Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Bartosz Maziarz: To przełom. W historii NATO…
2022-06-30, 08:51 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Bartosz Maziarz: To przełom. W historii NATO dawno takiego szczytu nie było

Dr Bartosz Maziarz o trwającym szczycie NATO
Dr Bartosz Maziarz o:
- Trwającym szczycie NATO i decyzjach, jakie na nim zapadły
- Kwaterze V Korpusu Armii USA w Polsce
- Sytuacji Ukrainy w trwającej wojnie z Rosją
- To, ile strategicznych decyzji podjęto na trwającym jeszcze szczycie, to w historii NATO dawno takiego szczytu nie było - powiedział dr Bartosz Maziarz, politolog z UO, specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących bezpieczeństwa.

Państwa Paktu Północnoatlantyckiego uznały Rosję za "najważniejsze i bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa", podjęły decyzję o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do sojuszu, a także uznały Chiny za "wyzwanie".

- Wszyscy o tym wiedzieli, że Rosja to największe zagrożenie, ale jeszcze 10 lat temu Rosja w dokumentach NATO była postrzegana jako partner strategiczny. Wtedy była polityka ugłaskiwania Rosji. Po wydarzeniach na Ukrainie widać, że nie przyniosła ona efektów - wyjaśnił gość Poranne Rozmowy RO.

Ekspert dodał, że to nie jest tylko nazwanie Rosji zagrożeniem, ale idą za tym także konkretne działania. - Podjęto szereg ustaleń mających wzmocnić możliwości operacyjne sojuszu, co będzie miało wymierne wskazania jeśli chodzi o liczbę żołnierzy na wschodniej flance NATO - powiedział.

Ekspert ds. bezpieczeństwa skomentował także decyzję o ulokowaniu kwatery V Korpusu Armii USA w Polsce.

- To wydarzenie bez precedensu. To pierwsza stała baza wojskowa armii Stanów Zjednoczonych na polskiej ziemi. Jestem daleki od takich głosów jakie były na portalu Gazety Wyborczej, że Amerykanie przesyłają nam mózg, a nie mięśnie. Dla polityki bezpieczeństwa Polski i polityki krajów wschodniej flanki NATO jest to wydarzenie bez precedensu. Korpus będzie się zajmował przede wszystkim koordynacją funkcjonowania i działania amerykańskich żołnierzy znajdujących się w tej części świata, a w przypadku bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa będzie nimi dowodzić - powiedział dr Maziarz.

Jeśli chodzi o Szwecję i Finlandię, które zostały zaproszone do NATO, to wniosą one do sojuszu bardzo dobrze uzbrojone armie.

- Bałtyk stanie się de facto morzem wewnętrznym NATO, co bardzo utrudni sytuację Kaliningradu i floty tam stacjonującej, a także w okolicach Petersburga i Zatoki Fińskiej - powiedział dr Maziarz i dodał, że przyjęcie tych dwóch państw do NATO jest możliwe dzięki temu, że zgodę wyraziła Turcja, która wcześniej była przeciwna.

Nie zrobiła jednak tego za darmo. Ceną za zgodę Turcji jest uznanie przez Szwecję i Finlandię, które słyną ze swojej tolerancji i poszanowania praw człowieka, Partii Pracujących Kurdystanu za organizację terrorystyczną.

- Dodatkowo uznali roszczenia Turcji do Kurdystanu. Szwecja i Finlandia musiały więc patrzeć przez palce na prawa człowieka, które dla ich społeczeństwa są niesłychanie ważne. To pokazuje, jak bardzo im zależy na wstąpieniu do NATO i jak bardzo sytuacja jest poważna - ocenia gość Radia Opole.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o dostawach broni dla Ukrainy.
Jak powiedział dr Maziarz, prośby prezydenta Zełenskiego dotyczące dostaw broni są niemożliwe do spełnienia przez zachód.

- Ostatnio padła liczba tysiąca systemów rakietowych Himars. Sami Amerykanie nie dysponują taką liczbą wyrzutni. Nie ma możliwości, aby zachód dostarczył Ukrainie taką ilość uzbrojenia, aby wyrównać szanse - powiedział ekspert ds. bezpieczeństwa.
Wskazał, że Rosja ma gigantyczne zasoby broni, przygotowywali się do wojny zarówno produkując ją, jak i niszcząc przed wojną składy amunicji w Ukrainie.

Zobacz także

2024-04-25, godz. 09:42 Andrzej Buła: umowa w sprawie koalicji 7 maja To Koalicja Obywatelska i Śląscy Samorządowcy utworzą koalicję, która będzie rządziła województwem opolskim w najbliższych latach - ujawnił w Porannej… » więcej 2024-04-24, godz. 08:37 Jacek Fior o swoich planach jako nowy burmistrz Namysłowa Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jacek Fior, nowy burmistrz Namysłowa. Zapytaliśmy go o kulisy jego starcia z dotychczasowym burmistrzem, o to czy… » więcej 2024-04-23, godz. 08:36 Bartosz Ryszka: sprzedaż w globalnej sieci to również szansa dla opolskich firm -Nastroje wśród opolskich przedsiębiorców są takie, jak w całej Polsce, czyli nie najlepsze. Jest wiele składników tego, ale po prostu koniunktura w wielu… » więcej 2024-04-22, godz. 08:41 Joanna Maksymowicz-Szczepańska: był ekspres przy liczeniu głosów -Pierwsze gminy przyjechały do nas grubo przed północą. W zasadzie mieliśmy wszystko policzone już o drugiej w nocy - mówiła w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-04-19, godz. 08:54 Rafał Tkacz o wyborczej dogrywce w 23 gminach Opolszczyzny - Karty są już w urzędach gmin. Albo dziś albo jutro będą przewożone do poszczególnych lokali obwodowych komisji wyborczych. Wybory w 384 obwodach, więc… » więcej 2024-04-18, godz. 08:49 Zygmunt Budziński o przyszłości szkół zawodowych i warsztatach orientacji zawodowej w Opolu Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w czwartek był Zygmunt Budziński - koordynator warsztatów orientacji zawodowej organizowanych przez Wojewódzki Zakład… » więcej 2024-04-17, godz. 09:05 Mirosław Patoła dobrze ocenia start Bezpartyjnych Samorządowców w wyborach samorządowych Po wyborach parlamentarnych, Bezpartyjni Samorządowcy wskazywali, że prawie 2-procentowe poparcie w głosowaniu do sejmu to dobry wstęp do kolejnej kampanii… » więcej 2024-04-16, godz. 08:58 Prof. Marek Masnyk o ostatnich miesiącach swojej kadencji jako rektora UO Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek 16 kwietnia był rektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. Marek Masnyk. Naszego rozmówcę zapytaliśmy o ostatnie… » więcej 2024-04-15, godz. 09:13 Jerzy Przystajko: Wynik wyborów, który mamy, pokazuje, że kurs "brzydszej siostry" PO nie działa Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w poniedziałek był Jerzy Przystajko z Nowej Lewicy, którego pytaliśmy o reakcji ugrupowania na wynik wyborów samorządowych… » więcej 2024-04-12, godz. 09:34 "Jeden równa się jeden" - Antoni Konopka o budowaniu koalicji w sejmiku oraz relacjach z Polską 2050 Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był członek zarządu województwa opolskiego, a zarazem jedyny radny, który będzie reprezentował Trzecią Drogę w nowej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »