Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Maciej Kalski: mimo powodzi, stabilizacja na rynku…
2024-11-22, 08:50 Autor: Ireneusz Prochera

Maciej Kalski: mimo powodzi, stabilizacja na rynku pracy

Maciej Kalski: mimo powodzi stabilizacja na rynku pracy
- Powódź jeszcze w statystyce nie odbiła się, nie widzimy znaczących rejestracji w Urzędzie Pracy, chociażby w Nysie, w Głubczycach czy w Prudniku. Natomiast doskonale wiemy, że tamtejsi przedsiębiorcy, jak i mieszkańcy borykają się do dzisiaj ze skutkami powodzi. Wiele przedsiębiorstw nie pracowało przez wiele dni, wiele przedsiębiorstw jeszcze do dzisiaj nie rozpoczęło tej pełnej produkcji i usług. - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Maciej Kalski.
Gość RO był w związku z tym pytany o formy pomocy WUP dla powodzian.

- Jeżeli chodzi o walkę ze skutkami powodzi, opieramy się na przepisach prawa jeszcze z 2011 roku. I tutaj przede wszystkim mogliśmy udzielać pożyczek takich nieoprocentowanych z możliwością zwrotu, ale szczerze powiedziawszy, żaden przedsiębiorca do nas nie zwrócił się o takie wsparcie. Wiem natomiast, że w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nysie jest wiele wniosków o dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników. Tam ten urząd jest na pierwszej linii frontu.

Maciej Kalski ocenił także sytuację na rynku pracy w całym województwie.

- I tak naprawdę, znowu patrząc na statystykę, ta sama stopa bezrobocia w październiku, co we wrześniu, 5,7. Stabilnie, nic tutaj się nie zmienia, żadnych nowych zgłoszeń dotyczących zwolnień grupowych. Mamy natomiast minimalny wzrost liczby osób bezrobotnych w powiatowym Urzędzie Pracy w Strzelcach Opolskich, bo to jest skutek zwolnień w Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem. Natomiast też jest bardzo bogata oferta związana z aktywizacją tych osób. Wiem, że Pan Dyrektor z Urzędu Pracy w Strzelcach Opolskich pozyskał wiele nowych ofert pracy. A też już niebawem, tuż po Nowym Roku, ruszamy ze specjalnym projektem europejskim na wypadek właśnie kryzysów związanych ze zwolnieniami grupowymi.

- W tym miesiącu mamy na koniec października blisko dwa tysiące miejsc pracy zgłoszonych do Urzędów Pracy. Jest to mniej niż we wrześniu tego roku, ale więcej niż na przykład w październiku zeszłego roku. Natomiast patrząc globalnie na to, to stabilna jest raczej liczba ofert pracy zgłoszonych do Urzędów Pracy w okresie ostatnich lat. Jednakże mniejsza niż jeszcze dwa, trzy lata temu, a na pewno mniejsza niż przed wybuchem pandemii COVID.

Dyrektor WUP ujawnił także, że Urząd kończy prace nad kolejnym raportem z badań Barometr Rynku Pracy.

-I znowu około 30 zawodów deficytowych w naszym województwie. Budowlaniec, murarz, pracownicy usług osobistych, kierowcy samochodów ciężarowych, osoby związane z opieką nad osobami starszymi lub po prostu ochroną zdrowia, no i nauczyciele. Tak, nauczyciele, którzy się pojawili już w zeszłym roku. Szczególnie nauczyciele praktycznej nauki zawodu, ale też wychowania przedszkolnego. Nauczycieli mówiąc krótko, brakuje na rynku pracy i coraz silniej to widać również w statystykach.

Zobacz także

2024-12-10, godz. 08:12 "Trzeba mieć kilka asów w rękawie, żeby te wybory wygrać". Robert Węgrzyn o pomyśle na kampanię Rafała Trzask… - Celem bardzo istotnym naszego kandydata Rafała Trzaskowskiego jest prowadzenie tej kampanii w gminach mniejszych i w powiatach. Schodzimy na dół z kampanią… » więcej 2024-12-09, godz. 10:14 "Program nie rozwija się tak dynamicznie, jak mógłby". Grzegorz Sawicki o Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych - Wydaje mi się, że to dobra wiadomość dla wszystkich osób, które nie mają własnego mieszkania, które nie mają zdolności kredytowej na to, żeby kupić… » więcej 2024-12-06, godz. 09:21 "Spięliśmy się wszyscy". Wojewoda Monika Jurek o wypłacie zasiłków dla powodzian Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole była wojewoda opolska Monika Jurek, która pytana była m.in. o to czy zakończył się już proces wypłaty zasiłków… » więcej 2024-12-05, godz. 10:29 Krzysztof Badura: cztery nowe rezerwaty? Nadrabiamy zaległości! -Mamy cztery nowe rezerwaty czy inaczej nazywając obszary chronione. Łącznie mamy ich już czterdzieści pięć na terenie województwa opolskiego. To jest… » więcej 2024-12-04, godz. 08:30 "Nie chodzi o to, żeby wylać dziecko z kąpielą". Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o SIM, KPO i SSP - 40 miliardów złotych z KPO pod choinkę dla Polski , przed świętami to mogę powiedzieć w zasadzie pewne. Złożyliśmy drugi i trzeci wniosek z KPO jednocześnie… » więcej 2024-12-03, godz. 09:03 "Ostatnia powódź przyspieszyła starania". Artur Maruszczak o jednostce WOT w Kędzierzynie-Koźlu - Argumenty przemawiały za Kędzierzynem Koźlem dosyć poważnie. I tutaj jestem w stanie się zmierzyć na takowe z każdym i myślę, że jesteśmy w stanie… » więcej 2024-12-02, godz. 07:45 Andrzej Buła o umowie Mercosur: trochę nas za mało, by to zablokować - Bardzo dużo pracy zostało włożone, przede wszystkim przez koordynatorów grup politycznych i szefów grup politycznych, bo wiadomo, że komisarze są desygnowani… » więcej 2024-11-28, godz. 11:15 "Chyba odzyskaliśmy kontakt z bazą". Prof. Rafał Matwiejczuk o organizacji i finansowaniu szkolnictwa wyższego - Bardzo na to liczymy, dlatego że potrzeby akurat naszego sektora od lat są bardzo duże. Każda kwota, która się pojawi jest bardzo cennym wsparciem dla… » więcej 2024-11-28, godz. 08:49 "Chodzi o to, żeby zdążyć przed zimą". Artur Rolka o wypłatach zasiłków dla powodzian - Można powiedzieć, że jeżeli chodzi o posprzątanie, to generalnie w mieście Paczków nie widać już śladów, większych śladów powodzi. Wywieźliśmy… » więcej 2024-11-27, godz. 08:53 Łukasz Jastrzembski: mocny alarm w sprawie remontu na Górze Św. Anny - Ja trochę tak tą sytuację widzę, że właściciel, reprezentowany już przez różne instytucje, obojętnie kto to jest, trochę chowa głowę w piasek i… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »