Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Łukasz Nowak: Dzisiaj taki pożar jak 30 lat temu…
2022-08-26, 08:57 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Łukasz Nowak: Dzisiaj taki pożar jak 30 lat temu nie mógłby się rozprzestrzenić

asp. Łukasz Nowak o gaszeniu pożarów we Francji i pomocy straży pożarnej podczas intensywnych ulew
asp. Łukasz Nowak, oficer prasowy PSP Opole o:
- 30. rocznicy pożaru w Kuźni Raciborskiej
- działaniach polskich modułów DFFFV we Fracji
- podsumowaniu pracy strażaków po ulewnych deszczach
- 30 lat temu 26. sierpnia wybuchł pożar potocznie nazywany pożarem w Kuźni Raciborskiej obejmujący obszary dużo większe niż sąsiadujące z tą miejscowością - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole asp. Łukasz Nowak oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. - Uważa się, że godzina 13.50 to początek tego pożaru. Objął ponad 9 tys. hektarów - przypomniał.

Gaszenie pożaru trwało 4 dni, dogaszanie dwa tygodnie. Zaangażowanych było 13000 osób w tym 4700 strażaków, 3200 żołnierzy, 650 policjantów, 1120 funkcjonariuszy obrony cywilnej, 1150 leśników, 1100 samochodów pożarniczych, 8 śmigłowców, 12 czołgów, 26 samolotów typu „Dromader” oraz 50 cystern kolejowych do transportu wody i sześć lokomotyw. Spaleniu uległo 15 wozów gaśniczych i 26 motopomp.  Do akcji zadysponowano strażaków i sprzęt z 30 województw.

- Niestety były dwie ofiary śmiertelne: strażak z jednostki w Raciborzu i strażak z jednostki OSP z terenu województwa opolskiego - zaznaczył gość Radia Opole.

- Dzisiaj, myślę że tak duży pożar nie mógłby się rozprzestrzenić. Bardzo dużo zmieniło się zarówno w straży pożarnej jak i w gospodarce leśnej, zabezpieczenie pożarowe, dostrzeganie pożarów, samoloty gaśnicze, oddzielenia pożarowe, drogi pożarowe. W 1995 roku wprowadzony został krajowy system ratowniczo-gaśniczy. Dzisiaj jednostki OSP jeżdżą nowoczesnym sprzętem, alarmowane są drogą radiową, gdzie po sekundzie od kliknięcia dyżurnego jednostka już jest alarmowana. Strażacy OSP otrzymują alarmy na telefony komórkowe - wymieniał asp. Nowak.

Gość Porannej Rozmowy wrócił kilka dni temu z Francji, gdzie brał udział w gaszeniu pożaru lasów. Zostały tam wysłane dwa moduły GFFFV Wrocław i Szczecin (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles). Jest to moduł gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów. Obecnie w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej Polska posiada sześć takich modułów.

- Pożary we Francji były większe niż w Kuźni Raciborskiej. Ten sierpniowy na którym moduł Polski działał miał średnicę około 20 km. Polskie moduły działały w sumie na 11 odcinkach.

W Porannej Rozmowie Radia Opole asp. Nowak podsumował także działania strażaków w województwie opolskim przy usuwaniu skutków ulewnych deszczy jakie przeszły nad regionem w mijającym tygodniu.

- Odnotowaliśmy ponad tysiąc interwencji. Znaczna część tych zdarzeń dotyczył zalanych posesji, piwnic, pól. Najwięcej w powiecie opolskim i mieście Opolu - 400 zdarzeń, w powiedzie kędzierzyńsko-kozielskim - ponad 100, podobnie w powiecie strzeleckim.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o różnicach w zorganizowaniu pracy polskich i francuskich strażaków.

- Wrażenie za granicą wywołało to, jak dużym składem jedziemy, bo to 146 osób, 49 pojazdów przemieszczających się w ponad dwukilometrowej kolumnie robi wrażenie. To nie tylko pojazdy gaśnicze, ale też samochody operacyjne, nośniki kontenerów, cysterna, autobus po to, żeby na miejscu być samowystarczalnym i nie obciążać gospodarza. Przywozimy swoje namioty, sanitariaty, jedzenie, paliwo - wyjaśniał asp. Nowak i dodał, że pozwala to na stworzenie swojego "miasteczka" w dowolnym miejscu.

- To zbudziło spore zainteresowanie. Społeczeństwo francuskie witało nas na poboczach dróg, na tablicach informacyjnych wyświetlano podziękowania dla polskich strażaków, kierowcy na drogach trąbili, bili brawo, na szybach przyklejali kartki z napisem dziękuję po polsku, na płotach wywieszano banery zrobione z prześcieradeł z podziękowaniami w języku polskim - opowiadał gość Porannej Rozmowy.

Strażaków z Francji zainteresował sprzęt, jakim dysponowały polskie moduły. To między innymi quady, przydatne do rozpoznania terenu, czy przejazdu dowódcy na dłuższych odcinkach.

- Francuzi w ogóle quadów nie używają. W ostatnich dniach Francuzi poprosili nas, żebyśmy z nimi pojechali na rozpoznanie, przekonali się że warto quada kupić. Pokazaliśmy drona, że można zrobić rozpoznanie z jego pomocą i z kamerą termowizyjną zawieszoną do drona. Nie mamy się czego wstydzić. Co więcej, myślę, że jesteśmy mocno na top liście, jeśli chodzi o wyposażenie i taktyki działań - podkreślał asp. Nowak.

Zobacz także

2022-10-31, godz. 09:18 St. asp. Agnieszka Nierychła o policyjnym zabezpieczeniu cmentarzy na Wszystkich Świętych - My jako policjanci mamy zdecydowanie więcej pracy. Tegoroczne działania rozłożone są bowiem na sześć dni - mówiła st. asp. Agnieszka Nierychła z Komendy… » więcej 2022-10-30, godz. 08:30 Ks. Waldemar Klinger o pracach archeologicznych w katedrze oraz dalszych planach remontowych - Prace archeologiczne potrwają co najmniej kilka miesięcy, ale potem czekają nas prace, które mają doprowadzić katedrę do stanu pierwotnego - mówił proboszcz… » więcej 2022-10-29, godz. 08:30 Rafał Pydych z GDDKiA o stanie dróg i o tym, z czego on wynika Dyrektor opolskiego oddziału Dyrekcji Dróg Krajowych i Austostrad odniósł się z do raportu GDDKiA, z którego wynika, że wiele głównych dróg w regionie… » więcej 2022-10-28, godz. 08:36 Manfred Grabelus o jakości powietrza i aktualności uchwały antysmogowej Dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego odniósł się do groźby pogorszenia się jakości powietrza, jako skutku kryzysu energet… » więcej 2022-10-27, godz. 10:07 Prezes WFOŚiGW w Opolu,  Aleksandra Drescher o pieniądzach na ekologiczne źródła ciepła - Poziom składanych wniosków jest prawie stały. Widać od jesieni niewielki wzrost, może o jedną dziesiątą - mówi prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony… » więcej 2022-10-26, godz. 08:58 Zbigniew Kubalańca: o inwestycjach, które nie mogą czekać i pomocy Ukrainie - Inwestycje w drogi regionalne, w szpitale, nie mogą czekać - mówi wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca, komentując decyzję o przeznaczeniu… » więcej 2022-10-24, godz. 13:35 Marcin Ociepa: Jesteśmy bezpieczni, ale chciałbym, żebyśmy dojrzale podchodzili do tego, co nas otacza Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej: - o II Forum Rozwoju Regionalnego, - rewitalizacji przestrzeni na Górze Św. Anny, -… » więcej 2022-10-23, godz. 09:00 Piotr Mielec: Głosujcie na najlepszy produkt turystyczny Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej o: - głosowaniu internautów na najlepszy produkt turystyczny - złotym certyfikacie Polskiej… » więcej 2022-10-22, godz. 09:00 Dni otwarte i 60 lat polskiej statystyki Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o: - dniach otwartych - 60-cio leciu statystyki w Polsce » więcej 2022-10-20, godz. 15:46 Sławomir Kłosowski: Komisarz UE ds. budżetu mówi, że nie ma zagrożenia, żeby pieniądze nie trafiły do Polski Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski w Porannej Rozmowie o: - Fake newsie w sprawie zamrożenia dotacji unijnych - jodku potasu - dystrybucji węgla » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »