Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dawid Ozimek o tym, czy Opolanie powinni obawiać…
2020-10-16, 10:01 Autor: Joanna Matlak

Dawid Ozimek o tym, czy Opolanie powinni obawiać się wysokiego stanu wody w Odrze

Odra w Opolu [fot.B.Kalisz]
Odra w Opolu [fot.B.Kalisz]
Dawid Ozimek, zastępca naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Opola

- Dziś oczekujemy fali, która od godziny 9.00 będzie przechodzić przez miasto Opole. Zgodnie z prognozami IMGW poziom wody zatrzyma się na 585 cm, czyli nie osiągnie stanu alarmowego, który był wcześniej prognozowany. Zawdzięczamy to otwarciu zbiornika Racibórz - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Dawid Ozimek, zastępcza naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Opola, dodając, że otwarcie pomogło spłaszczyć falę. dodajmy, że stan alarmowy jest wtedy, gdy poziom wody osiągnie 600 cm.
– Oprócz tego, że monitorujemy od tygodnia poziom Odry i wszystkich cieków dookoła miasta, to dodatkowo kierujemy i wspomagamy nasze opolskie służby w tym, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszym mieszkańcom – mówi Dawid Ozimek.

- My po prostu jeździmy w newralgiczne punkty miasta, które mamy wyznaczone w planie operacyjnym ochrony miasta przed powodzią. Na terenie miasta Opola takich punktów jest 54. Poprzez poziom na wodowskazie w Groszowicach wiemy, że jeśli np. na wodowskazie będzie 480 cm to wiemy, że ul. Bolkowska zostanie zalana. Służby sprawdzają czy poziom jest osiągnięty i droga jest zamykana.

- Ulica Bolkowska to jeden z najniższych punktów, więc to widać nawet wtedy kiedy dla mieszkańców to wezbranie nie jest widoczne – dodał nasz gość.

- Gdyby nie uruchomiono zbiornika Racibórz, to pierwsze szacunki mówiły o tym, że do Opola doszłaby fala, która mogła mieć nawet 7 metrów i doszłoby np. do przelania polderu Żelazna i innych punktów – mówił Dawid Ozimek.

Zobacz także

2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej 2020-11-16, godz. 09:46 Janusz Kowalski o wagonówce i funduszach unijnych Porannym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o opolskiej wagonówce i kwestii powiązania… » więcej 2020-11-15, godz. 08:20 Krzysztof Drynda podsumowuje swoją czteroletnią kadencję w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej - To był długi czas, zmieniały się zarządy, ale najistotniejsze jest to, że jesteśmy do przodu jeśli chodzi o nowe inwestycje - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-14, godz. 08:20 Hubert Ibrom o nowym inwestorze w gminie Ujazd - W tym trudnym czasie pandemii udało nam się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia rozmów z nowym inwestorem, więc to cieszy. Negocjacje trwały około… » więcej 2020-11-12, godz. 09:43 Małgorzata Kozak o nowej akcji opolskiego MOPRu #zostanwdomu skierowanej do seniorów - Przygotowaliśmy ulotkę, którą od kilku dni dystrybuujemy za pośrednictwem wolontariuszy do seniorów i przedstawiamy adresy, telefony, strony internetowe… » więcej 2020-11-12, godz. 09:01 Andrzej Buła podsumowuje dotychczasową pracę samorządu w walce z epidemią Porannym gościem Radia Opole był Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, którego poprosiliśmy o podsumowanie dotychczasowej pracy samorządu w walce… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***