Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Łukasz Szuba o tym, czy nauka muzyki przeszkadza…
2020-06-28, 08:30 Autor: Witold Żurawicki

Łukasz Szuba o tym, czy nauka muzyki przeszkadza w nauce w konwencjonalnej szkole, nowych trendach w muzyce

Łukasz Szuba [fot. Katarzyna Zawadzka]
Łukasz Szuba [fot. Katarzyna Zawadzka]
- Nie wiązałbym tego z wiekiem - powiedział o predyspozycjach do muzykowania Łukasz Szuba, muzyk i nauczyciel muzyki. – Większe znaczenie ma tutaj chyba otoczenie.

Otoczenie to przede wszystkim rodzina, głównie rodzice, którzy poświęcają dziecku czas na wspólne muzykowanie lub po prostu wysyłają na lekcje muzyki. Oczywiście po naszych pociechach widać czy mają większe lub mniejsze predyspozycje do nauki muzyki. Już w wieku przedszkolnym mogą na przykład pokazać je dzięki rytmice.
Dzieci muzykujące zdecydowanie lepiej się uczą. Z prostej przyczyny: nauka muzyki wpływa na procesy myślowe. Ćwiczenia na instrumentach powodują szybszy rozwój dwóch półkul mózgowych. Poza tym uczy dyscypliny, dysponowania i zagospodarowania czasu.

Zdaniem naszego gościa nie ma rozróżnienia między muzyką poważną czy inaczej nazywaną klasyczną a rozrywkową. Często fani muzyki rozrywkowej, ciężkich brzmień znajdą wiele – o ile będą szukać – w muzyce symfonicznej. Poza tym coraz częściej mamy do czynienia z łączeniem muzyki symfonicznej z … hip - hopem. Zresztą swoje piętno na współczesnej muzyce odbija też elektronika.

- Rozwój muzyki idzie w bardzo dobrym kierunku, ciekawe tylko co będzie kolejnym odkryciem – przyznał Łukasz Szuba.

Zobacz także

2020-08-20, godz. 09:47 Zuzanna Donath-Kasiura o rocznym zjeździe delegatów TSKN Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN - Nasze spotkanie miało odbyć się w maju, ale ze względu na sytuację pandemiczną może odbyć się dopiero teraz… » więcej 2020-08-19, godz. 08:07 Jerzy Czerwiński o rezygnacji ze stanowiska ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego Jerzy Czerwiński, senator PiS - Szkoda. Ja żałuję i byłem zaskoczony, ale mam nadzieję, że wiedza i doświadczenie prof. Szumowskiego będą wykorzystywane… » więcej 2020-08-18, godz. 09:54 Beniamin Godyla o podwyżkach dla posłów, senatorów, ministrów, prezydenta i Pierwszej Damy - Wszystko działo się w ekspresowym tempie. Mieliśmy posiedzenie od wtorku do czwartku, wiedzieliśmy, że coś ma być na ten temat ustalane, ale nikt nie… » więcej 2020-08-17, godz. 09:41 Marek Kawa o wyjątkowej nazwie dla mostu na ulicy Niemodlińskiej - To jest skromny wkład radnych Opola, środowiska prawicowego i Forum Młodych PiS, którzy jako mieszkańcy Zaodrza wyszli z tą propozycją a my to sformalizowaliśmy… » więcej 2020-08-16, godz. 08:30 Poranna rozmowa z Moniką Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu - Zachęcamy wszystkich rolników, aby spisali się sami przez internet - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu. Spis zacznie się 1… » więcej 2020-08-15, godz. 08:30 Dr Tomasz Greniuch o przebiegu Bitwy Warszawskiej i jej znaczeniu dla Polski i Europy - Wszyscy zdawali sobie sprawę z barbarzyństwa płynącego ze wschodu - powiedział dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej… » więcej 2020-08-14, godz. 09:45 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej o sytuacji na Białorusi i rekonstrukcji rządu - Nie czytam tego jako jakąś zmianę czy odmianę osobowości czy polityki przywódcy Białorusi, raczej jako pewną grę. Celem Łukaszenki jest pozostanie… » więcej 2020-08-13, godz. 08:57 Marcin Oszańca o przyszłości Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej Jaka jest przyszłość Polskiego Stronnictwa Ludowego i co dalej z Koalicją Polską? Kto zostanie nowym szefem partii w regionie? Gościem porannej rozmowy "W… » więcej 2020-08-12, godz. 08:44 Michał Maliński o sytuacji na Białorusi - W naszym interesie nie jest destabilizacja państwa białoruskiego, to jest nasz sąsiad, który jest silnie skoligacony z Rosją, ale to wciąż niepodległe… » więcej 2020-08-11, godz. 08:58 Zbigniew Kubalańca o Samorządowej Karcie Praw Rodzin - Mam nadzieję, że Samorządowa Karta Praw rodzin nie zostanie przyjęta przez sejmik – powiedział w Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***