Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Tomasz Kaliszan: Prezydent Opola mówi o tym, że…
2023-01-11, 09:18 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Tomasz Kaliszan: Prezydent Opola mówi o tym, że ma źródło finansowania trasy średnicowej, a nie potrafi znaleźć w budżecie 80 tys. zł na oświetlenie dwóch ulic

Tomasz Kaliszan: Prezydent Opola mówi o tym, że ma źródło finansowania trasy średnicowej, a nie potrafi znaleźć w budżecie 80 tys. zł na oświetlenie dwóch ulic
- Chcielibyśmy poznać szczegóły planu budowy trasy średnicowej w Opolu - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole opolski radny Platformy Obywatelskie Tomasz Kaliszan.
Radni Opola należący do Platformy ostrożnie podchodzą do tej inwestycji. Gość Radia Opole podkreślał, że prezentacja pokazana przez prezydenta niewiele wyjaśnia.
- Jest taka sama jak w 2015 roku - powiedział Tomasz Kaliszan. - No i nie wiemy jak będzie wyglądać finansowanie tej inwestycji. Prezydent mówi, że ma pomysł, ale go nie zdradzi. To nie jest piaskownica, że mam zabawki, ale ich nie pokażę. Mówimy o poważnej inwestycji sięgającej 250, może nawet 300 mln złotych.

Radny pytał także co z budową obwodnicy południowej opola.
- Uważam, że w pierwszej kolejności powinniśmy wybudować obwodnicę południową, na którą jest dokumentacja techniczna. Ona powinna być w pierwszej kolejności, jeżeli mamy jakąś dokumentację techniczną przygotowaną i jest to rozpisane, i posiadamy pewien kosztorys, to trudno, żeby tego nie realizować.

- Prezydent miasta mówi o tym, że ma źródło finansowania trasy średnicowej za 200 mln zł, a nie potrafi znaleźć w budżecie miasta Opola 80 tys zł na oświetlenie ul. Dolnośląskiej i ul. Górnośląskiej - podkreślał.

Radny Kaliszan pytany, jak zagłosuje Platforma w sprawie przekazania kilku milionów złotych na dokumentację techniczną trasy średnicowej, powiedział, że najpierw radni będą zadawać wiele pytań.

W Porannej Rozmowie Radia Opole radny PO Tomasz Kaliszan skrytykował likwidację nocnych kursów autobusów MZK i zlikwidowanie przystanku przy Szpitalu Wojewódzkim.

- To kuriozalna decyzja Pana prezydenta. Mam wrażenie, że za dużo porusza się samochodem służbowym. Więcej powinien pospacerować, skorzystać z komunikacji zbiorowej. Mieszkańcy z tej komunikacji nie korzystają, bo częstotliwość kursów nie sprzyja temu - powiedział radny Platformy Obywatelskiej.

- Kuriozalne jest likwidowanie przystanku przy szpitalu, przenoszenie go 300 metrów dalej. Nawet 100 metrów dla osoby chorej, która chce dojść do szpitala stanowi duży problem. Można było wprowadzić rozwiązania pośrednie, wprowadzić np. przystanek na żądanie - uważa gość Radia Opole.

Radny zauważył, że decyzje są tłumaczone redukcją kosztów, a z drugiej strony słychać, że budżet miasta jest w świetnym stanie, że jest w możliwe wygenerowanie 8 mln zł na dokumentację techniczną aquaparku.

- Na prawdę nie wiemy, jaka jest sytuacja finansowa. Jeżeli ktoś sobie pozwala na realizację dokumentacji technicznej za 8 mln zł, a jest w stanie zapewnić transportu dla mieszkańców, to zostawiam to pod ocenę słuchaczom - powiedział Tomasz Kaliszan

W internetowej części rozmowy radny Platformy Obywatelskiej komentował spotkanie Agrounii na Opolszczyźnie i zapowiedź budowy przez nich struktur, a także formalne zawiązanie opolskiego oddziału ruchu Tak dla Polski.

- Bardzo się cieszę, że Agrounia się konsoliduje, stowarzyszenie Tak dla Polski to samorządowcy, także Platformy Obywatelskiej. Im więcej takich inicjatyw łączących społeczności lokalne i ogólnopolskie tym lepiej.

Zobacz także

2023-03-10, godz. 09:00 Adam Drosik o święcie Uniwersytetu Opolskiego i wyróżnieniu dla prof. Antoszewskiego Nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego prof. Andrzejowi Antoszewskiemu, nestorowi nauk politycznych w Polsce było głównym punktem… » więcej 2023-03-09, godz. 08:40 Kurator Siek: Może być tak, że nauczyciele nie będą mieli kogo uczyć - To, że teraz w szkołach podstawowych jest dobrze, w tym sensie, że jest sporo uczniów, wynika z tego, że była reforma edukacji, po drodze był "podwójny… » więcej 2023-03-08, godz. 10:01 Violetta Porowska o dniu kobiet i trwającym posiedzeniu sejmu - Zdefiniowanie jaka jest dzisiaj polska kobieta jest trudne. Często usiłuje się nas w dwa schematy włożyć, że albo jesteśmy wojujące feministki, albo… » więcej 2023-03-07, godz. 09:50 Marcin Oszańca: Zgłosiłem chęć i gotowość wystawienia kandydata z PSL w okręgu nr 51 w wyborach do Senatu - W okręgach, w których są obecni senatorzy partii jeszcze opozycyjnych, czyli okręg opolski i okręg wschodni będziemy popierać obecnych senatorów, mają… » więcej 2023-03-06, godz. 09:04 Tomasz Witkowski o kongresie programowym OdNowy - Chcieliśmy przedstawić panu premierowi problemy, z którymi nasi samorządowcy, a także samorządowcy nie będący członkami OdNowy się borykają - powiedział… » więcej 2023-03-05, godz. 09:00 Lech Kuchnowski o oszczędzaniu na energii Pojęcie "transformacja energetyczna" u wielu budzi przerażenie, ze względu na to, że ma przewrócić do góry nogami nasz dotychczasowy styl życia i uderzyć… » więcej 2023-03-04, godz. 09:00 Danuta Szewczyk-Kłos o kilkusetletnich dokumentach jakie otrzymała w depozyt Biblioteka UO - Dokumenty były bardzo ściśle sprawdzane w kilku ośrodkach, które zajmują się tego typu analizami - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Danuta… » więcej 2023-03-03, godz. 09:44 Podkom. Świątczak: Średnio w ubiegłym roku seniorzy z Opolszczyzny co kwartał tracili milion złotych - Zaskoczenie, presja czasu i izolacja - na tym bazują oszuści, którzy chcą wyłudzić pieniądze - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole podkom. Dariusz… » więcej 2023-03-02, godz. 08:48 Aleksandra Drescher o tym jak obniżać rachunki za energię -Nawet po kilkanaście wniosków na termomodernizację budynków czy na instalacje fotowoltaiczne złożyły opolskie gminy, dążąc do obniżania rachunków… » więcej 2023-03-01, godz. 09:48 Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego - W 2009 roku we Wrocławiu doszło do spotkania ze śp. Januszem Kurtyką, prezesem IPN i tam doszło do pewnych uzgodnień związanych z ideą tego święta… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »