Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Maciej Kochański: Na 1770 miejsc w akademikach UO…
2022-09-12, 09:31 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Maciej Kochański: Na 1770 miejsc w akademikach UO, wniosków jest ponad 5 tysięcy

Maciej Kochański o trwającej dodatkowej rekrutacji oraz pożegnaniu z uchodźcami z Ukrainy
Maciej Kochański, rzecznik Uniwersytetu Opolskiego o:
- pożegnaniu z uchodźcami, którzy mieszkali w akademikach
- ogromnym zainteresowaniem studentów miejscami w akademikach i koniecznością podwyżek cen za wynajem
- dodatkowej rekrutacji i szkole letniej
- To pożegnania pełne łez dlatego, że przez sześć miesięcy w sytuacji ciężkiej dla wszystkich mocno się zżyliśmy - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej Kochański, rzecznik Uniwersytetu Opolskiego.
Większość uchodźców z Ukrainy, opuściła już akademiki UO.

- W sumie przez akademiki przeszło około 500 osób, w szczytowym momencie było to 287 osób. W tej chwil mamy tych osób około 50. W większości już znalazły mieszkanie, czekają na podpisanie umowy, żeby mogły się tam przenieść. Część, bo 27 osób, wyjechało do Głuchołaz - wyjaśnił rzecznik uczelni.

Zdarza się też, że uchodźcy wracają na Ukrainę. Tak było w przypadku mam, które urodziły w Opolu. Nie wróciły jednak do swoich domów.
- Jedna z tych pań, była z Mikołajewa. Tam jej domu już najzwyczajniej w świecie nie ma. Druga z tych pań pracowała na lotnisku w Kijowie, to miejsce szczególnie niebezpieczne, dlatego obie panie układają sobie życie pod Lwowem z tymi malutkimi bobasami.

Rozmawialiśmy także o ogromnym zainteresowaniu studentów pokojami w akademikach.
Na 1770 miejsc jakimi dysponuje Uniwersytet Opolski, wniosków o miejsce w akademiku jest ponad 5 tysięcy.

- Przyjęliśmy, tak jak kilkanaście lat temu, dwa wskaźniki. Jeden, to dochód na osobę, a drugi to odległość zamieszkania od Opola - wyjaśnił Maciej Kochański. Miejsca w akademikach będą przyznawane ze względu na te dwa czynniki.

Dodał, że zajęcia na pewno będą się odbywały w sposób klasyczny. Jak mówił, musiałoby wydarzyć coś nadzwyczajnego, żeby przejść w kształcenie zdalne. Dodał, że na razie ceny akademików nie idą w górę. Do końca roku pozostaną na aktualnym poziomie. W nowym roku ich wzrost będzie zależał od zużycia przez studentów mediów.

- To, że ceny będą musiały być podniesione, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Zawsze akademik był taki swobodnym miejscem, że grzejniki na piątkę, okno uchylone, światło niech się świeci przez całą noc w holach w łazienkach. W tej chwili zachęcamy studentów do oszczędności, ponieważ od tego jaki będzie wynik na styczeń, o tyle będziemy musieli podnieść opłaty.

Zobacz także

2022-11-17, godz. 09:01 Mirela Ulrich o nagrodzie "Solidarni z Ukrainą" - Do nagrody "Solidarni z Ukrainą" przyjmujemy zgłoszenia do 18-tego listopada - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Mirela Ulrich z Centrum Dialogu… » więcej 2022-11-16, godz. 09:16 Dr Tomasz Pawłuszko: Prośba o uruchomienie art. 4 traktatu o NATO nadal jest zasadna - Wydaje mi się, że prośba o uruchomienie art. 4 traktatu o NATO nadal jest zasadna - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Tomasz Pawłuszko, analityk… » więcej 2022-11-15, godz. 08:53 Wojciech Komarzyński (ARiMR) o pieniądzach dla rolników - Strumień pieniądza w tych trudnych czasach jest bardzo potrzeby, także rolnikom - mówi dyrektor opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji… » więcej 2022-11-14, godz. 09:29 Dr Stanisław Niewiński o Tygodniu Służby Zagranicznej i szczycie G20 Rusza Tydzień Służby Zagranicznej w województwie opolskim. W środę (16.11) obchodzony jest w Polsce Dzień Służby zagranicznej. - W Regionalnych Ośrodkach… » więcej 2022-11-13, godz. 09:00 Michał Wojczyszyn o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości - Myślę, że nie jest trudno zostać przedsiębiorcą, natomiast znacznie trudniejsze jest później poruszanie się w gąszczu przepisów, w obecnej sytuacji… » więcej 2022-11-12, godz. 09:05 Dawid Rusak (PIP) o przestrzeganiu prawa pracy - Kodeks pracy wspiera zarówno pracowników jak i pracodawców. Pamiętajmy, że to zarówno prawa obu stron, jak i obowiązki - mówi nadinspektor pracy Dawid… » więcej 2022-11-11, godz. 09:00 Por. Michał Gełej o tym jak zostać żołnierzem -Ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła szereg zmian w procesie rekrutacji. W miejsce 16 wojewódzkich sztabów Wojskowych, powołano Centralne Wojskowe Centrum… » więcej 2022-11-10, godz. 08:51 Jakub Dubik o tegorocznym Banku Talentów - W ramach programu staramy się niwelować te braki, których sami jako młodzi muzycy doświadczyliśmy w czasie nauki w szkole muzycznej czy na studiach. I… » więcej 2022-11-09, godz. 09:13 Wicewojewoda Tomasz Witkowski o węglu, lotnisku i obchodach Święta Niepodległości - Wszystkie opolskie gminy zgłosiły się do rządowego programu dystrybucji węgla. Przy tym 66 gmin będzie to robiło we własnym zakresie, a 5 gmin poprzez… » więcej 2022-11-08, godz. 08:55 Marcin Bronkiewicz o zakończonej budowie obwodnicy Kędzierzyna-Koźla, przygotowaniach do budowy trasy S11 i obwodnicy… - Inwestycja została ukończona w terminie. Wczoraj, czyli 7 listopada udostępniliśmy nowy odcinek drogi krajowej nr 40 pierwszym użytkownikom - powiedział… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »