Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W końcu musiało się coś zdarzyć' - dr Adam…
2024-07-23, 09:08 Autor: Daniel Klimczak

"W końcu musiało się coś zdarzyć" - dr Adam Czubak o piątkowej awarii komputerów oraz o wpływie wojny hybrydowej na zwykłego obywatela

"W końcu musiało się coś zdarzyć" - dr Adam Czubak o piątkowej awarii komputerów oraz o wpływie wojny hybrydowej na zwykłego obywatela
- Moja pierwsza myśl była taka, że nastąpił zmasowany atak grup ze wschodu na naszą infrastrukturę IT - przyznał we wtorkowy poranek dr inż. Adam Czubak, kierownik zespołu badawczego ds. Cyberbezpieczeństwa w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Opolskiego, którego zapytaliśmy o piątkową globalną awarię systemów informatycznych.

Powodem chaosu była niewłaściwie przygotowana aktualizacja systemu odpowiadającego za bezpieczeństwo urządzeń.

- Aktualizacje tego typu oprogramowania są testowane zwykle wielopoziomowo. Tutaj również na pewno były te testy, ale jakimś cudem, niewyobrażalnym zrządzeniem losu, ta aktualizacja miała w sobie błąd - usłyszeliśmy.
Zdaniem naszego rozmówcy, piątkowa awaria to "wypadek przy pracy", który nie powinien przekreślać dotychczasowych osiągnięć zespołu programistów odpowiedzialnych za rozwiązanie, o którym mowa.

- Ja to nazywam taką najnowszą generacją dawnych antywirusów. To jest fantastyczne oprogramowanie. Ono działa w ten sposób, że my mamy zainstalowanego takiego małego agenta, bardzo wydajnego, zoptymalizowanego. Ten mały moduł ma zabezpieczać nasz komputer przed nowymi zagrożeniami.

Jak wskazywał Adam Czubak, produkt ten musi być stale aktualizowany, dzięki czemu już w kilka godzin od pojawienia się złośliwego oprogramowania, korzystające z niego komputery na całym świecie są w stanie otrzymać ochronę przed wykrytym niebezpieczeństwem. Najprawdopodobniej to właśnie przez to doszło do piątkowej awarii.

- Ilość tych aktualizacji powoduje, że prawdopodobieństwo wystąpienia problemu w ciągu iluś lat działania, po prostu rośnie statystycznie. Więc w końcu musiało się coś zdarzyć. To jest jakiś przypadek, niewyobrażalny, ale przypadek.

Naszego rozmówcę zapytaliśmy także, czy wszystkie skutki awarii udało się już usunąć.

- Przywrócenie jest proste, ponieważ to nie jest uszkodzenie systemu. To jest jeden plik, który źle się zachowuje, ale on jest wykonywany z tak niskopoziomowymi prawami, że on powoduje zatrzymanie systemu operacyjnego - wskazywał.

Sytuacja z piątku skłania także do zastanowienia, czy w przyszłości może nastąpić sytuacja, która skutecznie sparaliżuje nasze życie, gdy na przykład na kilka dni zostaniemy odcięci od systemu bankowości.

- Te systemy są tworzone zupełnie inaczej, niż te, z którymi zwykły obywatel ma kontakt na co dzień. Systemy bankowości, system ePUAP, one mają inne wytyczne przy tworzeniu. Tam od początku, już przy projektowaniu jest stosowane podejście security by design, tam ludzie myślą o tym, co się stanie, jeśli jakiś element zawiedzie - mówił dr Czubak.

Jednocześnie nasz gość przekonywał, że proponowane przez część społeczeństwa całkowite odejście od wirtualnego pieniądza jest dziś zarówno niemożliwe, jak i pozbawione sensu.

- To jest postęp. Tak samo można powiedzieć, by nie kupować samochodów na paliwo, bo co będzie, jak nie będzie paliwa na stacjach [...] Nie jesteśmy w stanie funkcjonować w dzisiejszym świecie bez przelewów, bez elektronicznego pieniądza. Jednym aspektem jest nasza karta bankomatowa, ale zupełnie innym aspektem są transakcje międzynarodowe. Nikt nie przewozi teraz walizki z pieniędzmi w samolocie, to nie te czasy. Żyjemy w takim a nie innym czasie i te udogodnienia są nam niezbędne - przekonywał.

Z naszym gościem rozmawialiśmy też o zagrożeniach związanych z tak zwaną wojną hybrydową, które mogą czekać na każdego z nas. Jej elementem mogą stać się między innymi urządzenia AGD, które są w stanie przez lata zbierać informacje na nasz temat. Jak przekonuje nasz rozmówca, to nieprawda, że zebrana w ten sposób wiedza o przeciętnym obywatelu będzie bezużyteczna dla służb nieprzyjaznego państwa.

- Jeżeli na przykład Polska będzie wciągnięta w zbrojny konflikt i Chiny się zaangażują, a w połowie polskich domów są chińskie odkurzacze, to te odkurzacze za dotknięciem "magicznego palca" mogą w każdym domu w Polsce o godzinie 03:30 podjechać pod firanki i się zapalić. To jest teoretycznie możliwe; to jest chiński producent, państwo to nie jest w NATO, nie ma żadnej jurysdykcji, nie ma nic. Wyobraźmy sobie, co się stanie w tym momencie - wskazywał.

Zdaniem dr. Czubaka, decydując się na takie urządzenia, lub inne rozwiązania określane jako smart home, powinniśmy wybierać produkty firm zachodnich, co pomoże ustrzec się zarówno przez możliwą ingerencją obcych służb, lub zwykłych hakerów.

- Takie systemy możemy mieć na dwa różne sposoby; albo tanio, albo dobrze. I to jest meritum całego problemu, bo jeżeli my zaczniemy kupować rozwiązania nieznanych producentów ze wschodnich rynków, a te rozwiązania bardzo często mają taką cechę, że jest wypuszczana seria produktów i potem ta firma albo ten produkt znika; nie jest aktualizowany, poprawiany, zabezpieczany itd. My zapłacimy za niego 1/10 tego co za produkt europejski, to prawda. Ale po roku ten system bez aktualizacji jest praktycznie do wyrzucenia na śmietnik pod względem bezpieczeństwa. Po roku, dwóch, a najdalej po trzech, będą dostępne metody i znane całe oprogramowania, żeby złamać te systemy i na przykład włamać się do naszego domu. Jeśli chodzi o automatykę domową czy firmową, musimy inwestować w rozwiązania zachodnie, firm które są wiele lat na rynku. wtedy mamy pewność, że oprogramowanie będzie aktualizowane na zamkach do drzwi, bramkach, czujnikach - tłumaczył.

W rozmowie poruszyliśmy też kwestię aplikacji na oferujących rozrywkę lub kuszących tanimi zakupami. Naszego gościa zapytaliśmy także o edukację w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego.
Z Adamem Czubakiem rozmawia Daniel Klimczak (23.07.2024)

Zobacz także

2024-10-09, godz. 10:24 "Jedna z ofiar powodzi to prawdopodobnie Czeszka". Prokurator Stanisław Bar o aktualnych dochodzeniach - Na dzień dzisiejszy nic mi nie wiadomo, by były jakieś doniesienia do prokuratury w sprawach związanych z powodzią. W Prokuraturach Rejonowych w Nysie i… » więcej 2024-10-08, godz. 09:33 Starosta krapkowicki Maciej Sonik o sytuacji popowodziowej i odbudowie infrastruktury Gościem Porannej Rozmowy był starosta krapkowicki Maciej Sonik, z którym rozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie pozostawiła po sobie powódź. W ostatnim wpisie… » więcej 2024-10-07, godz. 08:45 "Pomoc będzie potrzebna i dziś, i jutro". Rafał Bartek o pomocy samorządu dla powodzian - Na pierwszą, doraźną pomoc chcemy przekazać powodzianom 10 mln zł - potwierdził w Porannej Rozmowie Radia Opole przewodniczący Sejmiku województwa opolskiego… » więcej 2024-10-04, godz. 09:46 Prezydent podpisał specustawę powodziową: wsparcie dla powodzian oraz uproszczone procedury odbudowy Senator Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Jarmuziewicz, w Porannej Rozmowie Radia Opole, pozytywnie ocenił działania prezydenta Andrzeja Dudy, który podpisał… » więcej 2024-10-03, godz. 09:42 "Tak się na dłuższym etapie funkcjonować nie da". Wójt Sebastian Baca o sytuacji gminy Branice  - No troszkę w mediach ta negatywna sytuacja gminy Branice, która nas spotkała, się nie przebija. Nie ukrywam, że mówi się o innych miejscowościach… » więcej 2024-10-02, godz. 09:00 "Nasz system informacji nie był optymalny" - Kordian Kolbiarz o działaniach władz miasta w czasie powodzi (02.10.20… W czasie powodzi mieszkańcom Nysy zdarzało się krytykować władze miasta, między innymi za niespójny, czy opóźniony przekaz informacji. Magistrat wskazywał… » więcej 2024-10-01, godz. 09:55 "Około 80 km dróg powiatowych uległo zniszczeniu. Szacunkowe straty to ponad 450 milionów" - starosta brzeski Jacek… Powiat brzeski z powodziową wodą zmagał się znacznie dłużej niż południe regionu. Waśnie z tego powodu koszty powrotu do stanu sprzed kataklizmu mogą… » więcej 2024-09-30, godz. 09:41 "Nie tylko odbudowa, ale i wzmacnianie odporności przeciwpowodziowej". Daniel Palimąka o planie odbudowy powiatu nys… Gościem Porannej Rozmowy radia Opole był starosta nyski Daniel Palimąka, którego pytaliśmy m.in. o skalę zniszczeń infrastruktury drogowej w powiecie -… » więcej 2024-09-27, godz. 09:47 Mieszkańcy Lewina Brzeskiego wciąż w obliczu kryzysu powodziowego. Burmistrz Artur Kotara gościem PRRO Mieszkańcy gminy Lewin Brzeski wciąż zmagają się z powodzią, która zniszczyła ich domy i infrastrukturę. W piątkowej Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz… » więcej 2024-09-26, godz. 08:58 "Straty na drogach krajowych szacujemy na 225 milionów złotych" - Rafał Pydych (GDDKiA) w Radiu Opole (26.09.2024) Jak będzie wyglądało przywracanie użyteczności zniszczonych odcinków i czy odbudowa wpłynie na realizację innych - planowanych inwestycji? W jaki sposób… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »