Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marcin Oszańca: Zgłosiłem chęć i gotowość…
2023-03-07, 09:50 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Oszańca: Zgłosiłem chęć i gotowość wystawienia kandydata z PSL w okręgu nr 51 w wyborach do Senatu

Marcin Oszańca: Zgłosiłem gotowość wystawienia kandydata z PSL w wyborach do Senatu
- W okręgach, w których są obecni senatorzy partii jeszcze opozycyjnych, czyli okręg opolski i okręg wschodni będziemy popierać obecnych senatorów, mają zagwarantowane miejsce w pakcie senackim - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcin Oszańca lider PSL na Opolszczyźnie.
Odniósł się w ten sposób do słów Dariusza Klimczaka wiceprzewodniczącego PSL, który w radiowym wywiadzie, pytany o pakt senacki opozycji przyznał "Udało się uzgodnić kwestie startowe w tych okręgach, gdzie opozycja czuje się najpewniej. Przed nami finał, czyli zostanie przypisane pozostałe 35 okręgów do poszczególnych komitetów"

W ubiegłym tygodniu opozycja podpisała porozumienie zgodnie z którym KO, Lewica, Polska 2050 i PSL w wyborach do senatu wystawią jednego wspólnego kandydata. Okręgi do Senatu są jednomandatowe, czyli wygrywa ten kandydat, który zdobędzie więcej głosów.

Gość Radia Opole dopytywany o to, czy jest pewnym, że obecni senatorowie: Danuta Jazłowiecka i Beniamin Godyla będą ponownie ubiegać się o mandaty wyjaśnił, że to, kto będzie kandydował nie jest ustalone, zdecyduje o tym Koalicja Obywatelska. Pewnym jest natomiast że w wyborach do Senatu w okręgu nr 52 i 53 będzie to kandydat KO.

Do ustalenia zostaje, które ugrupowanie opozycyjne wystawi kandydata w okręgu nr 51, obejmującego zachodnie powiaty województwa.

- Okręg nyski (powiaty: prudnicki, nyski, brzeski, kluczborski) podlega analizom, sondażom, jeszcze nie zapadła decyzja. Badane są preferencje wyborcze, czy bardziej Lewica, czy Koalicja. Natomiast Lewica miała już tam swojego kandydata w wyborach, a to jest raczej konserwatywny okręg. Z rozmów z kolegami Polska 2050, oni nie mają ambicji na wystawienie senatora. Ja zgłosiłem chęć i gotowość wystawienia kandydata z naszego ugrupowania - powiedział lider Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie. Dodał, że jest duża szansa, żeby odbić ten okręg prawicy. Obecnie senatorem wybranym z okręgu nr 51 jest Jerzy Czerwiński z PiS.

Rozmawialiśmy także o politycznych układankach przed wyborami do Sejmu.
W sobotę (04.05) Naczelna Rada PSL, udzielili poparcia dla działań kierownictwa w zakresie rozmów z innymi ugrupowaniami politycznymi w sprawie wspólnego startu.

Najczęściej wskazuje się tutaj Polskę 2050 Szymona Hołowni.

- Nie wykluczam, że oprócz porozumienia z Polską 2050 dojdzie do poważnych rozmów z Donaldem Tuskiem i Platformą Obywatelską, Koalicją Obywatelską. Dialog, współpraca i rozmowa na opozycji jest - powiedział Marcin Oszańca.

Zaznaczył, że podstawowy wariant dla każdej partii to start samodzielny i PSL jest do tego przygotowane, natomiast jeśli rozmowy polityczne z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi dojdą do skutku decyzja o starcie samodzielnym lub wspólnym zapadnie za około miesiąc.

W internetowej części rozmowy Marcin Oszańca przytoczył wewnętrzne sondaże partii, zlecone w kilku sondażowych, które wskazują na 15-to poparcie dla koalicji PSL-Polska2050 w kraju i 20-to procentowe poparcie w województwie opolskim.

Jak to się przekłada na mandaty? Posłuchaj i zobacz całą rozmowę!

Zobacz także

2023-05-23, godz. 09:01 Burmistrz Bujak: Mieliśmy osoby, którym zależało na wzbudzaniu paniki w związku z bakterią coli w wodzie - Przyczyna jest bardzo trudna do ustalenia, stawiamy sobie za priorytet, żeby ją znaleźć. Jedno jest pewne, nie było rozszczelnienia na sieci - powiedział… » więcej 2023-05-22, godz. 09:13 Posłanka Zawisza: Lewica już od roku mówi, że świadczenie 500+ powinno być waloryzowane o wskaźnik inflacji - Lewica już od roku mówi, że to świadczenie powinno być zwaloryzowane o wskaźnik inflacji - przypomniała w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcelina Zawisza… » więcej 2023-05-19, godz. 09:46 Piotr Sitnik z Polska 2050: Taki populizm, czyli rzucenie hasła 800+ jest nieodpowiedzialne - Jako partia odpowiedzialna za państwo, przyglądamy się finansom i widzimy, że budżet ma ogromny deficyt, więc na ten moment nie stać nas na taki populizm… » więcej 2023-05-18, godz. 09:00 Zbigniew Kubalańca o 800+ od czerwca: Mówimy "sprawdzam", jeśli PiS mówi, że się nie da, to są niekompetentni do… - Mówimy "sprawdzam". Jeżeli PiS ma dobre intencje, to zróbmy to przed wyborami, a nie po wyborach - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca… » więcej 2023-05-17, godz. 09:00 Poseł Czochara o konwencji programowej: To są propozycje realne, które będą na pewno realizowane, kiedy otrzymamy… - Jest to rzecz nierealna, żeby to mogło być od czerwca i pan Donald Tusk, który proponuje coś takiego dobrze o tym wie. Jest cały proces legislacyjny i… » więcej 2023-05-16, godz. 09:17 Sławomir Kłosowski o reakcjach na najnowsze propozycje PiS - Bardzo bym chciał, żeby okazało się, że zmieniliśmy ich mentalność, sposób myślenia o programach społecznych, ale ja im po prostu nie wierzę! - mówił… » więcej 2023-05-15, godz. 09:00 Burmistrz Hubert Ibrom zaprasza na obchody 800-lecia Ujazdu - To rzeczywiście dla nas rok szczególny: 800 lat od nadania praw miejskich Ujazdowi, dla najmniejszego miasta województwa opolskiego, ale siódmego najstarszego… » więcej 2023-05-11, godz. 15:20 Michał Kobosko (Polska 2050) o sojuszu z PSL i ustalaniu list wyborczych -Premię za zjednoczenie mam nadzieję, że zobaczymy w dniu wyborów, bo to jest jedyny prawdziwy sondaż - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Michał Kobosko… » więcej 2023-05-11, godz. 08:59 Maciej Kalski o tym "Po co dzieciom rodzice" i Dniach Otwartych Funduszy Europejskich - Po co dzieciom rodzice? To pytanie zadamy jutro (12.05) w opolskiej filharmonii, bo planujemy spotkanie z panią psycholog Aleksandrą Piotrowską - powiedział… » więcej 2023-05-10, godz. 08:35 Andrzej Jakiel o sytuacji na rynku nieruchomości -Mamy poważne wyhamowanie na rynku nieruchomości. Kontynuowane są przede wszystkim zaczęte już inwestycje. Nowych powstaje niewiele - ocenił Andrzej Jakiel… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »