Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Witold Potwora o tym, czy nasz region ma zadatki…
2020-11-08, 08:20 Autor: Joanna Matlak

Dr Witold Potwora o tym, czy nasz region ma zadatki na Dolinę Krzemową

Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Kiedyś w latach 90. żartowaliśmy, że może z Turawy dałoby się stworzyć takie centrum rozwoju innowacji i wtedy żartowaliśmy, ale dziś uważam, że tak, Opole ma dużą szansę - powiedział w porannej rozmowie Witold Potwora, doktor nauk ekonomicznych, którego pytaliśmy o to, czy nasz region bądź samo Opole ma szansę stać się Doliną Krzemową.

- My mamy takie przedsiębiorstwa, które są mocno zaawansowane technologicznie. Rzeczywiście w rankingach innowacyjności, jako kraj czy regon wypadamy słabo, ale jeśli chodzi o możliwości intelektualne kapitału ludzkiego na one na Opolszczyźnie są w ostatnich latach bardzo duże – mówił nasz gość.

Dr Potwora wraz z małżonką wydał ostatnio książkę zatytułowaną „Innowacje a strategie marketingowe przedsiębiorstw”, gdzie opisuje tzw. „tajemniczych mistrzów”, czyli opolskie firmy i przedsiębiorstwa, które wyróżniają się na rynku wprowadzanymi nowoczesnymi technologiami.

Jak to się dzieje, że firma jest innowacyjna, co jest ważniejsze, wiedza czy odwaga?

- Pierwsza droga to rzemiosło, takie klasyczne porządne rzemiosło. Jest firma Halupczok, które produkuje meble i one powstają na bazie tradycyjnego rzemiosła, dzisiaj to najnowocześniejsze linie technologiczne do produkcji mebli. Drugi nurt jest związany z wynalazczością. To jest ta perełka opolska, czyli Gniotpol, firma która mocno rozpycha się na rynku europejskim. Najpierw sukces zawdzięczała umiejętnościom inżynierskim właściciela, a dziś to zespół najwyższej klasy inżynierów nie tylko naszego kraju – mówił dr Potwora.

„Jest tylko jeden szef – klient, ten może wylać każdego z przedsiębiorstwa.” – to cytat z Samuela Waltona, którego przypominają autorzy książki.


Zobacz także

2020-12-01, godz. 08:55 Dr Wiesława Błudzin o przyczynach, tak nagłego spadku liczby zakażonych koronawirusem - Zobaczymy jak będzie dzisiaj, zobaczymy jak będzie w ciągu najbliższych dni, bo wiem że nastąpiła też zmiana raportowania. Niemniej jednak niech to nie… » więcej 2020-11-30, godz. 18:18 Marcin Ociepa o wkładzie opolskich logistyków w walce z pandemią Gościem porannej rozmowy będzie Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej z którym porozmawiamy m.in. o święcie patrona opolskich logistyków i ich wkładzie… » więcej 2020-11-29, godz. 08:25 Sebastian Szczurek o zwolnieniu z opłacania składek To niemalże ostatni moment na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek, więc poniedziałkowego terminu powinni przypilnować przedsiębiorcy z branży… » więcej 2020-11-28, godz. 08:15 Marek Trejda o zagrożeniach i prawach konsumenta Jak się nie naciąć, na co uważać podczas szału zakupów? Otwarcie galerii, a także Black Week może prowokować do szybkich, ale i nieprzemyślanych zakupów…… » więcej 2020-11-27, godz. 09:14 Tomasz Zawadzki o zmianach w rozkładach jazdy autobusów Porannym gościem Radia Opole był Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Komunikacji w opolskim ratuszu. Rozmawialiśmy o zmianach w rozkładach jazdy autobusów… » więcej 2020-11-26, godz. 08:40 Zbigniew Kubalańca o kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych O kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych i konkursie na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy o poranku z wicemarszałkiem regionu… » więcej 2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »