Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Wojciech Trębacz: Większość władz uznała, że…
2022-05-11, 09:49 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Wojciech Trębacz: Większość władz uznała, że swoją "robotę" wykonała. Natomiast była reakcja społeczna

Wojciech Trębacz: Większość władz uznała, że swoją "robotę" wykonała. Natomiast była reakcja społeczna
Wojciech Trębacz naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej o:
- tym co powstało na miejscu pomnika radzieckiego w gminie Prószków.
- obiektach na terenie Opolszczyzny wychwalających armię czerwoną, które muszą być usunięte
- Usuwaniu połowicznym takich obiektów
- Jeden z ostatnich pomników wdzięczności armii czerwonej został zlikwidowany (23.03 red.), ale padła też obietnica postawienia w tym miejscu wspólną inicjatywą IPN i gminy Prószków miejsca pamięci odnoszącego się do szerszego zagadnienia, do ofiar wojen, ofiar systemów totalitarnych - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Wojciech Trębacz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Miesiąc po agresji Rosji na Ukrainę na granicy Chrzowic i Falmirowic w gminie Prószków zburzono pomnik poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej. W tym miejscu odsłonięty będzie dzisiaj (11.05) nowy obiekt - tablica z tekstem otoczona dwoma krzyżami, katolickimi prawosławnym. Odnosi się to do osób, które zginęły w tym miejscu w czasie drugiej wojny światowej, zarówno żołnierzy jak i ofiar cywilnych.

- Oni wszyscy na terenie gminy Prószków są ofiarami dwóch totalitaryzmów, niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu - zaznaczył naczelnik Wojciech Trębacz. - Instytut Pamięci Narodowej, który się podpisuje na tej tablicy podkreśla, że chcemy uczcić wszystkich, którzy są ofiarami wojny.

Na Opolszczyźnie są jeszcze dwie miejscowości w których są obiekty wychwalające totalitaryzm i które muszą być usunięte zgodnie z ustawą z 2016 roku.

- Poza Folwarkiem, w którym jako pierwszym w kraju udało się zamknąć sprawę likwidacji i postawienia nowego obiektu, zostały jeszcze obiekty w Białej Nyskiej i Głubczycach - mówił gość Radia Opole. - Jesteśmy w trakcie procedowania tych dwóch spraw. Przychylność władz jest i jest większa po 24 lutego.

W Białej Nyskiej jest jednak wątpliwość co do tego, czy nie znajduje się tam także miejsce pochówku, a ustawa z 2016 roku wyłącza obiekty cmentarne, miejsca pochówku i miejsca opieki konserwatorskiej.

- W Białej Nyskiej jest prowadzona analiza, być może będzie musiała się skończyć ekshumacją, ale proces administracyjny jeszcze trwa.

Takich obiektów w województwie było kilkadziesiąt, został "usunięte" w specyficzny sposób. Usunięto z nich tylko symbole, jak czerwone gwiazdy czy napisy, tablice.
- Rekomendacja Instytutu Pamięci Narodowej była jednoznaczna, wskazywała na konieczność likwidacji i usunięcia obiektów. Władze lokalne zareagowały w taki sposób, trochę przykrywając sytuację. Zastępowane były tablice z ogólnymi napisami, a same obiekty zostawały - mówił Wojciech Trębacz z IPN we Wrocławiu.

- Większość władz uznała, że swoją "robotę" wykonała. Natomiast była reakcja społeczna. Na obiektach pojawiły się niezbyt stosowne napisy, zostały oblane czerwoną farbą, więc wszyscy przechodnie, osoby przypadkowe zaczynają się zastanawiać, co to za obiekt został tak potraktowany. Dlatego lokalne władze próbują na to zareagować. Nie starają się na szczęście ich czyścić, tylko zastanawiają się, czy najlepszym wyjściem nie byłaby ich całkowita likwidacja.

Pozytywnym przykładem jest Byczyna. Władze gminy zgłosiły się do IPN i obiekt zostanie zlikwidowany przez gminę, a Instytut Pamięci Narodowej postawi nowy obiekt upamiętnienia.

Zobacz także

2024-04-25, godz. 09:42 Andrzej Buła: umowa w sprawie koalicji 7 maja To Koalicja Obywatelska i Śląscy Samorządowcy utworzą koalicję, która będzie rządziła województwem opolskim w najbliższych latach - ujawnił w Porannej… » więcej 2024-04-24, godz. 08:37 Jacek Fior o swoich planach jako nowy burmistrz Namysłowa Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jacek Fior, nowy burmistrz Namysłowa. Zapytaliśmy go o kulisy jego starcia z dotychczasowym burmistrzem, o to czy… » więcej 2024-04-23, godz. 08:36 Bartosz Ryszka: sprzedaż w globalnej sieci to również szansa dla opolskich firm -Nastroje wśród opolskich przedsiębiorców są takie, jak w całej Polsce, czyli nie najlepsze. Jest wiele składników tego, ale po prostu koniunktura w wielu… » więcej 2024-04-22, godz. 08:41 Joanna Maksymowicz-Szczepańska: był ekspres przy liczeniu głosów -Pierwsze gminy przyjechały do nas grubo przed północą. W zasadzie mieliśmy wszystko policzone już o drugiej w nocy - mówiła w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-04-19, godz. 08:54 Rafał Tkacz o wyborczej dogrywce w 23 gminach Opolszczyzny - Karty są już w urzędach gmin. Albo dziś albo jutro będą przewożone do poszczególnych lokali obwodowych komisji wyborczych. Wybory w 384 obwodach, więc… » więcej 2024-04-18, godz. 08:49 Zygmunt Budziński o przyszłości szkół zawodowych i warsztatach orientacji zawodowej w Opolu Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w czwartek był Zygmunt Budziński - koordynator warsztatów orientacji zawodowej organizowanych przez Wojewódzki Zakład… » więcej 2024-04-17, godz. 09:05 Mirosław Patoła dobrze ocenia start Bezpartyjnych Samorządowców w wyborach samorządowych Po wyborach parlamentarnych, Bezpartyjni Samorządowcy wskazywali, że prawie 2-procentowe poparcie w głosowaniu do sejmu to dobry wstęp do kolejnej kampanii… » więcej 2024-04-16, godz. 08:58 Prof. Marek Masnyk o ostatnich miesiącach swojej kadencji jako rektora UO Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek 16 kwietnia był rektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. Marek Masnyk. Naszego rozmówcę zapytaliśmy o ostatnie… » więcej 2024-04-15, godz. 09:13 Jerzy Przystajko: Wynik wyborów, który mamy, pokazuje, że kurs "brzydszej siostry" PO nie działa Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w poniedziałek był Jerzy Przystajko z Nowej Lewicy, którego pytaliśmy o reakcji ugrupowania na wynik wyborów samorządowych… » więcej 2024-04-12, godz. 09:34 "Jeden równa się jeden" - Antoni Konopka o budowaniu koalicji w sejmiku oraz relacjach z Polską 2050 Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był członek zarządu województwa opolskiego, a zarazem jedyny radny, który będzie reprezentował Trzecią Drogę w nowej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »