Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Maciej Sonik: Wykorzystamy ten moment, żeby wybudować…
2022-11-04, 08:58 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Maciej Sonik: Wykorzystamy ten moment, żeby wybudować szpital w normalnych cenach

Maciej Sonik: Wykorzystamy ten moment, żeby wybudować szpital w normalnych cenach
Maciej Sonik, starosta krapkowicki o:
- poszukiwaniach partnerskiego powiatu na Ukrainie
- rozbudowie szpitala w Krapkowicach
- Rozmowa dotyczyła rozszerzenia współpracy między naszym powiatem, powiatem Altenkirchen i znalezieniem partnera w Ukrainie - powiedział Maciej Sonik starosta krapkowicki w Porannej Rozmowie Radia Opole.
Przedstawiciele starostwa odwiedzili partnerski powiat w Niemczech kilka dni temu. Strona niemiecka poprosiła o pomoc w znalezieniu w Ukrainie powiatu, z którym można by zawiązać współpracę.
- Czujemy w sobie obowiązek przekazania know-how na wschód Europy, szczególnie w Ukrainie, gdzie niedawno miała miejsce reforma samorządowa - wyjaśnił. - To był kraj bardzo scentralizowany, z rodzącą się samorządnością. I taki jest cel tego partnerstwa, żebyśmy mogli pomóc niezależnie od tego, kto będzie naszym partnerem w Ukrainie.

W Porannej Rozmowie Radia Opole poruszyliśmy także temat rozbudowy szpitala w Krapkowicach. W czerwcu powiat otrzymał 34 mln zł dofinansowania na ten cel z Polskiego Ładu.

- Mamy zakończony projekt budowlany, mamy pozwolenie na budowę, jesteśmy na etapie przygotowania przetargu - powiedział starosta Sonik. Przetarg na znalezienie wykonawcy ma być ogłoszony jeszcze w tym roku.

- Myślę, że to jest ten moment, kiedy ze względu na inflację, podwyżki stóp procentowych budownictwo mieszkaniowe wyhamowało ostro i wykorzystamy ten moment, żeby wybudować szpital w normalnych cenach - uważa starosta krapkowicki.
Prace budowlane mogą ruszyć na początku przyszłego roku.

W internetowej części rozmowy, starosta pytany o to, czy czas, kiedy szpitale powiatowe mają problemy z dopięciem budżetów z powodu ustawowych podwyżek dla personelu medycznego i wyższych rachunków za prąd powiedział dwa razy tak.

Wyjaśnił, że duże szpitale są w lepszej sytuacji, niż małe powiatowe. Dlatego jego zdaniem rozbudowa, to ucieczka do przodu. Liczy na to, że łatwiej będzie też znaleźć medyków, którzy podejmą pracę w dużym szpitalu.

Zobacz także

2023-01-13, godz. 08:52 Violetta Porowska: Dzisiaj wydarzy się długo oczekiwany cud i ustawa zostanie przegłosowana - Możemy uznać, po tym co się wydarzyło na komisji sprawiedliwości, gdzie Solidarna Polska opowiedziała się przeciwko, że nowelizacji Ustawy o Sądzie… » więcej 2023-01-12, godz. 09:54 Oszańca: Setki tysięcy rodziców mogą spać spokojnie łącznie z prominentnymi politykami PiS - To oznacza, że setki tysięcy rodziców mogą spać spokojnie łącznie z prominentnymi politykami Prawa i Sprawiedliwości, gdzie jak wiemy, też zapisywali… » więcej 2023-01-11, godz. 09:18 Tomasz Kaliszan: Prezydent Opola mówi o tym, że ma źródło finansowania trasy średnicowej, a nie potrafi znaleźć… - Chcielibyśmy poznać szczegóły planu budowy trasy średnicowej w Opolu - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole opolski radny Platformy Obywatelskie… » więcej 2023-01-10, godz. 09:37 Jerzy Naszkiewicz o "Czystym Powietrzu": Wielu zastanawia się, czy nie wycofać wniosku i nie złożyć go wg nowych … - Widzimy zwiększone zainteresowanie programem Czyste Powietrze, który od nowego roku funkcjonuje na nowych zasadach - powiedział w "Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2023-01-09, godz. 08:39 Michał Nowak: Nie za bardzo jest skąd brać pieniądze na średnicówkę, no chyba, że może Pan prezydent chce ECO… - Moim zdaniem koszt budowy trasy średnicowej może być większy niż 200 mln złotych - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Michał Nowak, szef klubu… » więcej 2023-01-08, godz. 09:00 Artur Żurakowski: Na Motocyklowe Kolędowanie przyjedzie Andrzej "E-mol" Kowalczyk - Jakoś nam to wychodzi, robimy to już szesnasty raz, śpiewanie nie jest tu najważniejsze - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Artur Żurakowski… » więcej 2023-01-07, godz. 09:00 Andrzej Wesołowski: 5 lat temu śpiewaliśmy w Sylwestra "jestem z miasta" - Prestiż się pojawia. To jest bardzo ważne, istotne - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Tułowic Andrzej Wesołowski. Tułowice obchodziły… » więcej 2023-01-06, godz. 09:15 ks. Waldemar Klinger: To dla mnie fenomen. Mało komu udało się wprowadzić aż tak powszechną, nową tradycję - To dla mnie fenomen, bo mało komu udało się wprowadzić aż tak powszechną, nową tradycję. Tak barwną i tak bardzo zaakceptowaną przez społeczeństwo… » więcej 2023-01-05, godz. 08:40 Arkadiusz Wiśniewski: Jeżeli chodzi o koszty tej trasy (średnicówka) to jestem optymistą i myślę, że uda nam się… - Z dużym prawdopodobieństwem trasa średnicowa w Opolu powstanie, bo od lat się o to staramy - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole prezydent Opola… » więcej 2023-01-04, godz. 09:04 Marek Tomków z NRA: Widzimy niedobory niektórych antybiotyków, leków przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych - Widzimy przede wszystkim niedobory niektórych antybiotyków, leków przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole Marek… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »