Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Agnieszka Zientarska: Prof. Piotr Gliński powiedział…
2022-06-27, 09:08 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Agnieszka Zientarska: Prof. Piotr Gliński powiedział, że chyba Opolszczyzna jest kolebką kultury ludowej i ja się w pełni z tym zgadzam

Agnieszka Zientarska: Prof. Piotr Gliński powiedział, że chyba Opolszczyzna jest kolebką kultury ludowej i ja się w pełni z tym zgadzam
Agnieszka Zientarska, członek jury festiwalu "Jawor - u źródeł kultury" o:
- pierwszej ogólnopolskiej edycji festiwalu organizowanego przez Radio Kielce.
- laureatach konkursu z Opolszczyzny!
- To niezwykły festiwal, Polskie Radio Kielce organizuje go od 2010 roku, ale dotychczas zapraszano jedynie gości z rejonu województwa świętokrzyskiego. Od tego roku zostali zaproszeni wszyscy w Polsce - powiedziała w Porannej Rozmowie Agnieszka Zientarska.

Nasza redakcyjna koleżanka była członkinią jury Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury”, na którym dwie z trzech nagród trafiły do opolskich twórców.

- To regionalne rozgłośnie radiowe miały za zadanie znaleźć twórców ludowych ze swojego regionu i wysłać do Kielc.

Były trzy kategorie konkursowe: kapela lub zespół ludowy; solista, śpiewak, instrumentalista; rękodzieło ludowe. W dwóch kategoriach nagrody trafiły do twórców z Opolszczyzny.

- Kiedy nagrody wręczał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński powiedział, że chyba Opolszczyzna jest kolebką kultury ludowej i ja się w pełni z tym zgadzam - powiedziała Agnieszka Zientarska.

W kategorii rękodzieło zwyciężyła pani Małgorzata Mateja, która zdobi porcelanę opolskim wzorem.

- Wygrała bezkonkurencyjnie. Pani Małgorzata Mateja miała na tym festiwalu swoje stoisko, pokazywała w jaki sposób tworzy, jak nakłada stalówką farby ceramiczne na porcelanę, jak wygląda ten dotyk, ten nacisk, to wszystko ma znaczenie i wyobraźnia, to jak widzi naturę, świat i chce ją pokazać - wyjaśniała członkini jury.

W kategorii zespół ludowy nagrodę główną otrzymał Zespół Śląskiej Pieśni Ludowej SILESIA.

- Ten zespół łączy bardzo różne emocje: smutek, nadzieję, radość, rozpacz. To wszystko mieści się w słowach i w muzyce tego czteroosobowego zespołu - opowiadała w Radiu Opole Agnieszka Ziętarska. - Wcześniej odkrywali pieśni, które śpiewały ich mamy, babcie. Bardzo ważne jest dla nich, żeby śpiewać w gwarze. Występują w strojach ludowych i to nie są stroje zunifikowane.

Agnieszka Ziętarska na koniec rozmowy zachęciła twórców kultury ludowej do zgłaszania się do następnego festiwalu "Jawor - u źródeł kultury", który odbędzie się za rok.

Zobacz także

2022-07-28, godz. 08:28 Wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk o bezpieczeństwie energetycznym i żywnościowym, biogazowniach, transporcie… Sekretarz stanu w Ministrstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Norbert Kaczmarczyk był dziś gościem Radia Opole. Rozmawialiśmy o: - bezpieczeństwie energetycznym… » więcej 2022-07-27, godz. 10:39 Sławomir Kłosowski o sondażu dającemu jednoprocentową przewagę opozycji Gościem Radia Opole był dziś Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski a zaraz szef struktur PiS w Opolu i powiecie opolskim. Rozmawialiśmy o: - sondażu Kantar… » więcej 2022-07-26, godz. 08:50 Zbigniew Kubalańca o sondażu Kantar dającym jednopunktową przewagę KO nad PiS, o emocjach na spotkaniach z politykami… Porannym gościem Radia Opole był Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa i szef PO w Opolu. Rozmawialiśmy o: - sondażu Kantar Public z 15-20 lipca… » więcej 2022-07-25, godz. 09:17 Dr Artur Żurakowski o konsulacie honorowym Czech w Opolu - To będzie siódmy konsulat honorowy Czech w kraju i cieszę się, że będzie na pograniczu - powiedział dziś (25.07) w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Artur… » więcej 2022-07-24, godz. 08:30 Artur Wilpert o pomocy dla uchodźców z Ukrainy organizowanej przez Caritas Gościem porannej niedzielnej rozmowy byłç Artur Wilpert z Caritas diecezji opolskiej. Caritas zmienia formułą pomagania uchodźcom z Ukrainy. Jak w wakacje… » więcej 2022-07-23, godz. 08:30 Mirela Urlich o XI Pikniku nad Odrą Porannym gościem sobotniej rozmowy była Morela Urlich, która przedstawiła atrakcje jakie przygotowano na 11. edycję Pikniku Nad Odrą. » więcej 2022-07-22, godz. 09:44 Beata Kempa o kryzysie energetycznym w Europie, solidarności gazowej i nowych sankcjach UE na Rosję Gościem Radia Opole była dziś Beata Kempa, europoseł PiS (Solidarna Polska). TEmaty rozmowy dotyczyły: - kryzysu energetycznego - solidarności gazowej -… » więcej 2022-07-21, godz. 09:11 Dr Tomasz Pawłuszko o tym, że wojna na Ukrainie stała się przewidywalna Gość RAdia Opole którym był dr Tomasz Pawłuszko, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego mówił dziś o różnych aspektach toczącej się wojny na… » więcej 2022-07-20, godz. 09:19 Zbigniew Bomersbach o uchwale krajobrazowej Opola, która właśnie weszła w życie Gościem Radia Opole był architekt miejski Opola Zbigniew Bomersbach. Mówiliśmy o uchwale krajobrazowej i: - wymogach jakie zawiera, - dotkliwych sankcjach… » więcej 2022-07-19, godz. 08:45 Wojciech Komarzyński o ASF, KGW i dopłatach do nawozów Wojciech Komarzyński, dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu: - o programach pomocowych dla rolników poszkodowanych przez ASF -… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »