Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Daniel Potocki o działalności Związku Szlachty…
2020-10-31, 08:30 Autor: Joanna Matlak

Daniel Potocki o działalności Związku Szlachty Rzeczypospolitej

Flaga Polski [fot. Wanda Kownacka]
Flaga Polski [fot. Wanda Kownacka]
- Niestety, z powodu koronawirusa zostaliśmy zmuszeni do przełożenia tego wydarzenia na przyszły rok. Chcieliśmy rozpocząć dyskusję na temat dworu ziemiańskiego i jego społecznej roli w XIX wieku. Ale na pewno zrealizujemy ten temat w przyszłym roku - zapewnił w porannej rozmowie " W cztery oczy" Daniel Potocki, prezes Związku Szlachty Rzeczypospolitej. Przypomnijmy, że w środę w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu miała się odbyć konferencja i dyskusja na temat roli dworu ziemiańskiego w XIX wieku.
- Dwór ziemiański miał szczególne znaczenie, bo XIX wiek to był wyjątkowo trudny czas dla naszego państwa i narodu - mówił Daniel Potocki. - Przypomnę, że to był czas zaborów, kiedy Rzeczpospolita zniknęła z map Europy i była rozdarta między trzech zaborców - dodaje nasz gość.

- Dwór ziemiański stał się miejscem w którym Rzeczpospolita przetrwała w wymiarze duchowym, odczuwalnym poprzez artefakty, pamiątki rodowe, obrazy przypominające o czasach świetności i wolności naszego kraju - mówił Daniel Potocki.

Z naszym gościem rozmawialiśmy też o potrzebie nauki historii Polski XIX wieku zwłaszcza wśród młodszego pokolenia a także o działalności Związku Szlachty Rzeczypospolitej.
Z Danielem Potockim rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2020-12-09, godz. 08:52 Maciej Kalski o II Opolskim Forum Zawodowym - II Opolskie Forum Zawodowe adresujemy do przedsiębiorców, pracodawców, pracowników, osób szukających pracy i wszystkich chcących podwyższyć swoje kompetencje… » więcej 2020-12-08, godz. 09:08 Marcin Ociepa o Rządowym Funduszu Inicjatyw Lokalnych oraz unijnym budżecie – Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych będzie publikowany w dwóch transzach, pierwsza to 4 mld, czekamy na prezentacje wyników, której dokona premier Mateusz… » więcej 2020-12-07, godz. 09:21 Grzegorz Adamczyk o ewentualnym sporze na linii „Solidarność” – rządzący oraz Radzie Dialogu Społecznego - Ta decyzja to był duży niewypał - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność w woj. Opolskim… » więcej 2020-12-06, godz. 08:30 Barbara Kamińska o Europejskim Budżecie Obywatelskim To pierwszy taki projekt w Europie – mowa o Europejskim Budżecie Obywatelskim, który powstał przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego. O szczegółach… » więcej 2020-12-05, godz. 08:30 Adrian Furman o aktywizacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy Porannym gościem Radia Opole był Adrian Furman - fundator Fundacji Biznes Bez Barier, prezes Grupy AF, członek Rady Dostępności, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2020-12-04, godz. 09:45 Wojciech Komarzyński o działalności Kół Gospodyń Wiejskich i wspieraniu lokalnych społeczności - Absolutnie nie, koła gospodyń wiejskich nie odchodzą do lamusa - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Wojciech Komarzyński, zastępca dyrektora… » więcej 2020-12-03, godz. 09:18 Małgorzata Kozak o problemie przemocy w rodzinie, o tym jak pandemia ten problem "wyciszyła" – Przemoc w rodzinie jest takim problemem, któremu izolacja służy. Kwarantanna spowodowała, że ciężko jest zliczyć ilość przypadków – powiedziała… » więcej 2020-12-02, godz. 08:51 Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy Schumana - Reforma UE jest potrzebna, jest kilkanaście obszarów, w których potrzebny jest powrót do Europy Schumana – powiedział w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-12-01, godz. 08:55 Dr Wiesława Błudzin o przyczynach, tak nagłego spadku liczby zakażonych koronawirusem - Zobaczymy jak będzie dzisiaj, zobaczymy jak będzie w ciągu najbliższych dni, bo wiem że nastąpiła też zmiana raportowania. Niemniej jednak niech to nie… » więcej 2020-11-30, godz. 18:18 Marcin Ociepa o wkładzie opolskich logistyków w walce z pandemią Gościem porannej rozmowy będzie Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej z którym porozmawiamy m.in. o święcie patrona opolskich logistyków i ich wkładzie… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »