- Jestem po rozmowie z dyrektorem w Katowicach, z Robertem Pabianem na ten temat i uzgodniliśmy, że takie zaproszenie, jeżeli będzie, bo to oczywiście pan przewodniczący sejmiku zaprasza, to jak najbardziej przedstawi taką informację dotyczącą lasów państwowych na terenie naszego województwa, bo lasy państwowe, lasy w ogóle na terenie naszego województwa to jest prawie 27% powierzchni opolszczyzny. (...) W strategii rozwoju województwa zapisaliśmy wzrost powierzchni lasów. Było to uzgodnione z lasami, a tutaj my nie mamy jako samorząd żadnych możliwości wpływu.
Antoni Konopka wskazał, że istotna jest także bliższa współpraca z Lasami w sprawie retencji. A pytany o to czy jest szansa, że w Opolu będzie jakiś przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z Katowic, której dziś podegają leśnicy z Opolszczyzny odpowiedział:
- Fajną rzeczą by było, jakby może w ramach struktury regionalnej dyrekcji, pojawił się zastępca dyrektora na przykład. By był tutaj jeden z Nadleśniczych Opolszczyzny, z funkcją zastępcy dyrektora, który by koordynował właśnie to, co się dzieje, jeżeli chodzi o lasy państwowe.
Gość Ireneusza Prochery przekazał także ważne informacje dotyczące budowy w województwie zbiorników retencyjnych, które w ostatnim czasie wypadły z listy inwestycji.
- Panie redaktorze, proszę państwa, więc rzeczywiście ja też mocno zostałem zaniepokojony taką informacją, bo bodajże już w lipcu pojawiła się taka informacja, propozycja, ażeby w ramach renaturyzacji Odry zrezygnować z tych zbiorników. (...) I podjąłem tutaj działania. Minister Klimczak jest z tej samej opcji politycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe, Ministerstwo Infrastruktury, gdzie tutaj Wody Polskie są w strukturach, czy minister Klimczak ma nadzór. Ten temat osobiście omawiałem, spotykaliśmy się i mam tutaj dobre informacje, jeżeli chodzi o budowę trzech zbiorników na terenie naszego województwa. Otóż zbiornik Ścinawa na Ścinawie Nyskiej, Racławice Śląskie, Osobłoga i Mora, to jest gmina Nysa... Ministerstwo Infrastruktury widzi potrzebę, zwłaszcza po tej powodzi, potrzebę budowy tych trzech zbiorników. Propozycja jest, aby to były zbiorniki suche, ale myślę, że to jest taki złoty środek.
Antoni Konopka był pytany także o potrzebę zmian w gospodarce wodnej oraz o to, dlaczego PSL nie popiera umowy Unii Europejskiej z krajami Mercosuru, czyli Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem.