Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Iwona Solisz: Wbrew pozorom Opolszczyzna ma wiele…
2022-12-04, 09:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Iwona Solisz: Wbrew pozorom Opolszczyzna ma wiele wspólnego z górnictwem

Iwona Solisz: Wbrew pozorom Opolszczyzna ma wiele wspólnego z górnictwem
- Wbrew pozorom Opolszczyzna ma wiele wspólnego z górnictwem - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego. W tym muzeum odbędą się dzisiaj warsztaty dla dzieci, a od kilku tygodni można oglądać wystawę o opolskich cementowniach.
- Na terenie województwa mamy kopalnie odkrywkowe. To są kopalnie nie czarnego materiału, ale białego. Są wydobywane wapienie, margle. Przyjęło się tez określenie "biali górnicy" ze względu na materiał, który wydobywają. Gdybyśmy jednak spojrzeli na górników w ich stronach galowych nie rozróżnimy, który jest z Opola, a który z Katowic, czy z Bytomia - powiedziała dyrektor Solisz.

W Opolu działało kiedyś, na przełomie XIX i XX w. 9 cementowni. Powstały po tym, jak odkryto, że w Opolu są świetne złoża wapienne potrzebne do produkcji cementu.

- Cementownie powstawały wtedy w centrum i wśród zabudowy miejskiej, a tam, gdzie miasta nie było powstawały nowe dzielnice. Miasto się rozwijało, bogaciło - powiedziała dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.

Zobacz także

2023-02-05, godz. 09:00 Urząd Statystyczny: Przeciętne wynagrodzenie w regionie wzrosło o 300 zł w miesiąc - 6368 zł wyniosło przeciętne wynagrodzenie w województwie opolskim w listopadzie ubiegłego roku, co uplasowało Opolszczyznę na 7 miejscu - powiedziała… » więcej 2023-02-04, godz. 09:08 Maciej Kalski: Myślę, że za styczeń znowu będzie wzrost bezrobocia - Nie widać negatywnego zjawiska związanego ze zwolnieniami. W całym 2022 roku zwolnień grupowych praktycznie nie było, za wyjątkiem jednego zakładu z Namysłowa… » więcej 2023-02-03, godz. 09:25 Rafał Bartek: Mniejszość sceptyczna po rozmowach z min. Czarnkiem, ale trzyma za słowo - Mijają dwa tygodnie i nie słyszymy, by coś się działo w tej sprawie po stronie ministerialnej - mówi Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2023-02-02, godz. 09:05 Rafał Pydych: Ogłaszamy trzeci przetarg na rozbudowę DK40 w Głuchołazach - Utrudnienia niewątpliwie będą występować - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Rafał Pydych dyr. opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg… » więcej 2023-02-01, godz. 09:45 Karina Bedrunka: Blisko 1,5 mld zł dla subregionów w województwie. Na co można je wydać? - Transformacja klimatyczno-energetyczna, transformacja cyfrowa jest dla Komisji Europejskiej bardzo ważnym obszarem wsparcia, jak również miejsca pracy - powiedziała… » więcej 2023-01-31, godz. 09:36 Katarzyna Czochara o budżecie, Mniejszości Niemieckiej i wojnie na Ukrainie - Nikt niczego nie ukrywa, wszystko jest jasne, wszystko jest czarno na białym - tak poseł Katarzyna Czochara (PiS) komentuje oskarżenia Konfederacji, że rząd… » więcej 2023-01-30, godz. 09:02 Burmistrz Kolbiarz: W Hajdukach Nyskich domy powstają jak grzyby po deszczu. Powstanie obwodnicy ten proces przerwie - Skoro jest taki wybór, że albo budujemy tą nitkę, która odcina Hajduki od Nysy, albo wcale, no to wolimy, żeby ta obwodnica była, bo jest potrzebna -… » więcej 2023-01-29, godz. 09:00 Ks. Drechsler: Linia frontu na Ukrainie biegnie przez ludzkie serca - Zgodnie z przewidywaniami, zapał do pomagania Ukraińcom osłabł. To naturalne. Na placu boju pozostała prawdziwa arystokracja ducha - mówi dyrektor Caritas Diecezji… » więcej 2023-01-28, godz. 09:00 Poseł W.Zembaczyński (.N) : Zobaczyliśmy jak wygląda ruski mir Opolski parlamentarzysta odwiedził ukraińskie tereny, gdzie toczy się wojna z rosyjskim agresorem. Jak mówi, trudno nam sobie nawet wyobrazić skalę brutalności… » więcej 2023-01-27, godz. 09:20 Wiceprezes ZUS: 130 tys. emerytów ma już elektroniczną legitymację. Najstarszy z m-legitymacją ma 98 lat! - Dbamy o wizerunek zakładu, dbamy o komfort klientów - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Mariusz Jedynak, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzisiaj… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »