Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Grzegorz Fuławka o
2020-10-15, 08:32 Autor: Joanna Matlak

Grzegorz Fuławka o

Grzegorz Fuławka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Fuławka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Fuławka, przedstawiciel powodzian z rejonu Kędzierzyna Koźla z 2010 roku

- Satysfakcja jest na pewno, aż ciężko o tym mówić, bo człowiek niedowierza. Wydawało się, że przegrywamy na wszystkich frontach, a jednak wygraliśmy. Pozew był złożony chyba w lipcu czy w sierpniu 2010 i był to pierwszy pozew zbiorowy w Polsce - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Grzegorz Fuławka, przedstawiciel powodzian z rejonu Kędzierzyna Koźla z 2010 roku.

Sprawa powodzian z Kędzierzyna Koźla przeszła przez wszystkie szczeble procesowe: Sąd Okręgowy w Opolu, Apelacyjny we Wrocławiu i Najwyższy w Warszawie. Czy teraz powodzianie będą ubiegać się o odszkodowania?

- Trudno powiedzieć, na pewno zrobimy spotkanie naszej grupy powodzian i jakieś decyzje podejmiemy. Ale myślę, że to będą indywidualne sprawy. Każdy z nas otrzymał jakieś rekompensaty za ówczesne zniszczenia, były też ubezpieczenia, ale to co dalej, to już zależy od każdego z nas. Musimy też czekać na uprawomocnienie się wyroku – mówił Grzegorz Fuławka.

- Z tego co wiem, to miasto i powiat będą chyba taką kasację składać od tego wyroku – dodał nasz gość.

- Dokumenty wskazują na to, że Sąd Najwyższy rozwiał wszelkie wątpliwości, wskazał co trzeba uzupełnić w Sądzie Apelacyjnym i to zrobiono na ostatniej rozprawie. Z tego, co usłyszeliśmy w ustnym uzasadnieniu wyroku to, że ta sprawa jest bezsporna i bezspornie ją wygrywamy.

W całym procesie ważna była ekspertyza biegłego prof. Czesława Szczegielniaka.

- Ona na pewno przeważyła. Profesor jest jednym z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Co do jego opinii nikt nie miał zastrzeżeń, a ona jednoznacznie wskazywała na nasze racje. Były błędy popełniane przez ówczesne sztaby kryzysowe. Ekspertyza udowadnia, że zasadniczą przyczyną były nieaktualne plany reagowania kryzysowego, a w oparciu o nie podejmowano decyzje. Więc było wiadome, że te działania nie mogły być słuszne – dodał nasz gość.

Powódź miała miejsce w 2010 roku. Władze chcąc ratować centrum Kędzierzyna-Koźla, podjęły decyzję, aby wzdłuż wałów ustawić metalowe zapory. To spowodowało jednak spiętrzenie wody i podtopienie osiedla domków w Koźlu, ale też okolicznych wsi.

Zobacz także

2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej 2020-11-16, godz. 09:46 Janusz Kowalski o wagonówce i funduszach unijnych Porannym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o opolskiej wagonówce i kwestii powiązania… » więcej 2020-11-15, godz. 08:20 Krzysztof Drynda podsumowuje swoją czteroletnią kadencję w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej - To był długi czas, zmieniały się zarządy, ale najistotniejsze jest to, że jesteśmy do przodu jeśli chodzi o nowe inwestycje - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-14, godz. 08:20 Hubert Ibrom o nowym inwestorze w gminie Ujazd - W tym trudnym czasie pandemii udało nam się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia rozmów z nowym inwestorem, więc to cieszy. Negocjacje trwały około… » więcej 2020-11-12, godz. 09:43 Małgorzata Kozak o nowej akcji opolskiego MOPRu #zostanwdomu skierowanej do seniorów - Przygotowaliśmy ulotkę, którą od kilku dni dystrybuujemy za pośrednictwem wolontariuszy do seniorów i przedstawiamy adresy, telefony, strony internetowe… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***