Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Aleksander Iszczuk: W kilku szkołach powstaną oddziały…
2023-02-16, 09:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Aleksander Iszczuk: W kilku szkołach powstaną oddziały dla dzieci ze spektrum autyzmu

Aleksander Iszczuk o dwujęzyczności w szkołach, nauczaniu dzieci z autyzmem i rekrutacji do przedszkoli
Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty UM Opola o:
- Wysokim miejscu w rankingu dostępności nauczania dwujęzycznego
- Tworzeniu w szkołach podstawowych klas dla dzieci ze spektrum autyzmu
- Dostępności miejsc w przedszkolach -rekrutacja rusza wkrótce
- Z radością odnotowałem tę informację, chociaż zdaje sobie sprawę, że różnie może bywać - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty UM Opola.

Opole znalazło się na 5 miejscu rankingu miast w Polsce pod względem liczby szkół z nauczaniem dwujęzycznym. Zestawienie opracowała E-platforma do nauki języków obcych, która przeanalizowała 67 polskich miast i miasteczek.

Gość Radia Opole powiedział, że pandemia spowodowała, że klas w opolskich szkołach, które uczą dwujęzycznie jest mniej.
- W tej chwili sytuacja jest taka, że będzie nabór do klasy dwujęzycznej w LO nr II. Dwujęzyczność w III LO przeradza się w klasę językową i klasa językowa jeszcze jest w SP 20 - powiedział Aleksander Iszczuk.


Rozmawialiśmy także o nauczaniu włączającym dzieci ze spektrum autyzmu.
W Opolu grupa rodziców zabiega o utworzenie szkoły dla dzieci z takimi zaburzeniami. Stolica regionu - jak powiedział gość Radia Opole - skłania się jednak ku tworzeniu klas w szkołach ogólnodostępnych, w którym dzieci ze spektrum będą miały warunki do nauki.

- Na przyszły rok szkolny chcemy zaproponować oddziały specjalne w trzech lub czterech szkołach. Będą one dedykowane dla konkretnej grupy wiekowej. Oddział specjalny daje szansę na to, że możemy utworzyć klasę, w której jest tylko czterech uczniów. To będzie w szkołach podstawowych z możliwością włączania tych dzieci do życia całej szkoły, czyli są zajęcia, na których dzieci muszą być samodzielne, ale są zajęcia, lub życie szkoły, w których mogą uczestniczyć.

Szczegółów naczelnik wydziału oświaty nie chciał zdradzać, trwają rozmowy z dyrektorami szkół. Największą trudnością przy tworzeniu oddziałów specjalnych jest znalezienie wyspecjalizowanej kadry.

- Prościej nam postawić mury, niż wyposażyć je w specjalistów. Stąd te nasze małe kroki. One nie są spowodowane jakąś niewydolnością organizacyjną, tylko ludzką, brakiem specjalistów. Chcemy rozpocząć budowanie oddziałów specjalnych od klasy pierwszej. Chcemy też spróbować uruchomić klasę czwartą w jednej ze szkół - zapowiedział naczelnik wydziału oświaty w Opolu.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy także o zbliżającej się rekrutacji dzieci do przedszkoli. Co roku w Opolu pojawia się ten sam problem. Nie wszystkie dzieci "trzylatki" zostają do przedszkola przyjęte. Brakuje miejsc.

- Powstało nowe przedszkole. W listopadzie je otworzyliśmy. Buduje się kolejne. Nie wykluczone, że przy sprzyjających wiatrach i bez zerwania łańcucha dostaw w listopadzie będzie otwarte. Szanse są 50 na 50 - zapowiedział gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

- Czy wszystkie trzylatki się zmieszczą? Trudno powiedzieć. Priorytetem są sześciolatki. Mamy przygotowanych około 900 miejsc dla wszystkich dzieci, które od września będą rozpoczynały naukę w przedszkolu. To nie tylko trzylatki, to także cztero - i pięciolatki.

Zobacz także

2023-03-29, godz. 09:20 Antoni Konopka: Czynsz dzierżawy z góry eliminuje tych rolników, którzy chcą się rozwijać Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Antonii Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za rolnictwo i obszary… » więcej 2023-03-28, godz. 09:45 Marcin Ociepa: Zbliżają się wybory i to zupełnie naturalne, że te partie, które są najmniej aktywne nagle się … - Rosja i Białoruś stanowią zagrożenie dla Polski od lat - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł… » więcej 2023-03-27, godz. 09:02 Hetman, PSL: Niech wszyscy polscy rolnicy zobaczą, jak PiS broni największego szkodnika, wicepremiera Kowalczyka Krzysztof Hetman, wiceprezes PSL w Radiu Opole o: - wspólnym starcie w wyborach PSL i Polski 2050 - dwóch listach opozycji - dymisji ministra rolnictwa -… » więcej 2023-03-26, godz. 09:00 Stanisław A. Niewiński o rekrutacji do Collegium Nobilium Opoliense - Dzięki unikalnemu programowi Collegium od 2012 r. kształci elity dla potrzeb polskiej polityki, administracji samorządowej i rządowej, dyplomacji, nauki… » więcej 2023-03-25, godz. 09:00 Edward Ambicki: Bank Żywności na pomoc potrzebującym Jeszcze dziś w opolskich sklepach można przyłączyć się do zbiórki żywności dla potrzebujących. W wielu placówkach czekają kosze na produkty, z których… » więcej 2023-03-24, godz. 09:20 Tomasz Ognisty o trudnej sytuacji na rynku zbóż i rozwiązaniach dla rolników na najbliższy czas -Mamy na razie obietnicę, więc będziemy się przyglądali czy zostanie zrealizowana - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Tomasz Ognisty, przewodniczący… » więcej 2023-03-23, godz. 09:00 Marek Cholewa o wyroku TSUE w sprawie polskich lasów - Konflikt z tzw. ekologami ma naturę ideologiczną a nie ekologiczną. Jeśli ktoś ma odrobinę zdrowego rozsądku to przyzna, że w Polsce od wojny lasów… » więcej 2023-03-22, godz. 08:36 Anna Łysy z ITD o kontrolach taksówek i przewoźników - Są to nieprawidłowości w dokumentacji, w wymaganiach, które przedsiębiorcy taksówkowi muszą spełnić, żeby takie usługi świadczyć. Główną taką… » więcej 2023-03-21, godz. 09:13 Piotr Sitnik o przygotowaniach Polski 2050 do wyborów - Na razie z PSL mamy listy wspólnych spraw, ale nie wspólne listy wyborcze. Rozmowy trwają o tym, co chcielibyśmy w pierwszej kolejności po zdobyciu władzy… » więcej 2023-03-20, godz. 08:42 Hubert Ibrom o życiu i inwestowaniu w gminie Ujazd - Jesteśmy jedną z niewielu gmin, które mają dodatni przyrost ludności, a to świadczy o tym, że ludzie doceniają jakość życia u nas - mówi Hubert Ibrom… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »