Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Maciej Kalski: Prawdopodobnie na koniec maja będą…
2022-05-26, 08:43 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Maciej Kalski: Prawdopodobnie na koniec maja będą dalsze spadki bezrobocia

Maciej Kalski: Prawdopodobnie na koniec maja będą dalsze spadki bezrobocia
Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu:
- Prawdopodobnie na koniec maja będą dalsze spadki bezrobocia.
- Około 3 tys. kobiet z Ukrainy podjęło pracę w naszym regionie w ostatnich trzech miesiącach. 70% pracuje na umowę zlecenie.
- W Centrum Integracji Cudzoziemców bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się porady psychologiczne i porady prawne.
- Prawdopodobnie na koniec maja będą dalsze spadki bezrobocia - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.
Bezrobocie maleje zarówno w regionie jak i w całym kraju. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 5,2 % z 5,4 % w marcu.
W województwie opolskim stopa bezrobocia w kwietniu według danych GUS i WUP wyniosła 5,9%.

Dyrektor WUP w Opolu zaznacza, że o kolejnym spadku tego wskaźnika w maju świadczą dane napływające z powiatowych urzędów pracy.

- Widać, że z urzędów pracy więcej osób wyrejestrowuje się, niż się rejestruje - wyjaśnił.
Dodaje jednak, że w dalszej perspektywie można się spodziewać wzrostu bezrobocia w związku aktualną sytuacją gospodarczą w kraju i na świecie.

Na wzrost bezrobocia w regionie nie wpłynęło także przyjęcie uchodźców z Ukrainy.
- Około tysiąca osób z Ukrainy po wybuchu wojny zarejestrowało się w naszych urzędach pracy. Wiele osób znalazło zatrudnienie w sposób bezpośredni u pracodawcy. Z naszych danych wynika, że około 3 tys. kobiet z Ukrainy podjęło pracę w naszym regionie w ostatnich trzech miesiącach - powiedział dyrektor Kalski.

W bardzo wielu przypadkach podejmowana praca jest poniżej kwalifikacji pań, które ją podejmują. To praca na produkcji, w magazynie, w sortowni. - Patrząc w rejestr osób, które przyjechały do Polski, posiłkuje się danymi urzędu marszałkowskiego, to są to panie, które mają wysokie kwalifikacje, zajmowały stanowiska kierownicze - wyjaśnił gość Radia Opole.

70% osób z Ukrainy, które znalazły na Opolszczyźnie pracę świadczy ją na umowę zlecenie. Pozostałe 30 % to umowy o pracę.

W internetowej części rozmowy Maciej Kalski mówił o działalności Centrum Integracji Cudzoziemców. Jak stwierdził, klientów jest coraz więcej. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się porady psychologiczne i porady prawne.

Zobacz także

2022-07-07, godz. 09:12 Marek Froelich: Według IUNiG susza u nas nie istnieje, rzeczywistość w terenie jest inna Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu: - O suszy oficjalnej i nieoficjalnej - prognozach tegorocznych plonów - odszkodowaniach dla rolników ubezpieczonych… » więcej 2022-07-06, godz. 09:10 Sławomir Kłosowski: Spotkania z mieszkańcami dają nam siłę do tego, żeby tworzyć kolejne programy, zmiany służące… Sławomir Kłosowski, pełnomocnik PiS w okręgu obejmującym Opole i powiat opolski o: - Letniej ofensywie partii i gorącej jesieni - Wizycie Elżbiety Witek… » więcej 2022-07-05, godz. 09:04 Burmistrz Kordian Kolbiarz o wyzwaniu jakim jest demografia w Nysie, inwestycjach w mieszkalnictwo, powodach wycofania… Kordian Kolbiarz mówił dziś o: - problemie demograficznym jaki ma Opolszczyzna, a który mocno widoczny jest w Nysie, - działaniach wspierających rodziny… » więcej 2022-07-04, godz. 09:25 Violetta Porowska: Mamy absolutną świadomość, że kolejne wybory, które są przed nami, będą przełomowymi Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości o: - o zmianie struktur Prawa i Sprawiedliwości i podsumowaniu ostatnich 3.5 roku pracy jako przewodniczącej… » więcej 2022-07-03, godz. 09:00 Monika Bartel o spadku ubóstwa w Polsce w 2021 roku według danych GUS Zmniejszyła się skala ubóstwa ekonomicznego w Polsce - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. » więcej 2022-07-02, godz. 09:00 Dagmara Małecka o XII Międzynarodowym Zlocie Pojazdów Pożarniczych - Na sobotę zawrze przewidujemy tzw. dzień strażacki. Dzisiaj (2.07) przyjeżdżają te wszystkie pojazdy, nie wiemy jeszcze ile ich będzie - powiedziała… » więcej 2022-07-01, godz. 09:35 Przemysław Czarnek: Opiekun dopinguje do pracy, ruszamy w Polskę, ruszamy do ludzi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, "opiekun" struktur PiS w województwie opolskim o: - Zadaniach opiekuna, struktur - pełnomocnikach ds. równego… » więcej 2022-06-30, godz. 08:51 Dr Bartosz Maziarz: To przełom. W historii NATO dawno takiego szczytu nie było Dr Bartosz Maziarz o: - Trwającym szczycie NATO i decyzjach, jakie na nim zapadły - Kwaterze V Korpusu Armii USA w Polsce - Sytuacji Ukrainy w trwającej… » więcej 2022-06-29, godz. 09:26 Beata Kempa o tym czy Europa powraca do węgla i potrzebie inwestycji w polskie górnictwo Beata Kempa: - o tym czy Europa przeprasza się z węglem - o potrzebie inwestycji w polskie górnictwo » więcej 2022-06-28, godz. 09:03 Marek Staszewski: Zaczynamy odczuwać coraz większy napór na leczenie onkologiczne Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o: - rosnącej liczbie pacjentów z zaawansowanym stadium choroby - Narodowej Strategii Onkologicznej -… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »