Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Witold Potwora o tym, czy nasz region ma zadatki…
2020-11-08, 08:20 Autor: Joanna Matlak

Dr Witold Potwora o tym, czy nasz region ma zadatki na Dolinę Krzemową

Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Kiedyś w latach 90. żartowaliśmy, że może z Turawy dałoby się stworzyć takie centrum rozwoju innowacji i wtedy żartowaliśmy, ale dziś uważam, że tak, Opole ma dużą szansę - powiedział w porannej rozmowie Witold Potwora, doktor nauk ekonomicznych, którego pytaliśmy o to, czy nasz region bądź samo Opole ma szansę stać się Doliną Krzemową.

- My mamy takie przedsiębiorstwa, które są mocno zaawansowane technologicznie. Rzeczywiście w rankingach innowacyjności, jako kraj czy regon wypadamy słabo, ale jeśli chodzi o możliwości intelektualne kapitału ludzkiego na one na Opolszczyźnie są w ostatnich latach bardzo duże – mówił nasz gość.

Dr Potwora wraz z małżonką wydał ostatnio książkę zatytułowaną „Innowacje a strategie marketingowe przedsiębiorstw”, gdzie opisuje tzw. „tajemniczych mistrzów”, czyli opolskie firmy i przedsiębiorstwa, które wyróżniają się na rynku wprowadzanymi nowoczesnymi technologiami.

Jak to się dzieje, że firma jest innowacyjna, co jest ważniejsze, wiedza czy odwaga?

- Pierwsza droga to rzemiosło, takie klasyczne porządne rzemiosło. Jest firma Halupczok, które produkuje meble i one powstają na bazie tradycyjnego rzemiosła, dzisiaj to najnowocześniejsze linie technologiczne do produkcji mebli. Drugi nurt jest związany z wynalazczością. To jest ta perełka opolska, czyli Gniotpol, firma która mocno rozpycha się na rynku europejskim. Najpierw sukces zawdzięczała umiejętnościom inżynierskim właściciela, a dziś to zespół najwyższej klasy inżynierów nie tylko naszego kraju – mówił dr Potwora.

„Jest tylko jeden szef – klient, ten może wylać każdego z przedsiębiorstwa.” – to cytat z Samuela Waltona, którego przypominają autorzy książki.


Zobacz także

2020-12-31, godz. 08:38 Dr Bartłomiej Machnik o wydarzeniach politycznych w 2020 roku - Zaskakujący, wymagający i nieobliczalny – taki był ten rok w polityce w ocenie porannego gościa Radia Opole dr Bartłomieja Machnika, politologa z Collegium… » więcej 2020-12-30, godz. 08:42 Jarosław Kończyło o pierwszych szczepieniach kadry medycznej przeciw koronawirusowi O szczepieniu na koronawirusa, pierwszych zaszczepieniach kadry medycznej i miejscach, gdzie można to zrobić, rozmawialiśmy w środowy poranek z gościem Radia… » więcej 2020-12-29, godz. 08:50 Dariusz Madera o akcji szczepień przeciw koronawirusowi Około 80 procent personelu medycznego naszego szpitala zadeklarowało chęć udziału w szczepieniach - ujawnił w rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Uniwersyteckiego… » więcej 2020-12-28, godz. 08:47 Mł. asp. Dariusz Świątczak o tym, jak minął przedłużony świąteczny weekend W tym roku w czasie świąt było spokojnie na opolskich drogach. Wydarzył się jeden, niestety tragiczny w skutkach wypadek, w którym zginęło dwoje młodych… » więcej 2020-12-27, godz. 08:25 Dr Witold Potwora o prognozach na przyszły rok - Dotychczasowe prognozy są dobre i sam się trochę dziwię – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Witold Potwora, ekonomista z wyższej szkoły… » więcej 2020-12-26, godz. 08:25 Jan Burniak o tym, aby nie marnować żywności - Naszym głównym zadaniem jest to by nie marnować żywności i robimy wszystko by jej uratować jak najwięcej, badania pokazują, że jednak najwięcej marnuje… » więcej 2020-12-25, godz. 08:40 Ks. Waldemar Klinger o tym, jak pielęgnować istotę Świąt Bożego Narodzenia w tak trudnym czasie - Dziś Jezus powiedziałby nam „nie lękajcie się”, czyli dokładnie to, co papież Jan Paweł II podchwycił w pierwszym dniu swojego pontyfikatu – powiedział… » więcej 2020-12-24, godz. 08:40 Ks. Mateusz Buczma o wyjątkowości tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia - W wielu sercach i głowach niech już ten 2020 rok się skończy, od Wigilii do końca roku jest zaledwie tydzień, to chyba to ciśnienie w tym roku może wpłynąć… » więcej 2020-12-23, godz. 09:04 Martyna Nakonieczny o opozycyjnym głosie klubu PiS w sprawie budżetu województwa na 2021 rok - Mamy sporo zastrzeżeń do tego budżetu. Chciałabym powiedzieć coś nowego, ale one co roku się powtarzają - powiedziała w porannej rozmowie Martyna Nakonieczny… » więcej 2020-12-22, godz. 09:19 Rafał Bartek o sesji budżetowej i planie finansowym województwa na 2021 rok Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa, z którym rozmawialiśmy o sesji budżetowej i planie finansowym województwa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »