tuskiem i Platformą Obywatelską, Koalicją Obywatelską. Dialog, współpraca i rozmowa na opozycji jest - powiedział Marcin Oszańca.

Zaznaczył, że podstawowy wariant dla każdej partii to start samodzielny i PSL jest do tego przygotowane, natomiast jeśli rozmowy polityczne z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi dojdą do skutku decyzja o starcie samodzielnym lub wspólnym zapadnie za około miesiąc.

W internetowej części rozmowy Marcin Oszańca przytoczył wewnętrzne sondaże partii, zlecone w kilku sondażowych, które wskazują na 15-to poparcie dla koalicji PSL-Polska2050 w kraju i 20-to procentowe poparcie w województwie opolskim.

Jak to się przekłada na mandaty? Posłuchaj i zobacz całą rozmowę!

Zobacz także

2023-05-09, godz. 09:20 Kapitan Sobieszczański: "Impreza jest tłusta" - III Opolski Plebiscyt Żeglarski Dwa lata pandemii, rejs, remont jachtu, to wszystko spowodowało czteroletnią przerwę w organizacji Opolskiego plebiscytu żeglarskiego. Wraca on w najbliższą… » więcej 2023-05-08, godz. 09:00 Dr Karol Nawrocki, prezes IPN o likwidacji radzieckich pomników i 78. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej - Z jednej strony dajemy finanse na usunięcie, ale wychodzimy też z konkretną ofertą do samorządów, proponując postawienie monumentów, pomników prawdziwych… » więcej 2023-05-05, godz. 08:41 Marcin Oszańca jedynką na opolskiej liście PL2050-PSL? - Są pozytywne emocje, jest plan, jest wspólnota programowa - powiedział Marcin Oszańca lider PLS na Opolszczyźnie pytany o to, czy wspólny start ludowców… » więcej 2023-05-04, godz. 08:45 Robert Socha o rozpoczynających się dzisiaj (04.05) maturach - W tym roku mamy dwie formuły egzaminów maturalnych - z 215 roku i z 2023 roku. Wynika to z reformy edukacji, która miała miejsce kilka lat temu - powiedział… » więcej 2023-05-03, godz. 09:00 Piloci Orlen Grupa Akrobacyjna Żelazny - O godzinie 12.00, czyli w momencie rozpoczęcia uroczystości z okazji Święta Konstytucji Trzeciego Maja nastąpi przelot trzech samolotów w szyku prowadzący… » więcej 2023-05-02, godz. 09:00 Katarzyna Czochara: Warto to święto promować i pokazywać, że polska flaga to my - Rozpoczynamy o godzinie 14. mszą w intencji ojczyzny, po czym udajemy się pod pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, tam odbędzie część oficjalna w asyście… » więcej 2023-04-28, godz. 09:27 Jerzy Naszkiewicz o programie Mój Prąd 5.0 - 58 tys. zł, jakie możemy pozyskać z programu "Mój prąd 5.0" to jest "kumulacja" - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Naszkiewicz wiceprezes… » więcej 2023-04-27, godz. 08:33 Wojewoda Kłosowski: o ukraińskim zbożu na Opolszczyźnie i pokazach lotniczych 3-go maja - To jest rzucanie nieuzasadnionych oskarżeń - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Odniósł się w ten sposób… » więcej 2023-04-26, godz. 09:21 Rafał Pydych o tym, kiedy A4 będzie miała po 3 pasy ruchu - Jeśli nic w gospodarce się nie zmieni i plany się nie zmienią to data jest realna - powiedział Rafał Pydych dyr GDDKiA w Opolu pytany o to, czy w 2030… » więcej 2023-04-25, godz. 08:44 Mirosław Patoła o Bezpartyjnych i Samorządowcach - Samorządy są tym miejscem, gdzie powinno się wykuwać dobrych polityków, którzy później mają szansę realizować w Sejmie czy Senacie to czego się nauczyli… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »