Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Elżbieta Kaczorowska-Rams o możliwości zwolnienia…
2020-09-29, 08:47 Autor: Witold Żurawicki

Elżbieta Kaczorowska-Rams o możliwości zwolnienia ze składek zdrowotnych

- W naszym regionie wnioski dotyczące zwolnienia z opłacania składek za miesiąc marzec złożyło około 35 tysięcy osób - przypomniała Elżbieta Kaczorowska-Rams, zastępca dyrektora opolskiego Oddziału ZUS.
W kwietniu i maju jeszcze więcej, gdyż wnioski złożyło około 40 tysięcy płatników. To byli przedsiębiorcy i osoby samozatrudnione. W sumie ZUS umorzył składki na ogólną kwotę 292 milionów złotych.

To był pierwszy etap pomocy dla przedsiębiorców. Teraz w życie (15 października) wejdzie kolejna tarcza pomocowa. I tutaj chodzić będzie o konkretne branżę, głównie branżę turystyczną. W ustawie wyszczególnione zostaną poszczególne formy działalności (np. agentów turystycznych, przewodników itp.), którym przysługiwać będzie umorzenie składek.

- To zwolnienie będzie dotyczyło lipca, sierpnia i września – zastrzegła Elżbieta Kaczorowska-Rams.

Oczywiście przedsiębiorcy będą musieli wskazać zmniejszenie przychodów z działalności o 75 procent wobec przychodów z analogicznego okresu roku ubiegłego. Biorąc pod uwagę kryzys w branży turystycznej – kłopotów z takim wskazaniem nie będzie.
Nasz gość dodał, że ZUS ponownie będzie rozpatrywał wnioski od przedsiębiorców, którzy nie otrzymali decyzji o zwolnieniu ze składek. Weryfikacja jest spowodowana nową interpretacją sformułowania „trudnej sytuacji finansowej” – będzie ona brana pod uwagę nie tylko z powodu pandemii.

Zobacz także

2020-11-12, godz. 09:01 Andrzej Buła podsumowuje dotychczasową pracę samorządu w walce z epidemią Porannym gościem Radia Opole był Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, którego poprosiliśmy o podsumowanie dotychczasowej pracy samorządu w walce… » więcej 2020-11-11, godz. 08:22 Dr Tomasz Greniuch o Ojcach Niepodległości Porannym gościem Radia Opole był dr Tomasz Greniuch, naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu, z którym porozmawiamy o Ojcach Niepodległości. Komu ją… » więcej 2020-11-10, godz. 09:14 Iwona Rajca-Biernacka o cennym osoczu, które może niezwykle pomóc osobom chorym na koronawirusa - My przez media zapraszamy osoby, które przechorowały COVID-19 do oddawania osocza, albowiem zapotrzebowanie naszych szpitali to kilka - kilkanaście jednostek… » więcej 2020-11-09, godz. 09:35 Sebastian Szczurek o tym, że można już składać wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy - Jak najbardziej, można już składać wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Sebastian Szczurek, rzecznik… » więcej 2020-11-08, godz. 08:20 Dr Witold Potwora o tym, czy nasz region ma zadatki na Dolinę Krzemową Kiedyś w latach 90. żartowaliśmy, że może z Turawy dałoby się stworzyć takie centrum rozwoju innowacji i wtedy żartowaliśmy, ale dziś uważam, że tak… » więcej 2020-11-07, godz. 08:20 Krzysztof Kleszcz o najnowszym projekcie Instytutu Śląskiego w Opolu - Projekt jest skierowany do wszystkich z naciskiem na młodych, dlatego, że baza danych, którą tworzymy będzie dostępna w internecie - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-06, godz. 08:36 Michał Siek m.in. o przejściu na nauczanie zdalne najmłodszych i sygnałach o namawianiu uczniów do protestowania – To nie będzie duży problem dla opolskich szkół, mieliśmy już takie rozwiązania na wiosnę – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Michał… » więcej 2020-11-05, godz. 09:26 Dr Agnieszka Gawlik o aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia - Pan minister nie myli się, my rzeczywiście jesteśmy na granicy wydolności systemu i nawet powiedział kiedy ta granica nastąpi - mówiła dr Agnieszka Gawlik… » więcej 2020-11-04, godz. 10:32 Dr Witold Potwora o tym, czy polska gospodarka wytrzyma kolejny lockdown - Wydaje się, że gospodarka polska tego drugiego lockdownu po prostu by nie przetrzymała, wtedy wychodzilibyśmy z tego przez całe lata - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-03, godz. 09:40 Dr Bartłomiej Machnik o ostatnich sondażach poparcia dla partii politycznych - W przypadku sondaży warto mieć ograniczone zaufanie, bo liczby to jedno, ale ważniejsze jest obserwowanie pewnego trendu i rzeczywiście w przypadku Zjednoczonej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »