Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Damian Ziętek o badaniach prenatalnych, które…
2020-02-20, 08:50 Autor: Joanna Matlak

Dr Damian Ziętek o badaniach prenatalnych, które w ramach unijnego programu oferuje Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu

Dr Damian Ziętek o bezpłatnych badaniach prenatalnych
- Kobiety chętnie wykonują badanie prenatalne. Informacja, która jest przekazywana od lekarza prowadzącego ale i przez media daje do zrozumienia, że te badania są bardzo potrzebne i stanowią ważny element prawidłowego prowadzenia ciąży i opieki w łonie matki – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Damian Ziętek, ginekolog położnik z Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.
Od dwóch lat na terenie województwa opolskiego panie w ciąży poniżej 35. roku życia mogą skorzystać z bezpłatnych badań prenatalnych. Przebadano blisko 2650 kobiet, a w ponad 60 przypadkach lekarze wykryli nieprawidłowości w rozwoju płodu.

Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu zaprasza kobiety w ciąży na nieinwazyjne i bezpłatne badania prenatalne. Mogą z nich skorzystać wszystkie panie w ciąży z województwa opolskiego bez względu na wiek. Do 35. roku życia badania są wykonywane w ramach projektu współfinansowanego z funduszy unijnych (bez skierowania i wskazań lekarskich), po 35. roku życia – ze skierowaniem w ramach NFZ.

- Badania prenatalne dzielimy na inwazyjne i nieinwazyjne, głównie w 99% wykonujemy badania nieinwazyjne. Wykonujemy je dwukrotnie, najpierw około 11-13 tygodnia ciąży i drugie między 18-24 tygodniem ciąży. Podczas pierwszego badania pokazujemy elementy anatomiczne dziecka, oceniamy struktury mózgowia, kończyn górnych i dolnych, powłok brzusznych, a także oceniamy ryzyko wystąpienia wad genetycznych. Pokazujemy to przyszłym rodzicom na monitorze. Przy drugim badaniu dokładnie oceniamy anatomię dziecka: serce, żołądek, pęcherz moczowy, nerki, kończyny górne i dolne, bo wówczas dziecko jest większe i wtedy jest optymalny czas, aby obejrzeć anatomię tego dziecka – tłumaczył dr Ziętek.

Wszystkie informacje dotyczące realizacji projektu przez Kliniczne Centrum będą publikowane na stronie: http://dlarodziny-ginekologia.opole.pl/ Projekt będzie realizowany do końca 2021 roku.



W porannej rozmowie poruszyliśmy też problem z płodnością. – To jest coraz większy problem, a kiedyś występował rzadko. Widzimy tendencję obniżonej płodności wśród mężczyzn, bo kiedyś upatrywaliśmy tego problemu wśród kobiet, a teraz to się wyrównało. Na podstawie badań naszego Klinicznego Centrum można powiedzieć, że 40% przyczyn niepłodności leży po stronie żeńskiej, 40 % po stronie męskiej, a 20% nie jesteśmy w stanie sprawdzić – podkreślał nasz gość.

Zapytany o przyczyny problemów z płodnością, doktor Ziętek mówił o prowadzonym przez nas trybie życia, który jeszcze 30 lat temu był inny. – To pogoń za pracą, sukcesem zawodowym, stres, odkładanie macierzyństwa na później. Kobieta potrzebuje stabilizacji zawodowej, boi się o utratę pracy, więc odkłada macierzyństwo, a po 40 roku życia płodność dramatycznie spada i w danym cyklu miesięcznym jest tylko 5% szans na zajście w ciążę. W przypadku panów to również stres, ale też stosowanie używek, papierosów, ciężka praca, brak ruchu, zła dieta, życie na kredytach i brak snu – mówił dr Ziętek.

Zobacz także

2020-02-29, godz. 08:45 Ks. prof. Marek Lis o Wielkopostnych Wykładach Otwartych na Wydziale Teologicznym UO Po raz kolejny Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego zaprasza na Wielkopostne Wykłady Otwarte. O cyklu, który w tym roku nosi tytuł “Kryzys w świecie… » więcej 2020-02-28, godz. 09:07 Piotr Moc o rekompensacie dla mediów publicznych i spotkaniu z prezydentem - Zapytaliśmy prezydenta czy już podjął decyzję, a on odpowiedział, że nie spotkałby się z nami, gdyby już wiedział co z tym zrobić - mówił w porannej… » więcej 2020-02-27, godz. 09:42 Sławomir Batko o tym, jak widzi swoją nową role w radzie i kto przejmie stery w Komisji Rewizyjnej - Chciałbym mieć szerszy wpływ na samo prowadzenie sesji, ale też Rada ma możliwość szerszego reprezentowania miasta w różnego rodzaju wydarzeniach czy… » więcej 2020-02-26, godz. 09:51 Kordian Kolbiarz o powstaniu nowego zakładu firmy UMICORE Największa zagraniczna inwestycja w regionie i jedna z większych w Polsce. Dzień po ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod nowy zakład UMICORE w Radzikowicach… » więcej 2020-02-25, godz. 09:39 Rafał Bartek o tematach dzisiejszej sesji sejmiku województwa – To szkoła policealna i ona przy dzisiejszym rynku edukacyjnym cieszy się dużo mniejszym zainteresowaniem. Dyrekcja próbowała wprowadzać nowe kierunki… » więcej 2020-02-24, godz. 08:47 Władysław Kosiniak-Kamysz o kampanii prezydenckiej i jego wizycie na Opolszczyźnie - Zostawiam na Opolszczyźnie pozytywny przekaz, że jest nadzieja dla Polski - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Władysław Kosiniak-Kamysz… » więcej 2020-02-23, godz. 08:20 Tomasz Błach o Pucharze Polski Juniorek i Juniorów w judo -Od wielu, wielu lat robimy poważne imprezy rangi mistrzowskiej w różnych grupach wiekowych, dajemy więc gwarancję, że organizacja Pucharu będzie w stu… » więcej 2020-02-22, godz. 08:30 Marek Tomków o problemach z obsadą nocnych dyżurów aptek Gościem Ireneusza Prochery był Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Gość Radia Opole zapewniał, że problemy z dostępem do aptek czynnych… » więcej 2020-02-21, godz. 10:53 Kazimierz Kuberski o prezydenckiej inicjatywie tworzenia w gminach CUP Porannym gościem Radia Opole był wiceminister Kazimierz Kuberski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, który gościł na Opolszczyźnie, by promować… » więcej
4041424344
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »