Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dawid Ozimek o tym, czy Opolanie powinni obawiać…
2020-10-16, 10:01 Autor: Joanna Matlak

Dawid Ozimek o tym, czy Opolanie powinni obawiać się wysokiego stanu wody w Odrze

Odra w Opolu [fot.B.Kalisz]
Odra w Opolu [fot.B.Kalisz]
Dawid Ozimek, zastępca naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Opola

- Dziś oczekujemy fali, która od godziny 9.00 będzie przechodzić przez miasto Opole. Zgodnie z prognozami IMGW poziom wody zatrzyma się na 585 cm, czyli nie osiągnie stanu alarmowego, który był wcześniej prognozowany. Zawdzięczamy to otwarciu zbiornika Racibórz - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Dawid Ozimek, zastępcza naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Opola, dodając, że otwarcie pomogło spłaszczyć falę. dodajmy, że stan alarmowy jest wtedy, gdy poziom wody osiągnie 600 cm.
– Oprócz tego, że monitorujemy od tygodnia poziom Odry i wszystkich cieków dookoła miasta, to dodatkowo kierujemy i wspomagamy nasze opolskie służby w tym, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszym mieszkańcom – mówi Dawid Ozimek.

- My po prostu jeździmy w newralgiczne punkty miasta, które mamy wyznaczone w planie operacyjnym ochrony miasta przed powodzią. Na terenie miasta Opola takich punktów jest 54. Poprzez poziom na wodowskazie w Groszowicach wiemy, że jeśli np. na wodowskazie będzie 480 cm to wiemy, że ul. Bolkowska zostanie zalana. Służby sprawdzają czy poziom jest osiągnięty i droga jest zamykana.

- Ulica Bolkowska to jeden z najniższych punktów, więc to widać nawet wtedy kiedy dla mieszkańców to wezbranie nie jest widoczne – dodał nasz gość.

- Gdyby nie uruchomiono zbiornika Racibórz, to pierwsze szacunki mówiły o tym, że do Opola doszłaby fala, która mogła mieć nawet 7 metrów i doszłoby np. do przelania polderu Żelazna i innych punktów – mówił Dawid Ozimek.

Zobacz także

2020-12-09, godz. 08:52 Maciej Kalski o II Opolskim Forum Zawodowym - II Opolskie Forum Zawodowe adresujemy do przedsiębiorców, pracodawców, pracowników, osób szukających pracy i wszystkich chcących podwyższyć swoje kompetencje… » więcej 2020-12-08, godz. 09:08 Marcin Ociepa o Rządowym Funduszu Inicjatyw Lokalnych oraz unijnym budżecie – Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych będzie publikowany w dwóch transzach, pierwsza to 4 mld, czekamy na prezentacje wyników, której dokona premier Mateusz… » więcej 2020-12-07, godz. 09:21 Grzegorz Adamczyk o ewentualnym sporze na linii „Solidarność” – rządzący oraz Radzie Dialogu Społecznego - Ta decyzja to był duży niewypał - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność w woj. Opolskim… » więcej 2020-12-06, godz. 08:30 Barbara Kamińska o Europejskim Budżecie Obywatelskim To pierwszy taki projekt w Europie – mowa o Europejskim Budżecie Obywatelskim, który powstał przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego. O szczegółach… » więcej 2020-12-05, godz. 08:30 Adrian Furman o aktywizacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy Porannym gościem Radia Opole był Adrian Furman - fundator Fundacji Biznes Bez Barier, prezes Grupy AF, członek Rady Dostępności, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2020-12-04, godz. 09:45 Wojciech Komarzyński o działalności Kół Gospodyń Wiejskich i wspieraniu lokalnych społeczności - Absolutnie nie, koła gospodyń wiejskich nie odchodzą do lamusa - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Wojciech Komarzyński, zastępca dyrektora… » więcej 2020-12-03, godz. 09:18 Małgorzata Kozak o problemie przemocy w rodzinie, o tym jak pandemia ten problem "wyciszyła" – Przemoc w rodzinie jest takim problemem, któremu izolacja służy. Kwarantanna spowodowała, że ciężko jest zliczyć ilość przypadków – powiedziała… » więcej 2020-12-02, godz. 08:51 Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy Schumana - Reforma UE jest potrzebna, jest kilkanaście obszarów, w których potrzebny jest powrót do Europy Schumana – powiedział w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-12-01, godz. 08:55 Dr Wiesława Błudzin o przyczynach, tak nagłego spadku liczby zakażonych koronawirusem - Zobaczymy jak będzie dzisiaj, zobaczymy jak będzie w ciągu najbliższych dni, bo wiem że nastąpiła też zmiana raportowania. Niemniej jednak niech to nie… » więcej 2020-11-30, godz. 18:18 Marcin Ociepa o wkładzie opolskich logistyków w walce z pandemią Gościem porannej rozmowy będzie Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej z którym porozmawiamy m.in. o święcie patrona opolskich logistyków i ich wkładzie… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »