Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Joanna Wawrzyniak o tym, jak czuć się młodo mimo…
2020-07-04, 08:30 Autor: Witold Żurawicki

Joanna Wawrzyniak o tym, jak czuć się młodo mimo podeszłego wieku

Joanna Wawrzyniak [fot. archiwum prywatne]
Joanna Wawrzyniak [fot. archiwum prywatne]
- Nie jest to jednoznaczne - powiedziała dr Joanna Wawrzyniak z Wyższej Szkoły Bankowej o definicji starości. Osoba fizycznie podeszła może być zupełnie młoda psychicznie.


O ile istnieje definicja starości fizycznej, to nie ma reguły na starość psychiczną. Wszystko zależy od trybu życia, nastawienia, psyche danej osoby. Od tych czynników zależy jak funkcjonujemy w społeczeństwie. Prawda jest taka, że osoba starsza metrykalnie – może być młoda psychicznie. Mówimy o nich na przykład, że są młode duchem.
Z drugiej strony można być metrykalnie młodym, a jednocześnie wewnętrznie tak ukształtowanym, kultywującym najgorsze cechy psychiki, że niemal mentalnie starcem. Mówimy wtedy na przykład o trzydziestoletnich staruszkach.

- Mózg należy traktować jak mięsień, trzeba go używać – zastrzegł nasz gość. To recepta na długą sprawność intelektualną. A więc nie patrząc na pesel czytajmy, chłońmy ciekawostki świata, wytężajmy umysł w różnego rodzaju rozrywkach, ale jednocześnie starajmy się – o ile to tylko możliwe – uprawiać jakieś sporty, a przynajmniej być aktywnym fizycznie.

Medycyna podniosła wiek starości, gdyż po prostu żyjemy dłużej, w większym komforcie, umiemy wyleczyć wiele schorzeń. Jednak właśnie nastawienie psychiczne determinuje nasze samopoczucie. Czy czujemy się już staro, czy też jeszcze nie. Dlatego unikajmy dyskusji, w których dominuje narzekanie, opowiadanie o chorobach, permanentna krytyka otaczającej nas rzeczywistości, czyli tak zwane dołowanie. No i trzeba wyjść do ludzi, bo izolacja, samotność nikomu nie służy. Bez względu na wiek.

Zobacz także

2020-08-10, godz. 09:19 Katarzyna Czochara o tym, co dalej z prowadzoną przez nią i wiceministra Janusza Kowalskiego kontrolą poselską – Dzisiaj udaję się do OCRG i Urzędu Marszałkowskiego po dokumenty i mam nadzieję, że one na nas czekają – mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-08-09, godz. 08:35 Łukasz Nowak o kompetencjach strażaków i problemach, jakie napotykają - Na razie jeszcze nie obserwujemy zwiększonej ilości interwencji związanych z upałem - stwierdził młodszy aspirant Łukasz Nowak, p.o. oficera prasowego… » więcej 2020-08-08, godz. 08:35 Henryk Nosewicz o zagrożeniu dla ludzkości z powodu malejącej ilości pszczół - Trudno znaleźć w przyrodzie drugie stworzenie, od którego człowiek jest tak zależny – powiedział pszczołach Henryk Nosewicz, sekretarz Wojewódzkiego… » więcej 2020-08-07, godz. 10:44 Dominik Pikos o zagospodarowaniu jezior, sukcesach w walce z sinicami i bezcelowej walce z komarami - Jeśli chodzi o Jezioro Duże, to w zatokach, w miejscach, w których nie ma silnego prądu, czy wiatru sinice się pojawiają, ale cieszymy się, że z roku… » więcej 2020-08-06, godz. 09:12 Maksymilian Polis o nowej inicjatywie młodzieżówki Platformy Obywatelskiej – Jest to uchwała o pełnym poparciu marszałka Andrzeja Buły – wyjaśnił Sebastian Polis. W tej uchwale Młodzi Demokraci sprzeciwiają się – jak… » więcej 2020-08-05, godz. 08:46 Longin Bartnik o możliwości sojuszu ze Zjednoczoną Prawicą - Być może na szczeblu warszawskim coś takiego się dzieje, ale na szczeblu opolskim jest cisza – powiedział Longin Bartnik z Konfederacji, odnosząc się… » więcej 2020-08-04, godz. 08:49 Grzegorz Krukowski o Forum Młodych PiS w ostatniej kampanii wyborczej i w najbliższej przyszłości - Okres wyborczy zawsze jest bardziej sprzyjający dla młodzieżówek, ponieważ jest co robić, wokół czego się skupiać – przyznał Grzegorz Krukowski… » więcej 2020-08-03, godz. 08:38 Paweł Kampa o zarzutach prokuratorskich dla marszałka województwa i Konwencji Stambulskiej Jaki jest stosunek Lewicy do afery z zarzutem prokuratorskim dla marszałka województwa? Czy Konwencję Stambulską należy wypowiedzieć? Między innymi te pytania… » więcej 2020-08-02, godz. 08:35 Justyna Merz i Sławomir Gierymski o sprzęcie, jaki marzy się ratownikom – Od paru lat działam w opolskim WODRz-e, z czego bardzo się cieszę – przyznał Sławomir Gierymski, wielokrotny reprezentant Polski w siatkówce, który… » więcej 2020-08-01, godz. 08:35 Dr Tomasz Greniuch o heroizmie powstańców i okolicznościach wybuchu Powstania Warszawskiego – Na pewno wielkie emocje, na pewno adrenalina na wysokim poziomie. Wszyscy czekali na godzinę „W” – powiedział o atmosferze w dniu wybuchu Powstania… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***