Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Jest dialog. Chciałbym, by były też działania'…
2024-07-24, 09:36 Autor: Daniel Klimczak

"Jest dialog. Chciałbym, by były też działania" - Jakub Roszuk o złotej aldze, sytuacji na Jeziorze Otmuchowskim i renaturyzacji Odry

Jakub Roszuk o złotej aldze, sytuacji na Jeziorze Otmuchowskim i renaturyzacji Odry
Choć sytuacja na Jeziorze Otmuchowskim stabilizuje się, to na zbiorniku wciąż występują ograniczenia związane z połowem ryb. Termin ich zniesienia będzie uzależniony między innymi od poziomu opadów, jednak początek sierpnia to wciąż możliwy termin - wskazywał na naszej antenie dyrektor opolskiego biura okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego Jakub Roszuk. Naszego rozmówcę zapytaliśmy także o zagrożenie ze strony złotej algi oraz o możliwy kształt renaturyzacji Odry.
Przypomnijmy, że zmniejszenie poziomu wody na jeziorze w rejonie Otmuchowa było spowodowane koniecznością konserwacji zbiornika. Jak przekonywał nasz gość, całość odbyła się bez poważnych szkód dla mieszkających w nim ryb, choć strat nie udało się całkowicie uniknąć.

- Był dialog z Wodami Polskimi. Uzgodniliśmy, w którym momencie spuszczać tę wodę, żeby zapobiec sytuacji, że ryba wejdzie na tarło i ta woda będzie spuszczana - wskazywał.

Po obniżeniu poziomu wody, jezioro w wielu miejscach odsłoniło swoje dno. Pytany, czy żyjąca w nim fauna nie ucierpiała z tego powodu, Jakub Roszuk przekazał, że nie zaobserwowano takich zdarzeń.

- Nie było sytuacji, czy widoku takiego, że ryby gdzieś zostały. Jeżeli ta woda była opuszczana powoli, to ryba ma instynkt samozachowawczy i w w jakiś sposób z tą wodą schodziła - powiedział.

Problemy zauważono jednak w innym miejscu.

- Przy zrzutach dolnymi upustami mieliśmy problem z rybami, które były zabite. Przy tym słupie wody którym spadały, zostawały ogłuszone, pomimo że został tam zamontowany system odstraszania. Jesteśmy teraz na etapie weryfikacji tego systemu, czy da się bardziej zabezpieczyć te ryby.

Na razie wędkarze mogą dokonywać połowów z brzegu, jednak wciąż obowiązuje zakaz łowienia z łodzi. Sierpniowy termin jego zniesienia wciąż jest brany pod uwagę, jednak będzie to uzależnione od poziomu wody w zbiorniku.

- Ten termin jest możliwy, aczkolwiek wczoraj mieliśmy dane, że tej wody ubywa - zauważał dyrektor Roszuk.

Naszego rozmówcę zapytaliśmy również, czy ostatnie upały spowodowały masowe śnięcie ryb. W poprzednich latach dochodziło do sytuacji, że przy podobnych warunkach padały one ofiarą przyduchy spowodowanej między innymi zbyt niskim natlenieniem wody.

- Nie mamy sygnałów, by na wodach, które użytkujemy dochodziło do takiej sytuacji. Myślę, że to też jest konsekwencja tego, że w okresie zimowo-wiosennym tej wody napadało i zbiorniki, które zawsze miały jakiś deficyt, nazbierały tej wody i teraz systematycznie jej poziom się obniża.

Jak jednak zaznaczył dyrektor, nie oznacza to, że przyducha nie wystąpi w najbliższym czasie, dlatego zapytaliśmy go o rozwiązania zapobiegające temu problemowi. Jednym z nich jest czasowe zwiększenie zrzutów wody ze zbiorników retencyjnych, co powoduje jej napowietrzenie.

Jak usłyszeliśmy, na części stawów hodowlanych stosowane są aeratory. Z kolei zwiększony przepływ na obiektach hydrotechnicznych niekoniecznie sprawdzi się w warunkach, które obserwujemy w tym roku.

- Kij ma dwa końce. Z jednej strony chcemy polepszyć warunki na rzece, i wiem że takie były zakusy w obecnej sytuacji, żeby uniknąć powtórki katastrofy odrzańskiej. Tylko pamiętajmy, że zbiorniku też są istoty żywe. Ja jestem przeciwny spuszczaniu teraz wody ze zbiorników, bo ta woda w nich też jest nagrzana i to może doprowadzić do tego, że coś poprawimy w jednym miejscu, a zabijemy w innym. Nie jest łatwe podejmowanie takich decyzji i ja bym przed nimi przestrzegał - tłumaczył Jakub Roszuk.

W rozmowie nie zabrakło także tematu złotych alg. Jednym z pomysłów na uniknięcie masowego wymierania ryb jest montaż urządzeń odstraszających je przed wpływaniem do Kanału Gliwickiego. Na razie trwa jednak poszukiwanie właściwych rozwiązań.

Naszego gościa zapytaliśmy także o zapowiedzi renaturyzacji Odry, a co za tym idzie, rezygnacji z części planowanych inwestycji w zbiorniki retencyjne, a także zarybianie rzeki.
Z Jakubem Roszukiem rozmawia Daniel Klimczak (24.07.2024)

Zobacz także

2024-10-09, godz. 10:24 "Jedna z ofiar powodzi to prawdopodobnie Czeszka". Prokurator Stanisław Bar o aktualnych dochodzeniach - Na dzień dzisiejszy nic mi nie wiadomo, by były jakieś doniesienia do prokuratury w sprawach związanych z powodzią. W Prokuraturach Rejonowych w Nysie i… » więcej 2024-10-08, godz. 09:33 Starosta krapkowicki Maciej Sonik o sytuacji popowodziowej i odbudowie infrastruktury Gościem Porannej Rozmowy był starosta krapkowicki Maciej Sonik, z którym rozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie pozostawiła po sobie powódź. W ostatnim wpisie… » więcej 2024-10-07, godz. 08:45 "Pomoc będzie potrzebna i dziś, i jutro". Rafał Bartek o pomocy samorządu dla powodzian - Na pierwszą, doraźną pomoc chcemy przekazać powodzianom 10 mln zł - potwierdził w Porannej Rozmowie Radia Opole przewodniczący Sejmiku województwa opolskiego… » więcej 2024-10-04, godz. 09:46 Prezydent podpisał specustawę powodziową: wsparcie dla powodzian oraz uproszczone procedury odbudowy Senator Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Jarmuziewicz, w Porannej Rozmowie Radia Opole, pozytywnie ocenił działania prezydenta Andrzeja Dudy, który podpisał… » więcej 2024-10-03, godz. 09:42 "Tak się na dłuższym etapie funkcjonować nie da". Wójt Sebastian Baca o sytuacji gminy Branice  - No troszkę w mediach ta negatywna sytuacja gminy Branice, która nas spotkała, się nie przebija. Nie ukrywam, że mówi się o innych miejscowościach… » więcej 2024-10-02, godz. 09:00 "Nasz system informacji nie był optymalny" - Kordian Kolbiarz o działaniach władz miasta w czasie powodzi (02.10.20… W czasie powodzi mieszkańcom Nysy zdarzało się krytykować władze miasta, między innymi za niespójny, czy opóźniony przekaz informacji. Magistrat wskazywał… » więcej 2024-10-01, godz. 09:55 "Około 80 km dróg powiatowych uległo zniszczeniu. Szacunkowe straty to ponad 450 milionów" - starosta brzeski Jacek… Powiat brzeski z powodziową wodą zmagał się znacznie dłużej niż południe regionu. Waśnie z tego powodu koszty powrotu do stanu sprzed kataklizmu mogą… » więcej 2024-09-30, godz. 09:41 "Nie tylko odbudowa, ale i wzmacnianie odporności przeciwpowodziowej". Daniel Palimąka o planie odbudowy powiatu nys… Gościem Porannej Rozmowy radia Opole był starosta nyski Daniel Palimąka, którego pytaliśmy m.in. o skalę zniszczeń infrastruktury drogowej w powiecie -… » więcej 2024-09-27, godz. 09:47 Mieszkańcy Lewina Brzeskiego wciąż w obliczu kryzysu powodziowego. Burmistrz Artur Kotara gościem PRRO Mieszkańcy gminy Lewin Brzeski wciąż zmagają się z powodzią, która zniszczyła ich domy i infrastrukturę. W piątkowej Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz… » więcej 2024-09-26, godz. 08:58 "Straty na drogach krajowych szacujemy na 225 milionów złotych" - Rafał Pydych (GDDKiA) w Radiu Opole (26.09.2024) Jak będzie wyglądało przywracanie użyteczności zniszczonych odcinków i czy odbudowa wpłynie na realizację innych - planowanych inwestycji? W jaki sposób… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »