Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marcin Oszańca o wizycie Władysława Kosiniaka…
2022-09-21, 08:56 Autor: Joanna Matlak

Marcin Oszańca o wizycie Władysława Kosiniaka Kamysza w regionie, dogadywaniu się opozycji i czy PSL snuje plany współpracy z ugrupowaniem Jarosława Gowina

Marcin Oszańca o wizycie Władysława Kosiniaka Kamysza w regionie, dogadywaniu się opozycji i czy PSL snuje plany współpracy z ugrupowaniem Jarosława Gowina
Gościem Radia Opole o poranku był dziś Marcin Oszańca, prezes PSL w regionie, z którym rozmawialiśmy o:
- wizycie szefa PSL-u Władysława Kosiniaka-Kamysza w regionie i spotkaniu z rolnikami i przedsiębiorcami,
- ostatnim spotkaniu liderów opozycji,
- tworzeniu list wyborczych i pakcie senackim,
- tym, czy PSL chciałoby współpracować z Porozumieniem Jarosława Gowina.
- Bardzo dobrze że opozycja się spotyka w gronie liderów. PRzede wszystkim potwierdzamy pakt senacki, który ukazał się sukcesem - mówił Oszańca. 

Zwróciliśmy jednak uwagę na słowa Włodzimierza Czarszastego, który stwierdził, że "pakt senacki  to za mało", który zgłosił podczas wczorajszego spotkania liderów opozycji dotyczącego utworzenia jednego komitetu wyborczego do senatu.

- To jest niemożliwe. Oczywiście, nikt nie odbiera możliwości odbierania postulatów. Możemy rozmawiać, możemy dyskutować. Natomiast to jest pójście o krok za daleko. To spowodowałoby szereg problemów, chociażby finansowych - jak to rozliczać? Poza tym jesteśmy tak naprawdę z różnych obozów politycznych i mamy różne poglądy. Nie możemy tworzyć jednego bloku od lewa do prawa.

Marcin Oszańca zaznaczył, że jeśli chodzi o współpracę opozycji dużo zależy od ordynacji wyborczej i wyborów samorządowych.

- Jeśli nic się nie zmieni, to my jesteśmy zwolennikami dwóch list. Będzie to najbardziej efektywne jeśli chodzi o mandaty i opozycja nie utraci głosów - mówił nasz gość. 

Dziś na stole są 3 rozwiązania: PSL i PL2050, PSL i PO czy PSL, PO  i PL2050. Zobaczymy też w którym kierunku pójdzie do Platforma, z uwagi na ostatnie głosy Tuska o aborcji... Nie można narzucać politykowi w co ma wierzyć - dodał. 

Dlaczego na ostatniej konferencji prasowej opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego pojawił się członek Porozumienia?- Ja ogłosiłem, że będzie konferencja, on też powiedział, że chciałby zrobić. Media się nie rozdwoją, blisko nam poglądowo, nie widziałem konfliktu i nie widziałem problemu, żeby z nami stanął - mówił. 

Czy w takim razie PSL jest skłonny do współpracy z ugrupowaniem Jarosława Gowina?
- Są głosy, że dużo złego zrobił, ale proszę zadać sobie pytanie i mówię to do opozycji: czy lepsze byłoby to że oni dalej byliby w obozie Zjednoczonej Prawicy czy jednak lepiej, że są po stronie opozycji i bloku demokratycznego? Zobaczmy, głosują teraz z opozycją.

- Trochę czasu musi minąć i ich wysiłek musi być zwielokrotniony, że "tak, jesteśmy po stronie opozycyjnej", ale sam fakt, że są po tej stronie jest wartością dodaną - stwierdził Oszańca.

Zobacz także

2022-12-05, godz. 09:41 Marcin Oszańca o propozycjach ludowców i przedwyborczych spekulacjach - To nie jest projekt socjalny, to jest projekt mocno prorozwojowy i będzie stanowił impuls do wzrostu polskiej gospodarki. Będzie to projekt obywatelski. Zbieramy… » więcej 2022-12-04, godz. 09:15 Iwona Solisz: Pozorom Opolszczyzna ma wiele wspólnego z górnictwem - Wbrew pozorom Opolszczyzna ma wiele wspólnego z górnictwem - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego… » więcej 2022-12-03, godz. 09:15 Alicja Wiśniewska: Za tydzień Weekend Cudów Szlachetnej Paczki Za tydzień będzie weekend cudów, czyli finał Szlachetnej paczki. - 10 i 11 grudnia to ten czas, kiedy przekazujemy paczkę, ale pomóc można do ostatniej… » więcej 2022-12-02, godz. 09:26 Dr Artur Żurakowski o powodach spadku inflacji i tym, czy to już odwrócenie trendu - Nie widziałbym jeszcze trendu spadającego i obawiam się, że jest to chwilowa sytuacja - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole ekonomista dr Artur Żurakowski… » więcej 2022-12-01, godz. 08:56 Prof. Tomasz Boczar o oszczędzaniu energii na Politechnice Opolskiej - Tak jak każdy, czuję trochę chłód w pomieszczeniach, ale zachowujemy temperatury takie, żeby można było pracować, żeby studenci zachowywali komfort… » więcej 2022-11-30, godz. 08:49 Sławomir Kłosowski: Do opolskich szpitali przyjadą osoby, które mają rany wojenne Sławomir Kłosowski wojewoda opolski o: - pacjentach z Ukrainy, którzy trafią do opolskich szpitali, - przygotowaniach do przyjęcia kolejnej fali uchodźców, -… » więcej 2022-11-29, godz. 08:40 Rafał Bartek o sesji Sejmiku i prawach mniejszości narodowych - Zmiany w planach finansowych województwa wynikają z tego, że część rzeczy trzeba przesunąć na przyszły rok. Ale cieszy mnie, że jako samorząd województwa… » więcej 2022-11-28, godz. 09:03 Adam Gomoła: Naszą ambicją jest uzyskać w wyborach parlamentarnych w regionie co najmniej 2 mandaty, a mam nadzieję… Adam Gomoła z zarządu Polska 2050 na Opolszczyźnie o: - wyborze zarządu ugrupowania w regionie - działalności i strukturze partii - planach na wybory… » więcej 2022-11-26, godz. 08:35 Minister Bortniczuk o wyławianiu sportowych talentów - To jest program, w którym wzorujemy się na rozwiązaniach słoweńskich. Słoweńcy są narodem bardzo małym, ale osiągają wiele sportowych sukcesów. Zdaniem… » więcej 2022-11-27, godz. 08:30 Szymon Ogłaza: Rosną koszty kolei regionalnych - Na pewno jesteśmy w takim momencie dosyć trudnym, jeśli chodzi o kolej. Z jednej strony odbudowujemy się po pandemii, z drugiej strony różnica między… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »