Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie…
2023-03-01, 09:48 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego

Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego
- W 2009 roku we Wrocławiu doszło do spotkania ze śp. Januszem Kurtyką, prezesem IPN i tam doszło do pewnych uzgodnień związanych z ideą tego święta - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Arkadiusz Karbowiak, publicysta, zaangażowany w ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Od 2011 roku, 1 marca obchodzimy to święto państwowe. Pomysł jego ustanowienia zrodził się w Opolu z inicjatywy organizacji kombatanckich przy wsparciu władz samorządowych. Arkadiusz Karbowiak był wówczas wiceprezydentem stolicy regionu.
- Uznałem, że warto podjąć działania, aby pamięć o tych ludziach funkcjonowała nie tylko w historii, ale i w przestrzeni publicznej. Żeby kolejne pokolenia Polaków miały moment, żeby zastanowić się, że byli po 1945 roku ludzie, którzy rzeczywistości komunistycznej się przeciwstawiali - powiedział gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

Arkadiusz Karbowiak ocenił, że przez ostatnie 12 lat, kiedy święto jest obchodzone zmieniała się świadomość i wiedza ludzi.

- Po raz pierwszy zorganizowaliśmy uroczystości ku czci Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1. marca 2009 roku w Opolu, czyli jeszcze zanim to święto zostało ustanowione - przypomniał. - W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński przygotował projekt ustawy, później sprawę kontynuował prezydent Bronisław Komorowski. Święto ostatecznie zostało ustanowione rok później. - Naszym celem było przede wszystkim przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego - wyjaśnia gość Radia Opole.

Inicjatywa znalazła poparcie parlamentarzystów zarówno Prawa i Sprawiedliwości jak i Platformy Obywatelskiej. W głosowaniu sejmowym projekt ustawy ustanawiającej nowe święto państwowe poparło 406 spośród 417 obecnych posłów, 8 było przeciw, 3 się wstrzymało.

Mimo ówczesnej, dość powszechnej zgody, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzbudza kontrowersje. Środowiska lewicowe wskazują na zbrodnie popełniane przez walczących w podziemiu antykomunistycznym.

- Rzeczywiście, jak w każdych formacjach istniały zdarzenia niechlubne - przyznał Karbowiak.

Zwrócił uwagę na to, że przy okazji obchodów rocznicy powstania Armii Krajowej, nie ma zwyczaju wspominania o tym, jakie zbrodnie popełniła.

- A zapewniam, że popełniła. Kiedy mówimy o Wojsku Polskim i obchodzimy rocznicę, to jakoś nie pamiętam, żeby wspominano o Stopnicy, gdzie 9 września 1939 roku, żołnierze Wojska Polskiego rozstrzelali niemieckich jeńców wojennych - powiedział Arkadiusz Karbowiak.

Dodał, że tylko w przypadku Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego podnosi się fakt popełnienia przez nich zbrodni wojennych, a w stosunku innych formacji nie.

- W moim przekonaniu jest to wynik tego, że próbuje się deprecjonować tych, którzy walczyli z systemem komunistycznym i hołubić tych, którzy walczyli w czasie II wojny światowej z Niemcami.

W internetowej części rozmowy wyjaśnił, dlaczego jego zdaniem deprecjonuje się walczących z komunizmem. Zobacz i posłuchaj całej rozmowy!

Zobacz także

2023-06-19, godz. 08:30 Jakub Roszuk o zanieczyszczeniu Odry i Białej Głuchołaskiej -To co się dzieje na rzekach to konsekwencja zaniedbań z ostatnich lat. Rzeka nam pokazuje, co zrobiliśmy. Wydaje mi się, że po tej ostatniej katastrofie… » więcej 2023-06-16, godz. 08:52 Andrzej Kruczkiewicz o 25-leciu powiatu - Jeśli chodzi o powiaty to one straciły na tych wszelkich przesunięciach, bo powiat de facto żyje z subwencji. Jest nadmiar tych rzeczy, które na nas zostały… » więcej 2023-06-15, godz. 08:51 Wojciech Komarzyński o "wojennych" dopłatach dla rolników - Katalog form pomocy jest znacznie szerszy w naborze od 12 czerwca. I na pewno środków dla potrzebujących nie zabraknie. W pierwszym naborze złożono 2,5… » więcej 2023-06-14, godz. 08:50 Piotr Sitnik z Polski 2050 o trzeciej drodze, rewitalizacji Odry i komisji ds. rosyjskich wpływów - Społeczeństwo jest bardzo spolaryzowane, a my chcemy być tą siła, która zajmie się rozwiązywaniem problemów, a nie konfliktami - mówi Piotr Sitnik… » więcej 2023-06-13, godz. 08:58 Marszałek Andrzej Buła o stanie regionu i politycznych przygotowaniach do wyborów - Gdybym ja sam miał się ocenić, to dzięki pracy moich współpracowników, dyrektorów, różnych jednostek i instytucji oraz współpracy z innymi podmiotami… » więcej 2023-06-12, godz. 08:30 Tomasz Ciesielczuk o recyklingu w Polsce oraz systemie kaucyjnym za opakowania na napoje W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt przepisów o systemie kaucyjnym za opakowania na napoje. W myśl ustawy, od początku 2025 roku… » więcej 2023-06-09, godz. 09:43 Agata Konarska, rzecznik jubileuszowego KFPP: Sześćdziesięciolecie zobowiązuje do tego, żeby oddać hołd artysto… - Czekam na każdy z koncertów, każdy koncert jest zupełnie inny, każdy zaproponuje inne emocje - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Agata Konarska… » więcej 2023-06-07, godz. 09:11 Tomasz Garbowski o kształceniu narybku i zamieszaniu z sędzia Marciniakiem - Piłka nożna ma to do siebie, że coś się kończy i coś się zaczyna. Wciąż jest komu kibicować. A w sobotę Finał Ligii Mistrzów, najważniejszy mecz… » więcej 2023-06-06, godz. 09:31 Rafał Bartek o ponownym wyborze na przewodniczącego TSKN i planach Mniejszości Niemieckiej na wybory - Ta rzeczywistość jest tak szybka, tak zmienia się, że jeszcze się nawet nad tym nie zastanawiam - mówi Rafał Bartek, lider Mniejszości Niemieckiej na… » więcej 2023-06-05, godz. 09:16 Zbigniew Kubalańca o niedzielnym marszu opozycji, trudnościach we wprowadzeniu e-biletu do instytucji kultury i święcie… - Bez względu na to, czy było milion, pół miliona, czy trzysta tysięcy był to największy marsz po 1989 roku - ocenił w Porannej Rozmowie Radia Opole wiceprzewodniczący… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »