Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Prof. UO Tomasz Ciesielczuk o tym, czy konsumpcja…
2023-02-22, 09:50 Autor: Ireneusz Prochera

Prof. UO Tomasz Ciesielczuk o tym, czy konsumpcja owadów uratuje klimat

Prof. UO Tomasz Ciesielczuk o tym, czy konsumpcja owadów uratuje klimat
- Gdyby ktoś położył mi na talerzu świerszcza to bym go zjadł. Po pierwsze dlatego, że lubię wyzwania, a po drugie niebawem będzie to nie tylko wyzwanie, ale i konieczność - powiedział dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, prof. UO z Zespołu Badawczego Ochrony Powierzchni Ziemi. Podkreślił też, że obecnie produkcja żywności ma ogromny wpływ na zmiany klimatu. Ocenia się, że sektor ten odpowiada za emisję 23 proc. gazów cieplarnianych w skali globu oraz przekształcanie gruntów nierolniczych, takich jak: lasy, sawanny czy obszary podmokłe w grunty rolne.
Poruszenie opinii publicznej wywołały dwie informacje: że Unia Europejska wydała zgodę na dodawanie do produktów spożywczych, przez jednego z producentów, mąki ze świerszczy. Oraz druga, że w jednym z raportów grupy zreszającej miasta z całego świata zaproponowano min. radykalne ograniczenie konsumpcji mięsa. Pojawiły się pytania czy jedzenie owadów zamiast mięsa pomoże uratować klimat?

Prof. Krzysztof Ciesielczuk podkreślił, że produkcja żywności ma obecnie ogromny wpływ na zmiany klimatu oraz że zmiany klimatu, które generujemy, produkując żywność, mogą w niedługim czasie uniemożliwić tę produkcję. W szczególności na terenach, które już dziś borykają się z problemami w produkcji rolniczej np. z powodu braku wody. Zmiany klimatu są gwałtowne w dłuższym horyzoncie czasowym - podkreślił naukowiec.

W jego ocenie częściowym wyjściem jest zmiana rolnictwa na mniej emisyjne, tak by emisja dwutlenku węgla i metanu czyli dwóch najpopularniejszych gazów cieplarnianych była o wiele niższa, nawet o ok.99 proc. niż w tej chwili. A jednym z wyjść jest przestawienie produkcji zwierzęcej na inne tory, choćby na hodowlę owadów.

Zobacz także

2023-06-22, godz. 08:49 Dariusz Brzęczek, nowy szef "Solidarności" w regionie o roli związków zawodowych - Od samego początku działalności związkowej przyświecała mi idea pomocy ludziom i pracy dla ludzi. Taką duszę społecznika miałem zawsze! - mówi Dariusz… » więcej 2023-06-21, godz. 09:05 Poseł Paweł Kukiz o polityce, referendum imigracyjnym i starcie w wyborach - Trudno to nazwać jakimś życiem politycznym, to bardziej przypomina jakieś ekstremalne talk-show niż debatę - tak poseł Paweł Kukiz odpowiedział na pytanie… » więcej 2023-06-20, godz. 08:51 Przemysław Rzodkiewicz o walce z fałszowaniem produktów rolno-spożywczych - Jesteśmy inspekcją, która za zadanie ma ochronę konsumenta. Każdy z nas korzysta z żywności, a niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że mamy wyspecjalizowaną… » więcej 2023-06-19, godz. 08:30 Jakub Roszuk o zanieczyszczeniu Odry i Białej Głuchołaskiej -To co się dzieje na rzekach to konsekwencja zaniedbań z ostatnich lat. Rzeka nam pokazuje, co zrobiliśmy. Wydaje mi się, że po tej ostatniej katastrofie… » więcej 2023-06-16, godz. 08:52 Andrzej Kruczkiewicz o 25-leciu powiatu - Jeśli chodzi o powiaty to one straciły na tych wszelkich przesunięciach, bo powiat de facto żyje z subwencji. Jest nadmiar tych rzeczy, które na nas zostały… » więcej 2023-06-15, godz. 08:51 Wojciech Komarzyński o "wojennych" dopłatach dla rolników - Katalog form pomocy jest znacznie szerszy w naborze od 12 czerwca. I na pewno środków dla potrzebujących nie zabraknie. W pierwszym naborze złożono 2,5… » więcej 2023-06-14, godz. 08:50 Piotr Sitnik z Polski 2050 o trzeciej drodze, rewitalizacji Odry i komisji ds. rosyjskich wpływów - Społeczeństwo jest bardzo spolaryzowane, a my chcemy być tą siła, która zajmie się rozwiązywaniem problemów, a nie konfliktami - mówi Piotr Sitnik… » więcej 2023-06-13, godz. 08:58 Marszałek Andrzej Buła o stanie regionu i politycznych przygotowaniach do wyborów - Gdybym ja sam miał się ocenić, to dzięki pracy moich współpracowników, dyrektorów, różnych jednostek i instytucji oraz współpracy z innymi podmiotami… » więcej 2023-06-12, godz. 08:30 Tomasz Ciesielczuk o recyklingu w Polsce oraz systemie kaucyjnym za opakowania na napoje W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt przepisów o systemie kaucyjnym za opakowania na napoje. W myśl ustawy, od początku 2025 roku… » więcej 2023-06-09, godz. 09:43 Agata Konarska, rzecznik jubileuszowego KFPP: Sześćdziesięciolecie zobowiązuje do tego, żeby oddać hołd artysto… - Czekam na każdy z koncertów, każdy koncert jest zupełnie inny, każdy zaproponuje inne emocje - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Agata Konarska… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »