Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Arkadiusz Wiśniewski: Jeżeli chodzi o koszty tej…
2023-01-05, 08:40 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Arkadiusz Wiśniewski: Jeżeli chodzi o koszty tej trasy (średnicówka) to jestem optymistą i myślę, że uda nam się ją sfinansować

Arkadiusz Wiśniewski: Jeżeli chodzi o koszty tej trasy (średnicówka) to jestem optymistą i myślę, że uda nam się ją sfinansować
- Z dużym prawdopodobieństwem trasa średnicowa w Opolu powstanie, bo od lat się o to staramy - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała tzw. decyzję środowiskową, co otwiera drogę do rozpoczęcia przygotowań do budowy nowej drogi prowadzącej przez wyspę Pasiekę, leżącą w centrum miasta. Budowa zakłada wybudowanie przeprawy przez Odrę i Kanał Ulgi.

Gość Radia Opole przypomniał, że w 2015 roku miasto zapytało mieszańców, czy popierają wybudowanie tej drogi. W konsultacjach wzięło udział ponad 23 i pół tys. osób. 82% powiedziało "Tak".

Decyzja, GDOŚ może być jeszcze zaskarżona do Sądu Administracyjnego.

- Jednak to decyzja bardzo ważna, bo potwierdza, że można tę trasę wybudować w taki sposób, żeby służyła mieszkańcom, a jednocześnie pozwalała korzystać z wszystkich zasobów środowiskowych, które w Opolu mamy - powiedział prezydent Wiśniewski.

Gość Radia Opole pytany o możliwe protesty przeciwników budowy średnicówki powiedział, że mają oni do tego prawo, ale będzie apelował o uszanowanie demokratycznej decyzji większości, która nowej przeprawy przez Odrę oczekuje.

Ile ta inwestycja może kosztować?

- Cena na pewno wzrosła - powiedział prezydent Opola. - Ile, to będziemy wiedzieć, kiedy wykonamy dokumentację. Chciałbym, aby była wykonana jak najszybciej, musimy poczekać na uprawomocnienie się decyzji. Jeżeli chodzi o koszty tej trasy to jestem optymistą i myślę, że uda nam się ją sfinansować.

Prezydent Wiśniewski szacuje, że budowa mogłaby się rozpocząć w 2024 lub 2025 roku.

Rozmawialiśmy także o cenach paliw.
- Przeciętnego Niemca stać na 2 lub 3 razy więcej paliwa niż nas. Bądźmy uczciwi i powiedzmy sobie, że mamy niskie ceny paliwa bo mamy niskie zarobki. A te niskie ceny paliwa są i tak wyższe od tych, które mogłyby być. Widzieliśmy to w " noc cudów" w Nowy Rok, bo Orlen i Obajtek wcześniej zawyżali ceny palia, mogliśmy dużo mniej za paliwo płacić - mówił.

Jak podkreślał, wpłynęło to na sytuację finansową Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.
- MZK kupuje co miesiąc 200 tys. litrów paliwa, jak policzyliśmy, mógł na tym stracić nawet 2 mln zł - mówił Arkadiusz Wiśniewski.

To, jak stwierdził, wpłynęło na decyzję o likwidacji nocnych kursów autobusów. Powstała w tej sprawie petycja podpisana przez 400 mieszkańców. Chcą oni przywrócenia nocnych autobusów. Czy ta petycja będzie uwzględniona?

- Myślę, że tak. Dobrze by było, żeby Obajtek już nie zawyżał tych cen bo wtedy sytuacja Zakładu Komunikacyjnego będzie lepsza i w ten sposób będzie można organizować transport zbiorowy jeżdżący częściej i gęściej. Zobaczymy jak się sytuacja finansowa w kolejnych miesiącach kształtowała - powiedział.

W internetowej części rozmowy prezydent Opola powiedział, kiedy będą otwarte drogi przy Centrum Usług Publicznych a także o przebudowie ul. Ozimskiej i budowie ronda na skrzyżowaniu ulic Reymonta i Żeromskiego.

Zobacz także

2023-02-27, godz. 09:14 Sławomir Kłosowski: o ekonomii społecznej i roku goszczenia uchodźców w regionie - Będziemy podpisywali decyzję o przyjęciu w poczet podmiotów ekonomii społecznej, czy przedsiębiorstw społecznych, bo różnie się na to mówi, Fundacji… » więcej 2023-02-26, godz. 08:50 Michał Kołodziejczak o sojuszu Agrounii z Porozumieniem i szansach wyborczych Zawiązanie sojuszu Agrounii z Porozumieniem było jedną z najbardziej zaskakujących politycznych informacji w ostatnim czasie. Liderzy obu ugrupowań w tym… » więcej 2023-02-25, godz. 08:50 Marcin Ociepa m.in. o wojnie na Ukrainie, programie zbrojeniowym Polski i wizycie prezydenta USA Minął rok od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Warto więc zapytać, jaką lekcję z tego wyciągnęła wspólnota międzynarodowa? Wiadomo, że Polska… » więcej 2023-02-24, godz. 09:41 Wojna trwa już rok. Rozmowa z dr Bartoszem Maziarzem - O tym, że Ukraina do tej pory nie upadła przeważyło kilka czynników - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert… » więcej 2023-02-23, godz. 09:26 Dr Tomasz Pawłuszko: Cały świat mówi o tym, co się wydarzyło w Polsce i w Kijowie a przemówienie Putina przemknęło… - Celem wizyty Joe Bidena w Polsce było, mówiąc kolokwialnie, pokonanie Putina na przemówienia i to się udało - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dr… » więcej 2023-02-22, godz. 09:50 Prof. UO Tomasz Ciesielczuk o tym, czy konsumpcja owadów uratuje klimat - Gdyby ktoś położył mi na talerzu świerszcza to bym go zjadł. Po pierwsze dlatego, że lubię wyzwania, a po drugie niebawem będzie to nie tylko wyzwanie… » więcej 2023-02-21, godz. 08:36 Łukasz Horbacz o sytuacji na rynku węgla Gwałtowny wzrost ubóstwa energetycznego w ostatnich miesiącach to jeden ze skutków wzrostu cen węgla. W skali całego kraju w obecnym sezonie grzewczym (2022/2023)… » więcej 2023-02-20, godz. 08:47 Dr Marek Kawa o wizycie prezydenta Joe Bidena w Polsce Wsparcie i pokazanie, że Polska może dziś odegrać bardzo ważną rolę - to zdaniem amerykanisty dr.Marka Kawy najważniejsze przesłanie wizyty w Polsce prezydenta… » więcej 2023-02-19, godz. 09:00 Przed nami Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem - Najczęściej zgłaszają się osoby, które doświadczają przemocy domowej, osoby oszukane "na wnuczka", "na policjanta", zdarzają się też kobiety, które… » więcej 2023-02-18, godz. 09:00 Alicja Żak-Łykus o rosnącej lawinowo liczbie prób samobójczych dzieci i młodzieży - Dane są bardzo niepokojące - powiedziała Alicja Żak-Łykus psycholog, ekspert WSB w Opolu komentując statystyki policyjne dotyczące prób samobójczych… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »