Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT: Co czwarty…
2022-06-15, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT: Co czwarty słuchacz w Opolu słucha Radia Opole, bo to radio o nich, o problemach miasta, okolicy, regionu

Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT: Co czwarty słuchacz w Opolu słucha Radia Opole, bo to radio o nich, o problemach miasta, okolicy, regionu
Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT:
- W Radiu Opole dużo polskiej muzyki się gra, znacznie powyżej wymaganego minimum.
- Jak się przyjrzeć wynikom słuchalności, to ludzie lubią słuchać kogoś, kto do nich mówi.
- Co czwarty słuchacz w Opolu słucha Radia Opole. Dlaczego ten wynik jest? Bo to radio o nich, o problemach miasta, okolicy, regionu.
- Nie było alarmu - powiedział o wynikach kontroli przeprowadzonej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski, przewodniczący rady. KRRiT sprawdziła, czy stacje radiowe wywiązują się z obowiązku emitowania polskiej muzyki. 33% utworów na antenie powinny być to polskie utwory.

- Rozgłośnie te 33 % wypełniały, ale to minimum i na tych minimalnych poziomach rozgłośnie komercyjne bazują. Natomiast radio publiczne znaczni przekracza tę kwotę i to słychać na antenie - powiedział gość Porannej rozmowy.

- Tu w Opolu mamy specyficzną sytuację jeśli chodzi o festiwal. W Radiu Opole dużo polskiej muzyki się gra, znacznie powyżej wymaganego minimum. Ciekawa rzecz jest jeszcze taka, że radio ma ciekawe archiwa związane z festiwalem i sukcesywnie je udostępnia. Jest specjalnie dedykowane radio, tak jakby osobna tylko na festiwal i to też Radio Opole robi - podkreślił.

KRRiT kontrolowała także, czy rozgłośnie ile słowa pojawia się na antenach rozgłośni i o czym to słowo traktuje, czy poruszanych jest wystarczająco dużo tematów lokalnych.

- Tu jest znacznie gorzej, bo słowo kosztuje. To nie jest tak, że posadzi się człowieka i samo się zrobi. Trzeba mieć redakcję, dziennikarzy i to bardziej kosztowne niż puszczanie muzyki. Naturalna tendencją komercyjnych stacji jest, żeby tego słowa nie było za dużo i trudniej i drożej - powiedział przewodniczący KRRiT.

Zaznaczył przy tym, że słowo w radiu nie wpływa negatywnie na słuchalność.
- Jak się przyjrzeć wynikom słuchalności, to ludzie lubią słuchać kogoś, kto do nich mówi. Lubimy mieć kontakt z drugim człowiekiem na żywo, to nie podcasty, które są nagrywane. To widać także po wynikach słuchalności Radia Opole. Ostatnie badanie, które zrobił Krajowy Instytut Mediów pokazują, że w Opolu słucha Radia Opole blisko 25 % słuchaczy radiowych. Co czwarty słuchacz w Opolu słucha Radia Opole. Dlaczego ten wynik jest, bo to radio o nich, o problemach miasta, okolicy, regionu. To zadaje kłam, że ludzie chcą słuchać tylko muzyki - powiedział Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT.

Rozmawialiśmy także o badaniach słuchalności KIM i głosach niezadowolenia, które się pojawiły, na informację o tym, że słuchalność nie będzie badana tylko przez dotychczasowy ośrodek badawczy.

- Badanie komercyjne, które funkcjonowało do tej pory zostało stworzone na zamówienie największych rozgłośni radiowych komercyjnych. Polskie Radio, rozgłośnie regionalne nie były dopuszczone do tworzenia tego badania, były co najwyżej klientem. Chodzi o to, żeby stworzyć badanie wspólne, z czytelną metodologią z możliwością audytu tej metodologii, żeby to była rzetelna waluta rozliczeniowa - wyjaśniał gość Radia Opole.

Badanie KIM dużą wagę przywiązuje do tego, żeby reprezentacja społeczeństwa była równo rozłożona między wieś a miasto. Badania komercyjne nacisk kładą na duże ośrodki miejskie.

Przypomnieliśmy także o obowiązku rejestracji twórców internetowych, którzy dzięki publikowaniu treści w mediach społecznościowych czerpią z tego korzyści majątkowe. Spotkało się to, jak powiedział przewodniczący Kołodziejski, z wielkim niezrozumieniem i zamieszaniem.

- To obowiązek wynikający z nowej dyrektywy audiowizualnej, która mówi, że również ci, którzy mają swoje profesjonalne kanały na takim platformach jak You Tube są nadawcami. Nie chodzi o kontrolę. Organy regulacyjne w każdym kraju UE powinny takie rejestry prowadzić, po to, żeby pilnować kilku ważnych zasad: brak anonimowości, informacja o reklamie, o lokowaniu produktu. To jest po prostu uczciwe - wyjaśnił przewodniczący KRRiT.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznaje koncesje min. na częstotliwości radiowe. W tej chwili trwa proces przyznania koncesji na fale radiowe w Nysie i okolicach. Jest bardzo duże zainteresowanie częstotliwościami, na których obecnie gra Radio Nysa. Koncesja wygasa na koniec czerwca.
- Jest spór sądowy. Zobaczymy jak się rozwinie. Wszystko jest w rękach prawników. Tutaj jest krytyczny moment i krytyczne decyzje rożnych organów, co dalej z Radiem Nysa, ale to już nie zależy od krajowej rady, tylko od różnych postępowań, które się toczą.

Zobacz także

2024-01-31, godz. 08:46 Adam Nowak o spotkaniach z opolskimi rolnikami oraz napływie płodów rolnych z Ukrainy. Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w środę był wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Adam Nowak, którego pytaliśmy o wtorkowe spotkanie z opolskimi rolnikami… » więcej 2024-01-30, godz. 09:14 "Koalicja Oszustów" to język faktów Violetta Porowska gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem porannej rozmowy we wtorek była członkini rady politycznej PiS, a jednocześnie była parlamentarzystka tej formacji, Violetta Porowska. Naszą rozmówczynię… » więcej 2024-01-29, godz. 11:11 "Decyzje muszą być podejmowane z poszanowaniem prawa" - Tomasz Kostuś o wprowadzanych zmianach - Początek nowej władzy jest trudny, a PiS robił wszystko, by tej władzy nie oddać - ocenił w Porannej Rozmowie RO opolski poseł PO Tomasz Kostuś. Jego… » więcej 2024-01-26, godz. 09:04 Ile powinni zarabiać nauczyciele? Piotr Pakosz z Solidarności w Porannej Rozmowie Gościem porannej rozmowy w piątek był Piotr Pakosz z nauczycielskiej Solidarności, którego zapytaliśmy o zmiany w wynagrodzeniach dla nauczycieli, w tym… » więcej 2024-01-25, godz. 09:58 Wolontariusze spotykają się z hejtem - Agnieszka Wiosna z WOŚP w Radiu Opole - W Opolu nigdy wydarzenia drastycznego nie było. Wiadomo, że pojawiają się niemiłe słowa. Uczulamy naszych wolontariuszy, żeby w takich sytuacjach się… » więcej 2024-01-23, godz. 20:52 Arkadiusz Kożuszko: "Na Opolszczyźnie nazwaliśmy ten strajk, Strajkiem Ponad Podziałami" -Dogadaliśmy się ze wszystkimi związkami, które są na terenie naszego województwa i solidarnie wszyscy dołączyli do tego strajku. To nie jest strajk przeciwko… » więcej 2024-01-23, godz. 08:57 "Nie bójmy się słowa dyskryminacja" - Magdalena Kurowska w Radiu Opole Dyskryminacja i przemoc domowa to nadal spore problemy, z którymi zmagają się polskie kobiety. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek jej przykłady wskazała… » więcej 2024-01-22, godz. 08:33 "Temat stał się tematem pilnym" - Ryszard Galla o nauczaniu języka niemieckiego Wiceprzewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ocenia, że po stronie rządowej jest dobra wola, by temat nauczania niemieckiego… » więcej 2024-01-19, godz. 08:54 "Prawo i Sprawiedliwość jest opozycją histeryczną"- Adam Gomoła w Radiu Opole - Nie jesteśmy jedynym województwem, które jest w takiej sytuacji - tak o braku nowego wicewojewody opolskiego mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł… » więcej 2024-01-18, godz. 08:59 "Zachowujemy się zbyt defensywnie. Trzeba zdelegalizować bandę czworga" - Jerzy Czerwiński w Radiu Opole - Uważam, że my się zachowujemy zbyt defensywnie, bo my tylko reagujemy na bezprawne działania drugiej strony [...] Co by należało według mnie Podjąć?… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »