Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Przed nami Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym …
2023-02-19, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Przed nami Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Przed nami Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
- Najczęściej zgłaszają się osoby, które doświadczają przemocy domowej, osoby oszukane "na wnuczka", "na policjanta", zdarzają się też kobiety, które mają zasądzone alimenty, a nie otrzymują ich, także osoby po wypadkach komunikacyjnych - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole siostra dyrektor Domu Matki i Dziecka Marianna Lyga.
Jutro (20.02) rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Na Opolszczyźnie jedyną organizacją, która z ramienia Ministerstwa Sprawiedliwości zajmuje się tą problematyką jest Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia i prowadzony przez Fundację Dom Matki i Dziecka.

- W ostatnim czasie mamy też osoby z Ukrainy, które uciekają przed wojną. Ministerstwo pozwoliło nam je przyjmować, bo to osoby, które muszą uciekać, zostawiać swój kraj, domy, rodziny. Uciekają, bo chronią siebie i swoje rodziny - powiedziała siostra Marianna Lyga.

Fundacja, oprócz swojej głównej siedziby w Opolu, gdzie udziela pomocy prowadzi także punkty pomocy w Brzegu, Głubczycach, Oleśnie, Kluczborku, Kędzierzynie-Koźlu, Strzelcach Opolskich i w Prudniku. Oferowana pomoc obejmuje min. opiekę psychologa, pomoc prawną, świadczenia zdrowotne, zakwaterowanie, żywność lub bony żywnościowe.

W czasie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem bezpłatne porady prawne będą udzielane w Sądzie Okręgowym w Opolu oraz Sądach Rejonowych okręgu opolskiego a także w opolskiej Izbie Adwokackiej.

Przez całą dobę działa także infolinia pod numerem 885 655 012

Zobacz także

2023-03-31, godz. 09:00 Dr Artur Żurakowski: Gospodarka zaczyna hamować, można mówić o początkach recesji - PKB na 2023 rok, to według różnych źródeł od 0.9 do 0.3, czyli wzrost gospodarczy będzie minimalny bądź żaden. Jeżeli chodzi o recesję techniczną… » więcej 2023-03-30, godz. 08:58 Michał Nowak o dzierżawie gruntów po spółkach i obronie dobrego imienia Jana Pawła II - Grunty, te które wracają do zasobu Skarbu Państwa rozdysponowane będą tylko dla rolników indywidualnych - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Michał… » więcej 2023-03-29, godz. 09:20 Antoni Konopka: Czynsz dzierżawy z góry eliminuje tych rolników, którzy chcą się rozwijać Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Antonii Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za rolnictwo i obszary… » więcej 2023-03-28, godz. 09:45 Marcin Ociepa: Zbliżają się wybory i to zupełnie naturalne, że te partie, które są najmniej aktywne nagle się … - Rosja i Białoruś stanowią zagrożenie dla Polski od lat - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł… » więcej 2023-03-27, godz. 09:02 Hetman, PSL: Niech wszyscy polscy rolnicy zobaczą, jak PiS broni największego szkodnika, wicepremiera Kowalczyka Krzysztof Hetman, wiceprezes PSL w Radiu Opole o: - wspólnym starcie w wyborach PSL i Polski 2050 - dwóch listach opozycji - dymisji ministra rolnictwa -… » więcej 2023-03-26, godz. 09:00 Stanisław A. Niewiński o rekrutacji do Collegium Nobilium Opoliense - Dzięki unikalnemu programowi Collegium od 2012 r. kształci elity dla potrzeb polskiej polityki, administracji samorządowej i rządowej, dyplomacji, nauki… » więcej 2023-03-25, godz. 09:00 Edward Ambicki: Bank Żywności na pomoc potrzebującym Jeszcze dziś w opolskich sklepach można przyłączyć się do zbiórki żywności dla potrzebujących. W wielu placówkach czekają kosze na produkty, z których… » więcej 2023-03-24, godz. 09:20 Tomasz Ognisty o trudnej sytuacji na rynku zbóż i rozwiązaniach dla rolników na najbliższy czas -Mamy na razie obietnicę, więc będziemy się przyglądali czy zostanie zrealizowana - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Tomasz Ognisty, przewodniczący… » więcej 2023-03-23, godz. 09:00 Marek Cholewa o wyroku TSUE w sprawie polskich lasów - Konflikt z tzw. ekologami ma naturę ideologiczną a nie ekologiczną. Jeśli ktoś ma odrobinę zdrowego rozsądku to przyzna, że w Polsce od wojny lasów… » więcej 2023-03-22, godz. 08:36 Anna Łysy z ITD o kontrolach taksówek i przewoźników - Są to nieprawidłowości w dokumentacji, w wymaganiach, które przedsiębiorcy taksówkowi muszą spełnić, żeby takie usługi świadczyć. Główną taką… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »