Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Elżbieta Kaczorowska-Rams o możliwości zwolnienia…
2020-09-29, 08:47 Autor: Witold Żurawicki

Elżbieta Kaczorowska-Rams o możliwości zwolnienia ze składek zdrowotnych

- W naszym regionie wnioski dotyczące zwolnienia z opłacania składek za miesiąc marzec złożyło około 35 tysięcy osób - przypomniała Elżbieta Kaczorowska-Rams, zastępca dyrektora opolskiego Oddziału ZUS.
W kwietniu i maju jeszcze więcej, gdyż wnioski złożyło około 40 tysięcy płatników. To byli przedsiębiorcy i osoby samozatrudnione. W sumie ZUS umorzył składki na ogólną kwotę 292 milionów złotych.

To był pierwszy etap pomocy dla przedsiębiorców. Teraz w życie (15 października) wejdzie kolejna tarcza pomocowa. I tutaj chodzić będzie o konkretne branżę, głównie branżę turystyczną. W ustawie wyszczególnione zostaną poszczególne formy działalności (np. agentów turystycznych, przewodników itp.), którym przysługiwać będzie umorzenie składek.

- To zwolnienie będzie dotyczyło lipca, sierpnia i września – zastrzegła Elżbieta Kaczorowska-Rams.

Oczywiście przedsiębiorcy będą musieli wskazać zmniejszenie przychodów z działalności o 75 procent wobec przychodów z analogicznego okresu roku ubiegłego. Biorąc pod uwagę kryzys w branży turystycznej – kłopotów z takim wskazaniem nie będzie.
Nasz gość dodał, że ZUS ponownie będzie rozpatrywał wnioski od przedsiębiorców, którzy nie otrzymali decyzji o zwolnieniu ze składek. Weryfikacja jest spowodowana nową interpretacją sformułowania „trudnej sytuacji finansowej” – będzie ona brana pod uwagę nie tylko z powodu pandemii.

Zobacz także

2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej 2020-11-16, godz. 09:46 Janusz Kowalski o wagonówce i funduszach unijnych Porannym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o opolskiej wagonówce i kwestii powiązania… » więcej 2020-11-15, godz. 08:20 Krzysztof Drynda podsumowuje swoją czteroletnią kadencję w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej - To był długi czas, zmieniały się zarządy, ale najistotniejsze jest to, że jesteśmy do przodu jeśli chodzi o nowe inwestycje - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-14, godz. 08:20 Hubert Ibrom o nowym inwestorze w gminie Ujazd - W tym trudnym czasie pandemii udało nam się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia rozmów z nowym inwestorem, więc to cieszy. Negocjacje trwały około… » więcej 2020-11-12, godz. 09:43 Małgorzata Kozak o nowej akcji opolskiego MOPRu #zostanwdomu skierowanej do seniorów - Przygotowaliśmy ulotkę, którą od kilku dni dystrybuujemy za pośrednictwem wolontariuszy do seniorów i przedstawiamy adresy, telefony, strony internetowe… » więcej 2020-11-12, godz. 09:01 Andrzej Buła podsumowuje dotychczasową pracę samorządu w walce z epidemią Porannym gościem Radia Opole był Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, którego poprosiliśmy o podsumowanie dotychczasowej pracy samorządu w walce… » więcej 2020-11-11, godz. 08:22 Dr Tomasz Greniuch o Ojcach Niepodległości Porannym gościem Radia Opole był dr Tomasz Greniuch, naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu, z którym porozmawiamy o Ojcach Niepodległości. Komu ją… » więcej 2020-11-10, godz. 09:14 Iwona Rajca-Biernacka o cennym osoczu, które może niezwykle pomóc osobom chorym na koronawirusa - My przez media zapraszamy osoby, które przechorowały COVID-19 do oddawania osocza, albowiem zapotrzebowanie naszych szpitali to kilka - kilkanaście jednostek… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »