Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Sebastian Szczurek o dodatkowym zasiłku opieku…
2020-09-03, 09:43 Autor: Joanna Matlak

Sebastian Szczurek o dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Sebastian Szczurek o dodatkowym zasiłku opiekuńczym

- Między marcem a lipcem, kiedy rodzice uznali, że nie będą posyłać dziecka do szkoły, mimo tego, że szkoła funkcjonuje, to mogli o taki zasiłek wystąpił. Teraz takiej sytuacji nie będzie. Teraz dodatek przysługuje, jeśli szkoła, żłobek czy przedszkole jest zamknięta bądź ograniczyła swoje funkcjonowanie z powodu koronawirusa – zaznaczył w porannej rozmowie Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS, z którym rozmawialiśmy o dodatkowym zasiłku opiekuńczym, który ruszył od września.

Z informacji Kuratora Oświaty wynika, że w regionie wszystkie szkoły rozpoczęły naukę stacjonarnie.


- Zobaczymy jak się to rozwinie, pewnie po kilku dniach na razie trudno mówić o takich rozwiązaniach, do nas na razie nie wpływają wnioski o dodatkowy zasiłek – stwierdził rzecznik ZUS.

- Rodzice składają oświadczenie i ono zastępuje ten standardowy formularz ZUS-owski. To jest dwustronicowe oświadczenie i pod koniec mamy dwie kratki do zaznaczenia.


- O dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie można wnioskować także wtedy, gdy dzieckiem nie będzie mogła się zająć niania zatrudniona przez rodziców w ramach umowy uaktywniającej – mówił Sebastian Szczurek.


Nasz gość kolejny raz zaapelował o poprawne wypełnianie wniosków czy oświadczeń, z poprawnymi danymi zarówno osobowymi jak i numeru konta bankowego.

Z Sebastianem Szczurkiem rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2020-10-12, godz. 11:28 Aleksander Iszczuk o koronawirusie w opolskich szkołach i możliwościach przejścia na naukę zdalną - Sytuacja na pewno jest napięta - powiedział w porannej rozmowie „W cztery Oczy” Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta Opola… » więcej 2020-10-11, godz. 09:01 Joanna Hassa o najnowszym projekcie językowym Mniejszości Niemieckiej - Naszym celem jest to, by członkowie Mniejszości Niemieckiej poprawiali swoje umiejętności językowe, pielęgnowali tradycję i kulturę - powiedziała w… » więcej 2020-10-10, godz. 08:20 Anna Tarka o Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego - Przede wszystkim bardzo się cieszę, że w ogóle rozmawiamy o zdrowiu psychicznym, że ludzie zaczynają się skupiać na sobie, na tym co się dzieje dookoła… » więcej 2020-10-09, godz. 09:17 Arkadiusz Wiśniewski o inwestycjach, które przesądziły o sukcesie stolicy regionu – To wielkie wyróżnienie, że miasto Opole zajęło pierwsze miejsce w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów 2017-2019. To ciężka praca całej rzeszy… » więcej 2020-10-08, godz. 11:00 Prof. Marcin Lorenc o nowym roku akademickim podczas pandemii - Mamy 2 tys. nowych studentów, w tym 1400 na studiach stacjonarnych i 600 na niestacjonarnych. To są studenci z Opola, Kędzierzyna Koźla, w ogóle z województwa… » więcej 2020-10-07, godz. 08:42 Dr Bartłomiej Machnik o zaprzysiężeniu rządu – Chyba każdy cieszy się, że ten cały proces – czy też "telenowelę" – mamy za sobą, ale chyba nikt nie cieszy się z tego, co przed nami. Tu już… » więcej 2020-10-06, godz. 08:48 Dr Violetta Rezler-Wasielewska o losie powstańców w obozie Lamsdorf - Tego miejsca nie znaleźliśmy, ale próbowaliśmy i temu miały służyć prace archeologiczne, które IPN rozpoczął na starym cmentarzu jenieckim- powiedziała… » więcej 2020-10-05, godz. 08:49 Marcin Ociepa o nowej umowie koalicyjnej i nowym rządzie premiera Morawieckiego – Jest kilka ważnych czynników – mówił w porannej rozmowie Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej pytany o powodu odchudzenia rządu. – Po pierwsze… » więcej 2020-10-04, godz. 09:00 Dr Grzegorz Hebda o Dniu Zwierząt - Prawdopodobnie jesteśmy świadkami szóstego wymierania gatunków na świecie - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Grzegorz Hebda z Instytutu… » więcej 2020-10-03, godz. 09:00 Agnieszka Bąkowska o Światowym Dniu Uśmiechu - Fundacja „Dr Clown” w Polsce działa od 20 lat, w Opolu od 15. Docieramy do szpitali, hospicjów i innych placówek, chcemy wspierać proces rekonwalescencji… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***