Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Czas naszym największym przeciwnikiem'. Piotr Pośpiech…
2024-10-22, 08:36 Autor: Ireneusz Prochera

"Czas naszym największym przeciwnikiem". Piotr Pośpiech o wypłacaniu finansowej pomocy powodzianom

Rząd wypłacił 189 mln zł powodzianom w Opolskiem. Opozycja: Zasiłki na odbudowę mocno opóźnione
- Musimy zrobić wszystko, żeby ta pomoc realna, to działanie w kierunku pomocy ludzi poszkodowanych, nie słabło. Z telewizji, głównych portali znika powoli powódź. I też, jak mówi się w kontekście pomocy psychologicznej, to teraz jest to wsparcie najbardziej potrzebne. Bezpośrednio po zajściu, po zdarzeniu człowiek ma adrenalinę tak wysoko, że działa, ratuje, sprząta, wywozi. Teraz, kiedy to zainteresowanie nieco spada, zaczyna dopadać człowieka frustracja, bo perspektywa dojścia do normalności jest ciągle bardzo daleka, a to wsparcie nasze jest, zapewniam. - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech pytany o to, czy zainteresowanie sytuacją mieszkańców terenów, które ucierpiały w powodzi nie słabnie?
Wicewojewoda wskazał, że pomoc biegnie wielotorowo.

- Szanowni Państwo, z pełną pokorą przyjmuję, tak jak każdy z nas, do świadomości i na klatę tak zwaną, pewien rodzaj zniecierpliwienia czy niezadowolenia ludzi. To jest zrozumiałe. Naszą rolą jest pracować tak, żeby ta pomoc jak najszybciej docierała. Bo co jest dzisiaj największym naszym przeciwnikiem? Czas. Czas potrzebny na oszacowanie strat, czas potrzebny na uruchomienie tych właśnie środków, na pomoc w stratach, pokrycie strat w majątku prywatnym, czyli do tych 100 i 200 tysięcy. (...) Natomiast największa ilość wypłaconych środków to jest bezpośredni zasiłek powodziowy do 2 tysięcy, bo to jest prawie 53 miliony złotych. Natomiast jeśli chodzi o te związane z szacowaniem w majątkach prywatnych, to jest 877 tysięcy na wczoraj i bardzo intensywnie nad tym pracujemy. Jeszcze jest ten zasiłek z pomocy społecznej celowy 8 tysięcy. Na dzisiaj ponad 42 miliony złotych zostało z tego zasiłku wypłacone w naszym województwie. Łącznie wydatki związane z wsparciem dla poszkodowanych powodzian, dla osób fizycznych i ich rodzin przekroczyły 101,5 miliona złotych, to są dane na wczoraj. One będą tylko przyspieszały.

Piotr Pośpiech zwrócił także uwage na ogromne obciążenie, jakiemu poddawani są samorządowcy z zalanych terenów od samej powodzi.

-Ich dzień pracy nigdy się nie kończy. Obciążenie pracą wzrosło chyba o 500%, mija miesiąc. Oni są po prostu wykończeni, ja to widzę. Ciągle zdeterminowani do działania, chętni do pracy, ale ja widzę jacy oni są zmęczeni. Rozmawialiśmy o tym co należy poprawić, więc tak naprawdę przyspieszyć może wypłatę tego większego wsparcia, czyli na remonty mieszkań i domów do 100 i 200 tysięcy.

Wicewojewoda mówił także o tym jak przebiega szacowanie stratw budynkach oraz na jaka pomoc mogą liczyć rolnicy.

- Trzy rodzaje, trzy kategorie wsparcia, nie licząc innych drobniejszych elementów. Pierwsze, aby wspomóc ich finansowo, to była wypłata zwiększonych zasiłków bezpośrednich. Te pieniądze już poszły na konta rolników 16 października. Trwa szacowanie strat w uprawach, w majątku, w pomieszczeniach gospodarczych po to, aby do połowy listopada protokoły z szacowania strat, czyli z kolei z komisji złożonych z przedstawicieli gmin, Izby Rolniczej i Ośrodków Doradztwa Rolniczego, to są komisje powoływane przez wojewody, zakończyły pracę, na ich podstawie będą wypłacane rekompensaty. A dodatkowo w ubiegły poniedziałek, tydzień temu zostało na Radzie Ministrów przyjęte takie rozporządzenie, w myśl którego rolnicy otrzymają wsparcie z tytułu utraconych upraw, których nie zebrali z pól. I tam w zależności od rodzaju upraw będzie to na podstawie zdjęć satelitarnych szacowane na poziomie 5 i 4 tysięcy do hektara. Dodatkowo mamy też wsparcie związane z sanitacją, z odbudową możliwości produkcji rolnej na polach, ponieważ tam gdzie przeszła woda te ziemie są po prostu zabrudzone, a często wypłukane. I tutaj obok darmowych badań przez Stację Chemiczno-Rolniczą jest możliwe wsparcie, które komisje szacują od 500 do 1200 złotych do hektara. Więc w obszarze rolnictwa jesteśmy absolutnie w procesie. - mówił gość Radia Opole.

Zobacz także

2024-10-23, godz. 09:30 "Problem kadrowy narasta tragicznie". Aleksander Iszczuk o luce pokoleniowej w szkołach Średnia wieku polskiego nauczyciela to około 50 lat i jest to problem sygnalizowany przez środowisko nauczycielskie od lat. Może gdzieś koło 2010 roku jeszcze… » więcej 2024-10-21, godz. 09:30 "To jest jedna z perełek Opolszczyzny". Paweł Masełko o potrzebie modernizacji kompleksu na Górze św.Anny - Widzę, jak następuje degradacja tego miejsca, bo ono tak naprawdę jest wykorzystywane raz w roku, jeśli chodzi o organizacje uroczystości państwowych… » więcej 2024-10-18, godz. 08:58 Robert Węgrzyn: 100 mln zł od samorządu na wsparcie dla przedsiębiorców z terenów zalewowych - My również jako samorząd województwa, o tym się bardzo rzadko mówi, jesteśmy poszkodowani bardzo poważnie. Samych strat na infrastrukturze drogowej i… » więcej 2024-10-17, godz. 09:49 Rafał Pydych z GDDKiA: most w Głuchołazach od samego początku trójprzęsłowy, a nie łukowy - Straty sięgają ponad 250 milionów, natomiast kolejne dni pokazują nam dalsze skutki czy uszkodzenia. Wskutek teraz obniżenia się zwierciadła wód gruntowych… » więcej 2024-10-16, godz. 09:08 "Straty łączne to ok. 3 mld. złotych". Paweł Szymkowicz o sytuacji w gminie Głuchołazy - Most tymczasowy ma być oddany 25 października. Jeszcze musi przejść dodatkowe próby obciążeniowe, plus muszą być zrobione najazdy i zjazdy z masy bitumicznej. Liczę… » więcej 2024-10-15, godz. 08:37 "Zbigniew Ziobro jest osobą zdolną do składania zeznań". Witold Zembaczyński o przesłuchaniach przed komisją śledczą… Sejmowa Komisja Śledcza ds. Pegasusa wyznaczyła na 4 listopada nowy termin przesłuchania Zbigniewa Ziobry. W poniedziałek (14.10) były minister sprawiedliwości… » więcej 2024-10-14, godz. 08:55 "Przepychanki po naszej stronie absolutnie nie są potrzebne". Sławomir Batko o jednoczeniu prawicy Prawo i Sprawiedliwość oraz Suwerenna Polska podpisały wspólną deklarację ideową. Obie partie połączyły się w sobotę podczas kongresu w Przysusze… » więcej 2024-10-11, godz. 08:47 Razem, ale...osobno. Marek Staszewski o połączeniu Szpitala Wojewódzkiego i OCO Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii, który objął również stanowisko prezesa Szpitala Wojewódzkiego… » więcej 2024-10-10, godz. 08:45 "Na samych drogach jest to około 8,5 miliona złotych". Radosław Roszkowski o stratach popowodziowych w powiecie pru… - Ostateczny (bilans) to pewnie jeszcze nie jest, ale bliski w prawdzie, jeśli chodzi o infrastrukturę powiatową, to jak najbardziej już mamy to podsumowane… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »