Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marcin Ociepa: Rosja ugrzęzła na Ukrainie niektórzy…
2022-09-02, 09:01 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Ociepa: Rosja ugrzęzła na Ukrainie niektórzy mówią, że to nam daje 7 może nawet 9 lat spokoju, ale niektórzy mówią 2-3 lata

Marcin Ociepa o wydatkach na obronność
Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi Opolskiej, lider OdNowy o:
- wydatkach Polski na obronność w 2023 roku.
- bezpieczeństwie kraju
- posiedzeniu sejmu
- reparacjach wojennych
- W samym budżecie będzie 94 mld złotych, do tego dochodzą wydatki pozabudżetowe z instrumentów finansowych, które wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny, które sprawią, że wydatki zbliżą się do 150 mld złotych - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole, Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej.

Rząd przyjął budżet na 2023 rok. Wydatki na obronność są największe w historii III RP. Wśród 150 mld zł 30-40 mld będzie pochodzić z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, organizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

- Sytuacja geopolityczna znacznie się pogorszyła. Nie tylko Polski, ale też tych krajów, które stanowią wspólnotę państw demokratycznych. Dwa państwa prowadzą agresywną politykę, natomiast Rosja przeszła w stan konfrontacji bezpośredniej. Graniczymy z Rosją, mamy też długą granicę z wasalną wobec Rosji Białorusią - to wszystko sprawia, że Polska jest jednym z najbardziej zagrożonych państw na świcie - powiedział wiceminister obrony.

Pytany o to, na jakim etapie są zakupy broni dla polskiej armii powiedział, że Polska rozpoczęła zakupy już w 2016 roku i część sprzętu będzie do nas trafiać wkrótce.

- Mówiąc wkrótce znaczy to także, że w tym roku w znacznej części także w 2023 roku. Rosja ugrzęzła na Ukrainie i my nie identyfikujemy poważnego, bezpośredniego zagrożenia inwazją rosyjską na Polskę w przeciągu dwóch, trzech lat. Niektórzy mówią, że to nam daje 7 może nawet 9 lat spokoju, ale niektórzy mówią 2-3 lata. Wszystko zależy od tego, jak się zakończy konflikt na Ukrainie. Jak szybko i jakim porozumieniem pokojowym. Od tego zależy czy będziemy mieli do czynienia z sytuacją konieczności odstraszania bezpośredniej agresji rosyjskiej za 3 lata, czy za lat 10 - powiedział Marcin Ociepa w Radiu Opole.

Dzisiaj (2.09) zbierze się sejm, żeby zająć się ustawą o pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku katastrofy ekologicznej na Odrze, dopłatom do ogrzewania, pieniądzom z PiT dla samorządów.

- Mamy wreszcie rząd, który jak widzi problem, to stara się go rozwiązywać a nie uciekać - stwierdził. - Należę do tych polityków, którzy uważają, że równolegle do tej pomocy powinien iść komunikat, że musimy być przygotowani na trudne czasy. Poprzednia moja wypowiedź o perspektywie wojny w ciągu najbliższej dekady, to są rzeczy śmiertelnie poważne. Nasze pokolenie nie spodziewało się, że będzie musiało stanąć przed tego typu wyzwaniem. Chciałbym, żebyśmy w Polsce, w parlamencie zaczęli ze sobą poważnie rozmawiać, żeby opozycja przestała kierować się populizmem i filozofią, że im gorzej tym lepiej i zaczęła pomagać - podkreślał wiceminister obrony. - W obliczu bezpośredniego zagrożenia my musimy ze sobą współpracować. Jeżeli będziemy wzmacniać armię i gospodarkę, to jest duża szansa, że tej wojny unikniemy.

Marcin Ociepa skomentował także raport dotyczący reparacji wojennych od Niemiec, które obliczono na 6 bilionów złotych. - Jeżeli politykom niemieckim przechodzi coś takiego przez gardło, że "wyście się zrzekli reparacji" to jest to tak ciężka dawka cynizmu politycznego, że jest nie do zniesienia. Jeżeli się znajdują polscy politycy, którzy tak mówią to stali się zakładnikami poprawności politycznej, która idzie w kontrze do interesu Rzeczpospolitej. Jeśli mówią, że nam, czyli Polsce się te pieniądze nie należą, to podcinają naszą pozycję negocjacyjną, co jest działaniem na szkodę naszego państwa. Wierzę, że wyborcy to ocenią - stwierdził.

Zobacz także

2022-10-28, godz. 08:36 Manfred Grabelus o jakości powietrza i aktualności uchwały antysmogowej Dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego odniósł się do groźby pogorszenia się jakości powietrza, jako skutku kryzysu energet… » więcej 2022-10-27, godz. 10:07 Prezes WFOŚiGW w Opolu,  Aleksandra Drescher o pieniądzach na ekologiczne źródła ciepła - Poziom składanych wniosków jest prawie stały. Widać od jesieni niewielki wzrost, może o jedną dziesiątą - mówi prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony… » więcej 2022-10-26, godz. 08:58 Zbigniew Kubalańca: o inwestycjach, które nie mogą czekać i pomocy Ukrainie - Inwestycje w drogi regionalne, w szpitale, nie mogą czekać - mówi wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca, komentując decyzję o przeznaczeniu… » więcej 2022-10-24, godz. 13:35 Marcin Ociepa: Jesteśmy bezpieczni, ale chciałbym, żebyśmy dojrzale podchodzili do tego, co nas otacza Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej: - o II Forum Rozwoju Regionalnego, - rewitalizacji przestrzeni na Górze Św. Anny, -… » więcej 2022-10-23, godz. 09:00 Piotr Mielec: Głosujcie na najlepszy produkt turystyczny Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej o: - głosowaniu internautów na najlepszy produkt turystyczny - złotym certyfikacie Polskiej… » więcej 2022-10-22, godz. 09:00 Dni otwarte i 60 lat polskiej statystyki Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o: - dniach otwartych - 60-cio leciu statystyki w Polsce » więcej 2022-10-20, godz. 15:46 Sławomir Kłosowski: Komisarz UE ds. budżetu mówi, że nie ma zagrożenia, żeby pieniądze nie trafiły do Polski Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski w Porannej Rozmowie o: - Fake newsie w sprawie zamrożenia dotacji unijnych - jodku potasu - dystrybucji węgla » więcej 2022-10-20, godz. 08:50 Tomasz Hanzel o pieniądzach z UE i 15-to leciu OCRG - Naszym założeniem było to, żeby od początku przyszłego roku ogłaszać nabory wniosków i rozpocząć realizację projektów - powiedział w Porannej Rozmowie… » więcej 2022-10-19, godz. 09:04 Szymon Ogłaza: Jak nie będziemy mieli pieniędzy, to jak możemy uruchamiać nabory? Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w regionie o: - wstrzymaniu naborów na projekty unijne na… » więcej 2022-10-18, godz. 09:02 Dr Artur Żurakowski o konsekwencjach wstrzymania przez UE funduszy dla Polski Ekonomista dr Artur Żurakowski: - o tym, czy UE faktycznie wstrzyma dotacje dla Polski, - koniecznym interwencjonizmie w gospodarce, - inflacji i sposobach… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »