Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Daniel Potocki o działalności Związku Szlachty…
2020-10-31, 08:30 Autor: Joanna Matlak

Daniel Potocki o działalności Związku Szlachty Rzeczypospolitej

Flaga Polski [fot. Wanda Kownacka]
Flaga Polski [fot. Wanda Kownacka]
- Niestety, z powodu koronawirusa zostaliśmy zmuszeni do przełożenia tego wydarzenia na przyszły rok. Chcieliśmy rozpocząć dyskusję na temat dworu ziemiańskiego i jego społecznej roli w XIX wieku. Ale na pewno zrealizujemy ten temat w przyszłym roku - zapewnił w porannej rozmowie " W cztery oczy" Daniel Potocki, prezes Związku Szlachty Rzeczypospolitej. Przypomnijmy, że w środę w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu miała się odbyć konferencja i dyskusja na temat roli dworu ziemiańskiego w XIX wieku.
- Dwór ziemiański miał szczególne znaczenie, bo XIX wiek to był wyjątkowo trudny czas dla naszego państwa i narodu - mówił Daniel Potocki. - Przypomnę, że to był czas zaborów, kiedy Rzeczpospolita zniknęła z map Europy i była rozdarta między trzech zaborców - dodaje nasz gość.

- Dwór ziemiański stał się miejscem w którym Rzeczpospolita przetrwała w wymiarze duchowym, odczuwalnym poprzez artefakty, pamiątki rodowe, obrazy przypominające o czasach świetności i wolności naszego kraju - mówił Daniel Potocki.

Z naszym gościem rozmawialiśmy też o potrzebie nauki historii Polski XIX wieku zwłaszcza wśród młodszego pokolenia a także o działalności Związku Szlachty Rzeczypospolitej.
Z Danielem Potockim rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2020-12-21, godz. 09:03 Artur Kamiński z Grupy Azoty ZAK S.A. podsumowuje mijający rok Porannym gościem Radia Opole był Artur Kamiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A, z którym rozmawialiśmy o inwestycjach przeprowadzonych w spółce… » więcej 2020-12-20, godz. 11:37 Krzysztof Maślak o tym, czy w Opolu jest bezpiecznie Jest przeprowadzana co roku i ma odpowiedzieć na pytanie - czy w Opolu jest bezpiecznie? O analizie bezpieczeństwa przygotowanej przez ratusz opowiedział Krzysztof… » więcej 2020-12-19, godz. 14:06 Przemysław Zych o podwyżkach za odbiór śmieci i pomyśle budowy spalarni Porannym gościem Radia Opole był Przemysław Zych, wiceprezydent Opola, z którym rozmawialiśmy o podwyżkach za odbiór śmieci w Opolu oraz pytaliśmy, co… » więcej 2020-12-18, godz. 11:15 Michał Siek o zmianach w egzaminach maturalnych i ósmoklasistów - Zmiany w egzaminach maturalnych i po ósmej klasie to nie tylko wynik pandemii, ale też np. wcześniejszych strajków nauczycieli - powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-12-17, godz. 08:47 Łukasz Sowada o finansach Opola w przyszłym roku Jakie finanse Opola w przyszłym roku? O tym na dzisiejszej sesji będą rozmawiać radni. O szczegóły finansowe zapytaliśmy Łukasza Sowadę, przewodniczącego… » więcej 2020-12-16, godz. 08:39 Beniamin Godyla o zanieczyszczonym powietrzu w Kędzierzynie-Koźlu i swojej interwencji w tej sprawie w Ministerstwie… Kontynuujemy temat pików benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Naszym porannym gościem był Beniamin Godyla, senator Koalicji Obywatelskiej, który interweniował… » więcej 2020-12-15, godz. 08:45 Krzysztof Gaworski o stanie powietrza w Kędzierzynie-Koźlu W ciągu ostatnich lat udało się doprowadzić do znaczącej poprawy jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu, także dzięki działaniom Wojewódzkiego Inspektoratu… » więcej 2020-12-14, godz. 08:59 Prof. Zbigniew Krysiak o "Wigilii bez granic" - Wigilia bez granic polega na tym, że do naszych domów zapraszamy tych cudzoziemców, którzy studiują, pracują i mieszkają w Polsce, aby mogli oni poznać… » więcej 2020-12-13, godz. 08:35 Wojciech Komarzyński o bieżącej pracy ARiMR, trwających naborach i planach na poprowadzenie instytucji O poranku w niedzielę przepytaliśmy Wojciecha Komarzyńskiego, nowego dyrektora ARiMR - rozmawialiśmy o bieżącej pracy agencji, trwających naborach, ale… » więcej 2020-12-12, godz. 08:35 Katarzyna Doros o tegorocznym Weekendzie Cudów Szlachetnej Paczki Gościem dzisiejszej rozmowy "W cztery oczy" była Katarzyna Doros, reporterka Radia Opole, ale też koordynatorka Szlachetnej Paczki w województwie opolskim… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »