Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Prof. UO Tomasz Ciesielczuk o tym, czy konsumpcja…
2023-02-22, 09:50 Autor: Ireneusz Prochera

Prof. UO Tomasz Ciesielczuk o tym, czy konsumpcja owadów uratuje klimat

Prof. UO Tomasz Ciesielczuk o tym, czy konsumpcja owadów uratuje klimat
- Gdyby ktoś położył mi na talerzu świerszcza to bym go zjadł. Po pierwsze dlatego, że lubię wyzwania, a po drugie niebawem będzie to nie tylko wyzwanie, ale i konieczność - powiedział dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, prof. UO z Zespołu Badawczego Ochrony Powierzchni Ziemi. Podkreślił też, że obecnie produkcja żywności ma ogromny wpływ na zmiany klimatu. Ocenia się, że sektor ten odpowiada za emisję 23 proc. gazów cieplarnianych w skali globu oraz przekształcanie gruntów nierolniczych, takich jak: lasy, sawanny czy obszary podmokłe w grunty rolne.
Poruszenie opinii publicznej wywołały dwie informacje: że Unia Europejska wydała zgodę na dodawanie do produktów spożywczych, przez jednego z producentów, mąki ze świerszczy. Oraz druga, że w jednym z raportów grupy zreszającej miasta z całego świata zaproponowano min. radykalne ograniczenie konsumpcji mięsa. Pojawiły się pytania czy jedzenie owadów zamiast mięsa pomoże uratować klimat?

Prof. Krzysztof Ciesielczuk podkreślił, że produkcja żywności ma obecnie ogromny wpływ na zmiany klimatu oraz że zmiany klimatu, które generujemy, produkując żywność, mogą w niedługim czasie uniemożliwić tę produkcję. W szczególności na terenach, które już dziś borykają się z problemami w produkcji rolniczej np. z powodu braku wody. Zmiany klimatu są gwałtowne w dłuższym horyzoncie czasowym - podkreślił naukowiec.

W jego ocenie częściowym wyjściem jest zmiana rolnictwa na mniej emisyjne, tak by emisja dwutlenku węgla i metanu czyli dwóch najpopularniejszych gazów cieplarnianych była o wiele niższa, nawet o ok.99 proc. niż w tej chwili. A jednym z wyjść jest przestawienie produkcji zwierzęcej na inne tory, choćby na hodowlę owadów.

Zobacz także

2023-04-21, godz. 09:34 Łukasz Sowada: Zgodność między PO PiS od pewnego czasu jest prawidłowością - Zgodność między Platformą i PiSem od pewnego czasu jest prawidłowością - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Łukasz Sowada przewodniczący Rady… » więcej 2023-04-20, godz. 09:46 Violetta Porowska: Start Pawła Kukiza z listy Zjednoczonej Prawicy nie jest tajemnicą W Porannej Rozmowie Radia Opole gościła Violetta Porowska, poseł PiS, lider partii w okręgu nr 53. Tematem rozmowy: - Branżowe Centra Umiejętności - Konstruowanie… » więcej 2023-04-19, godz. 09:14 Zbigniew Kubalańca: Lista gotowa, rozmowy o miejscach nie było. Kandydaci powiedzieli: "wpisz mnie gdzie chcesz" - Lista Koalicji Obywatelskiej jest gotowa w 99 procentach - powiedział wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie Zbigniew Kubalańca. W województwie… » więcej 2023-04-18, godz. 09:18 Marek Froelich o ukraińskim zbożu w Polsce i zakazie jego wwozu i tranzytu - Zawaliły polskie służby odpowiedzialne za dystrybucję, w ogóle ten towar nie powinien być rozpakowany w Polsce - powiedział Marek Froelich prezes Izby… » więcej 2023-04-16, godz. 16:26 Dr Błażej Choroś o kryzysie zbożowym i sondażach -Jeśli chodzi o "kryzys zbożowy", to on jeszcze nie zdążył się objawić w sondażach. Jakie to będą skutki, trudno na razie przewidzieć. Partia rządząca… » więcej 2023-04-14, godz. 08:47 Rafał Bartek o wynikach spisu powszechnego z perspektywy mniejszości narodowych - Nie dziwi chyba nikogo głosowanie posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Galli za odwołaniem ministra Czarnka, w sytuacji, gdy od ponad roku mamy dyskryminację… » więcej 2023-04-13, godz. 08:42 Dawid Rusak z PIP o pracy zdalnej - Pracownik wykonujący pracę zdalna musi mieć świadomość, że kontroli może zostać poddany również w miejscu zamieszkania i wykonywania pracy. Oczywiście… » więcej 2023-04-12, godz. 08:36 Wicewojewoda Tomasz Witkowski o zbożu napływającym z Ukrainy -Nie mamy sygnałów, by tzw. zboże techniczne z Ukrainy trafiło do naszego regionu. Nie ma możliwości, by było wykorzystywane w celach spożywczych - byłoby… » więcej 2023-04-11, godz. 09:19 Dr Klaudia Plinta: "Im dłużej żyjemy, tym większe ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona" 11 kwietnia przypada Dzień osób z chorobą Parkinsona, dlatego do studia zaprosiliśmy neurologa - dr Klaudię Plintę z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego… » więcej 2023-04-07, godz. 09:22 "Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć" - Wiesław Miś prezes OPZW w Opolu Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć. Przestrzegał przed nią dzisiejszy poranny gość Radia Opole Wiesław Miś - prezes Okręgu… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »