Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Piotr Wach o raporcie o stanie województwa za 2019…
2020-06-17, 08:22 Autor: Joanna Matlak

Piotr Wach o raporcie o stanie województwa za 2019 rok

Piotr Wach [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Wach [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Wach, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego

- Raport dotyczy działalności zarządu województwa jak i w ogóle samorządu. Jest to nowa instytucja, która funkcjonuje dopiero od dwóch lat i jest analogiczna do tej, którą wprowadzono w powiatach i gminach. Co ciekawe, jest to swego rodzaju autorecenzja zarządu - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Piotr Wach, wiceprzewodniczący sejmiku województwa, pytany o „Raport stanu województwa za 2019 rok”, który został udostępniony opinii publicznej i można się z nim zapoznać na stronie www.opolskie.pl

Raport to 150 stron różnych danych. – Z punktu widzenia mieszkańców województwa także ciekawostek. Zachęcam do zapoznawania się, bo na sesji sejmiku 23 czerwca mieszkańcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w debacie nad raportem – powiedział nasz gość.

Potrzebne jest jednak wcześniejsze zgłoszenie, bo w dyskusji może wziąć udział 15 mieszkańców (chyba, że sejmik zdecyduje inaczej). Aby móc wystąpić jeden mieszkaniec musi jednak zebrać 500 podpisów.

- Sejmik województwa opolskiego jest reprezentantem miliona mieszkańców całego naszego województwa i można sobie wyobrazić, że tych mieszkańców, którzy chcieliby wziąć udział byłoby naprawdę sporo. Więc aby skonsolidować ewentualne głosy i poglądy konieczny jest wprowadzony taki wymóg – dodał wiceprzewodniczący Wach.

W raporcie omawiane są cele strategiczne, np. konkurencyjność i stabilność rynku pracy, jest innowacyjna i konkurencyjna gospodarka. Osiągnięcie trendu wskazuje formuła „świateł drogowych”, i tak np. poziom czerwony oznacza nieosiągnięcie danego celu. Takich wskaźników odnotowano 16 i jest to np. kwestia liczby studentów na 1000 mieszkańców w aglomeracji opolskiej czy np. wskaźnik zatrudnienia osób z wykształceniem gimnazjalnym i podstawowym.

„Zielonych” wskaźników jest 78, a „żółtych” 8. – Na pewno jest nad czym pracować, ale zwracam uwagę, że tych pozytywnych wskaźników jest zdecydowanie więcej – powiedział Wach.

Nasz gość zwrócił też uwagę na wysoką nadwyżkę operacyjną i sukcesywne oddłużanie się województwa.

Zobacz także

2020-08-01, godz. 08:35 Dr Tomasz Greniuch o heroizmie powstańców i okolicznościach wybuchu Powstania Warszawskiego – Na pewno wielkie emocje, na pewno adrenalina na wysokim poziomie. Wszyscy czekali na godzinę „W” – powiedział o atmosferze w dniu wybuchu Powstania… » więcej 2020-07-31, godz. 09:10 Dawid Drożdż o jubileuszu, sukcesach i działalności Polskiego Czerwonego Krzyża - Jak każde stowarzyszenie co cztery lata mamy zjazd sprawozdawczo – wyborczy, który podsumowuje działalność, wybiera nowe władzy i wytycza kierunki działania… » więcej 2020-07-30, godz. 08:52 Manfred Grabelus o programach wymiany pieców na węgiel – W latach 60., 70. zaczęliśmy montować na potęgę piece opalane węglem, a teraz ponosimy tego skutki – powiedział Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu… » więcej 2020-07-29, godz. 09:31 Marek Froelich o przebiegu żniw na Opolszczyźnie - Do wczoraj byliśmy optymistami, jeśli chodzi o żniwa - powiedział Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu. Wszystko bowiem wskazywało na to, że… » więcej 2020-07-28, godz. 08:48 Piotr Bujak o tym, że wystarczyła jedna weselna impreza i gmina Głogówek znalazła się w tarapatach. Pięć zakażeń… - Informacja o zakażeniach dotarła do nas w piątek rano i postawiła nas w stan pełnej gotowości. Urząd na dziś funkcjonuje w tym trybie, który znamy z… » więcej 2020-07-27, godz. 09:16 Janusz Kowalski o zamiarze pozbawienia stanowiska marszałka województwa – W najbliższych dniach złożymy wniosek o odwołanie marszałka Andrzeja Buły i mam nadzieję, że przestanie być marszałkiem województwa opolskiego –… » więcej 2020-07-25, godz. 08:30 Mjr Jarosław Timoszuk i sierż. Grzegorz Kowalski o rajdzie rowerowym na rzecz chorych na nowotwory - Minutę po północy 26 lipca wyruszamy do Gdańska na rowerach. Grupa składa się z 3 osób, w tym dwóch funkcjonariuszy z Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach… » więcej 2020-07-26, godz. 08:30 Doc. dr hab. Janusz Kubicki o nieznanych faktach z historii polskich królów i królowych - Pasjonuję się historią Śląska, Opola, Polski i Europy – przyznał emerytowany lekarz ginekolog doc. dr hab. Janusz Kubicki, który jest autorem kilku… » więcej 2020-07-24, godz. 10:16 Anna Łysy o najczęstszych wykroczeniach kierowców ciężarówek i dostawczaków – W tym wakacyjnym okresie dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – powiedziała Anna Łysy, zastępca wojewódzkiego inspektora transportu… » więcej 2020-07-23, godz. 08:47 Dr Ewa Kosowska-Korniak o tym, jak uspokoić nastroje w dyskursie społecznym i unikać hejtu Dr Ewa Kosowska-Korniak, Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu - To jest bardzo smutne. Teraz potrzebujemy wyciszenia - oceniła agresję w trakcie kampanii politycznej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***