Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Wojciech Trębacz: Większość władz uznała, że…
2022-05-11, 09:49 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Wojciech Trębacz: Większość władz uznała, że swoją "robotę" wykonała. Natomiast była reakcja społeczna

Wojciech Trębacz: Większość władz uznała, że swoją "robotę" wykonała. Natomiast była reakcja społeczna
Wojciech Trębacz naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej o:
- tym co powstało na miejscu pomnika radzieckiego w gminie Prószków.
- obiektach na terenie Opolszczyzny wychwalających armię czerwoną, które muszą być usunięte
- Usuwaniu połowicznym takich obiektów
- Jeden z ostatnich pomników wdzięczności armii czerwonej został zlikwidowany (23.03 red.), ale padła też obietnica postawienia w tym miejscu wspólną inicjatywą IPN i gminy Prószków miejsca pamięci odnoszącego się do szerszego zagadnienia, do ofiar wojen, ofiar systemów totalitarnych - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Wojciech Trębacz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Miesiąc po agresji Rosji na Ukrainę na granicy Chrzowic i Falmirowic w gminie Prószków zburzono pomnik poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej. W tym miejscu odsłonięty będzie dzisiaj (11.05) nowy obiekt - tablica z tekstem otoczona dwoma krzyżami, katolickimi prawosławnym. Odnosi się to do osób, które zginęły w tym miejscu w czasie drugiej wojny światowej, zarówno żołnierzy jak i ofiar cywilnych.

- Oni wszyscy na terenie gminy Prószków są ofiarami dwóch totalitaryzmów, niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu - zaznaczył naczelnik Wojciech Trębacz. - Instytut Pamięci Narodowej, który się podpisuje na tej tablicy podkreśla, że chcemy uczcić wszystkich, którzy są ofiarami wojny.

Na Opolszczyźnie są jeszcze dwie miejscowości w których są obiekty wychwalające totalitaryzm i które muszą być usunięte zgodnie z ustawą z 2016 roku.

- Poza Folwarkiem, w którym jako pierwszym w kraju udało się zamknąć sprawę likwidacji i postawienia nowego obiektu, zostały jeszcze obiekty w Białej Nyskiej i Głubczycach - mówił gość Radia Opole. - Jesteśmy w trakcie procedowania tych dwóch spraw. Przychylność władz jest i jest większa po 24 lutego.

W Białej Nyskiej jest jednak wątpliwość co do tego, czy nie znajduje się tam także miejsce pochówku, a ustawa z 2016 roku wyłącza obiekty cmentarne, miejsca pochówku i miejsca opieki konserwatorskiej.

- W Białej Nyskiej jest prowadzona analiza, być może będzie musiała się skończyć ekshumacją, ale proces administracyjny jeszcze trwa.

Takich obiektów w województwie było kilkadziesiąt, został "usunięte" w specyficzny sposób. Usunięto z nich tylko symbole, jak czerwone gwiazdy czy napisy, tablice.
- Rekomendacja Instytutu Pamięci Narodowej była jednoznaczna, wskazywała na konieczność likwidacji i usunięcia obiektów. Władze lokalne zareagowały w taki sposób, trochę przykrywając sytuację. Zastępowane były tablice z ogólnymi napisami, a same obiekty zostawały - mówił Wojciech Trębacz z IPN we Wrocławiu.

- Większość władz uznała, że swoją "robotę" wykonała. Natomiast była reakcja społeczna. Na obiektach pojawiły się niezbyt stosowne napisy, zostały oblane czerwoną farbą, więc wszyscy przechodnie, osoby przypadkowe zaczynają się zastanawiać, co to za obiekt został tak potraktowany. Dlatego lokalne władze próbują na to zareagować. Nie starają się na szczęście ich czyścić, tylko zastanawiają się, czy najlepszym wyjściem nie byłaby ich całkowita likwidacja.

Pozytywnym przykładem jest Byczyna. Władze gminy zgłosiły się do IPN i obiekt zostanie zlikwidowany przez gminę, a Instytut Pamięci Narodowej postawi nowy obiekt upamiętnienia.

Zobacz także

2022-07-03, godz. 09:00 Monika Bartel o spadku ubóstwa w Polsce w 2021 roku według danych GUS Zmniejszyła się skala ubóstwa ekonomicznego w Polsce - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. » więcej 2022-07-02, godz. 09:00 Dagmara Małecka o XII Międzynarodowym Zlocie Pojazdów Pożarniczych - Na sobotę zawrze przewidujemy tzw. dzień strażacki. Dzisiaj (2.07) przyjeżdżają te wszystkie pojazdy, nie wiemy jeszcze ile ich będzie - powiedziała… » więcej 2022-07-01, godz. 09:35 Przemysław Czarnek: Opiekun dopinguje do pracy, ruszamy w Polskę, ruszamy do ludzi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, "opiekun" struktur PiS w województwie opolskim o: - Zadaniach opiekuna, struktur - pełnomocnikach ds. równego… » więcej 2022-06-30, godz. 08:51 Dr Bartosz Maziarz: To przełom. W historii NATO dawno takiego szczytu nie było Dr Bartosz Maziarz o: - Trwającym szczycie NATO i decyzjach, jakie na nim zapadły - Kwaterze V Korpusu Armii USA w Polsce - Sytuacji Ukrainy w trwającej… » więcej 2022-06-29, godz. 09:26 Beata Kempa o tym czy Europa powraca do węgla i potrzebie inwestycji w polskie górnictwo Beata Kempa: - o tym czy Europa przeprasza się z węglem - o potrzebie inwestycji w polskie górnictwo » więcej 2022-06-28, godz. 09:03 Marek Staszewski: Zaczynamy odczuwać coraz większy napór na leczenie onkologiczne Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o: - rosnącej liczbie pacjentów z zaawansowanym stadium choroby - Narodowej Strategii Onkologicznej -… » więcej 2022-06-27, godz. 09:08 Agnieszka Zientarska: Prof. Piotr Gliński powiedział, że chyba Opolszczyzna jest kolebką kultury ludowej i ja się… Agnieszka Zientarska, członek jury festiwalu "Jawor - u źródeł kultury" o: - pierwszej ogólnopolskiej edycji festiwalu organizowanego przez Radio Kielce. -… » więcej 2022-06-26, godz. 08:45 Agnieszka Gabruk o koloniach i półkoloniach dla uchodźców, a także o mieszkaniach - Już 30. czerwca pierwsza grupa dzieci z Ukrainy będzie mogła wyjechać na kolonie - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Agnieszka Gabruk, wicedyrektor… » więcej 2022-06-25, godz. 08:33 Krzysztof Kleszcz o badaniach losów Kresowian - To projekt duży, bo obejmujący cały Śląsk, nie tylko Opolszczyznę. Chcemy pokazać ich wkład w rozwój tych ziem - powiedział w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2022-06-24, godz. 10:47 Michał Siek: To był kolejny nietypowy i trudny rok szkolny Michał Siek, opolski kurator oświaty o: - podsumowaniu roku szkolnego - zmianach w Karcie Nauczyciela - bezpiecznych wakacjahc » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »