Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Jarosław Duszak o sytuacji ludzi głuchych lub niedosłyszących…
2020-09-27, 08:35 Autor: Witold Żurawicki

Jarosław Duszak o sytuacji ludzi głuchych lub niedosłyszących w Polsce

Jarosław Duszak o sytuacji ludzi głuchych lub niedosłyszących w Polsce
- Pojęcie niedosłyszący jest pojęciem bardzo szerokim – wyjaśnił Jarosław Duszak, wiceprezes Zarządu Oddziału Opolskiego Polskiego Związku Głuchych.
I tak w Polsce mamy od 2 do 4 milionów osób niedosłyszących. To wszystkie Oczywiście w różnym stopniu. Jednak dzisiejszy Międzynarodowy Dzień Osób Głuchych i Języka Migowego dotyczy osób, które nie słyszą od urodzenia. A język migowy jest jedynym sposobem ich porozumiewania się. I jest wyróżnikiem tej mniejszości językowej. I tutaj szacunki mówią o 80 tysiącach Polaków, w skali świata – o około 80 milionach osób.

Osoby niesłyszące próbują uczyć się języka słyszącej większości. Jednak nawet po kilkunastu latach nauki w szkołach – nie są w stanie posługiwać się językiem słyszących. Stąd tak istotne, by słyszące społeczeństwo wyszło naprzeciw ich oczekiwaniom.

Tak też stało się między innymi w roku 2011, gdy przyjęto ustawę o języku migowym i innych sposobach komunikowania się (dotyczy także na przykład niewidomych). To kierunek, który propaguje Światowa Federacja Głuchych – organizacja zrzeszająca blisko 200 organizacji narodowych. I tyle też mamy narodowych języków migowych.

Pierwszym państwem, które uznało w roku 1995 język migowy jako równy językowi fonicznemu była Uganda. To był kamień milowy, gdyż wzorem Ugandy poszły inne państwa uznając, że osoby głuche maja prawo w kontaktach z państwem liczyć na język migowy i korzystać z niego.

Zobacz także

2020-10-22, godz. 08:40 Marek Froelich o sytuacji rolników w kontekście zalanych gospodarstw i upraw Porannym gościem Radia Opole był Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu, z którym rozmawialiśmy o sytuacji rolników w kontekście zalanych gospodarstw… » więcej 2020-10-21, godz. 08:43 Konrad Gęsiarz o alarmującej sytuacji w Namysłowskim Centrum Zdrowia - Wcześniej mówiło się już o tym, że szpitale powiatowe, będą miały obowiązek obsługiwania pacjentów covidowych, ale trochę jesteśmy zaskoczeni rozmiarem… » więcej 2020-10-19, godz. 08:46 Violetta Porowska o najbliższym zjeździe okręgowym PiS – Zjazd okręgowy to zawsze duże wydarzenie dla struktury partyjnej, ale z powodu pandemii został on rozłożony na trzy dni – mówiła w porannej rozmowie… » więcej 2020-10-18, godz. 08:30 Hubert Kołodziej o korzyściach ze współpracy regionu opolskiego z partnerami z Węgier - W 1999 roku powstały sejmiki województw i naturalną sprawą było szukanie partnerów do współpracy. Kierunek węgierski był czymś naturalnym – mówił… » więcej 2020-10-17, godz. 08:35 Jan Burniak o tym, jak wielu ludzi wciąż korzysta z Banku Żywności - Te dwa dni się ze sobą wiążą - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy Jan Burniak, prezes Banku Żywności w Opolu. Rozmawialiśmy bowiem o Światowym… » więcej 2020-10-16, godz. 10:01 Dawid Ozimek o tym, czy Opolanie powinni obawiać się wysokiego stanu wody w Odrze Dawid Ozimek, zastępca naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Opola - Dziś oczekujemy fali, która od godziny 9.00 będzie przechodzić… » więcej 2020-10-15, godz. 08:32 Grzegorz Fuławka o Grzegorz Fuławka, przedstawiciel powodzian z rejonu Kędzierzyna Koźla z 2010 roku - Satysfakcja jest na pewno, aż ciężko o tym mówić, bo człowiek niedowierza… » więcej 2020-10-14, godz. 08:39 Jerzy Czerwiński o tym, jakie jego zdaniem będą dalsze losy tzw. „Piątki dla zwierząt” – W przypadku tej ustawy, interesy, zapatrywania i poglądy idą w poprzek ugrupowań politycznych – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Jerzy… » więcej 2020-10-13, godz. 08:32 Dorota Piechowicz–Witoń o budżecie obywatelskim na rok 2021 - Głosujemy za pośrednictwem strony internetowej www.bo.opole.pl, to ważne i bezpieczne w czasie epidemii. Klikamy opcję głosuj, system pyta nas o dane i… » więcej 2020-10-12, godz. 11:28 Aleksander Iszczuk o koronawirusie w opolskich szkołach i możliwościach przejścia na naukę zdalną - Sytuacja na pewno jest napięta - powiedział w porannej rozmowie „W cztery Oczy” Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta Opola… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***