Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Ditmar Kurzał: Nie ma już telefonów o pizze na…
2022-08-30, 08:44 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ditmar Kurzał: Nie ma już telefonów o pizze na szczęście, ale mamy nowe dziwne zgłoszenia

Ditmar Kurzał: Nie ma już telefonów o pizze na szczęście, ale mamy nowe dziwne zgłoszenia
Ditmar Kurzał, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego o:
- Niezasadnych zgłoszeniach
- 10 latach działalności CPR
- specyfice pracy
- Nie ma już telefonów o pizze na szczęście, ale mamy nowe dziwne zgłoszenia. Dzwonią do nas rodzice i chcą, żeby przyjechała policja, żeby dzieci uspokoić bo są niegrzeczne - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Ditmar Kurzał Kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego. CPR działa już od 10 lat.

Jeszcze 10 lat temu zgłoszeń niezasadnych było 80 procent, dziś około jest ich około 60-ciu procent.
3 na 4 zgłoszenia są niezasadne. Jednym z takich było zgłoszenie tego, że widzi się zaskrońca, który zjada żabę, i nie może na to już patrzeć.

- Spośród zgłoszeń zasadnych najwięcej mamy dotyczących zdarzeń drogowych, sporo też jest niestety interwencji domowych - powiedział gość Radia Opole.
Zgłoszeń, do których angażowana jest policja jest rocznie około 120 tys. tych dotyczących straży pożarnej jest około 10 tys.

Dzwoniąc pod nr 112, dodzwonimy się do CPR, podobnie jeśli wykręcimy nr. 997 i 998.
- 999 pozostaje w dyspozytorni medycznej, zobaczymy jak MSWiA podejdzie do przejęcia tego numery przez CPR, w tym roku na pewno nie będziemy go przejmować - zaznaczył.

- Dużo pozytywnych zmian się zadziało przez 10 lat - powiedział gość Radia Opole. - Na początku nie mieliśmy tzw. biegu formatkowego. Nie mogliśmy wysłać elektronicznego formularza do służb, musieliśmy łączyć osobę dzwoniącą do służb. Został uruchomiony alarm 122, czyli aplikacja pozwalająca wysłać osobom głuchoniemym sms z prośbą o pomoc - powiedział Dietmar Kurzał.

CPR obecnie poszukuje pracowników, jest 7 wakatów. Wystarczy wykształcenie średnie i znajomość języka obcego.
- Rozmowa, testy i testy z psychologiem tak wygląda kwalifikacja i potem przeprowadzamy pełne szkolenie. Na koniec na miejscu w Opolu egzaminujemy i nadajemy certyfikat - wyjaśnił gość Porannej Rozmowy.

Zobacz także

2022-10-31, godz. 09:18 St. asp. Agnieszka Nierychła o policyjnym zabezpieczeniu cmentarzy na Wszystkich Świętych - My jako policjanci mamy zdecydowanie więcej pracy. Tegoroczne działania rozłożone są bowiem na sześć dni - mówiła st. asp. Agnieszka Nierychła z Komendy… » więcej 2022-10-30, godz. 08:30 Ks. Waldemar Klinger o pracach archeologicznych w katedrze oraz dalszych planach remontowych - Prace archeologiczne potrwają co najmniej kilka miesięcy, ale potem czekają nas prace, które mają doprowadzić katedrę do stanu pierwotnego - mówił proboszcz… » więcej 2022-10-29, godz. 08:30 Rafał Pydych z GDDKiA o stanie dróg i o tym, z czego on wynika Dyrektor opolskiego oddziału Dyrekcji Dróg Krajowych i Austostrad odniósł się z do raportu GDDKiA, z którego wynika, że wiele głównych dróg w regionie… » więcej 2022-10-28, godz. 08:36 Manfred Grabelus o jakości powietrza i aktualności uchwały antysmogowej Dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego odniósł się do groźby pogorszenia się jakości powietrza, jako skutku kryzysu energet… » więcej 2022-10-27, godz. 10:07 Prezes WFOŚiGW w Opolu,  Aleksandra Drescher o pieniądzach na ekologiczne źródła ciepła - Poziom składanych wniosków jest prawie stały. Widać od jesieni niewielki wzrost, może o jedną dziesiątą - mówi prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony… » więcej 2022-10-26, godz. 08:58 Zbigniew Kubalańca: o inwestycjach, które nie mogą czekać i pomocy Ukrainie - Inwestycje w drogi regionalne, w szpitale, nie mogą czekać - mówi wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca, komentując decyzję o przeznaczeniu… » więcej 2022-10-24, godz. 13:35 Marcin Ociepa: Jesteśmy bezpieczni, ale chciałbym, żebyśmy dojrzale podchodzili do tego, co nas otacza Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej: - o II Forum Rozwoju Regionalnego, - rewitalizacji przestrzeni na Górze Św. Anny, -… » więcej 2022-10-23, godz. 09:00 Piotr Mielec: Głosujcie na najlepszy produkt turystyczny Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej o: - głosowaniu internautów na najlepszy produkt turystyczny - złotym certyfikacie Polskiej… » więcej 2022-10-22, godz. 09:00 Dni otwarte i 60 lat polskiej statystyki Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o: - dniach otwartych - 60-cio leciu statystyki w Polsce » więcej 2022-10-20, godz. 15:46 Sławomir Kłosowski: Komisarz UE ds. budżetu mówi, że nie ma zagrożenia, żeby pieniądze nie trafiły do Polski Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski w Porannej Rozmowie o: - Fake newsie w sprawie zamrożenia dotacji unijnych - jodku potasu - dystrybucji węgla » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »