Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Przestrzegam przed łatwym studiowaniem 100% online'…
2024-06-17, 09:16 Autor: Daniel Klimczak

"Przestrzegam przed łatwym studiowaniem 100% online" - minister nauki Dariusz Wieczorek w Radiu Opole

"Przestrzegam przed łatwym studiowaniem 100% online" - minister nauki Dariusz Wieczorek w Radiu Opole
-Planujemy zmianę ustawy o szkolnictwie wyższym. Dzisiaj jednoznacznie zmieniamy naszą politykę i to nie będzie tak, że minister sobie wymyśli jakieś zapisy w ustawie i nie będzie tego konsultował ze środowiskiem - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. Polityk gości na Opolszczyźnie w ramach objazdu uczelni w całej Polsce, w czasie którego - jak przekonuje - mają zostać wypracowane zapisy nowej ustawy.
Polityk zapowiadał, że nowe przepisy nie będą oznaczały rewolucji na uczelniach. Radykalnych zmian nie przewiduje on także jeśli chodzi o liczbę szkół wyższych. Choć minister przekonuje, że uczelni jest dziś za dużo, to jego zdaniem mniejsze instytucje należy zachęcać, a nie zmuszać do łączenia się z większymi.

- Namawiam całe środowisko, wszędzie na spotkaniach o tym mówimy. Już pokazuję, że można to robić i dajemy dzisiaj zachętę finansową. W rozporządzeniu, które pojawiło się na początku czerwca już jest zapis, że w przypadku gdy uczelnie podejmą takie decyzje, to będą miały o 10 procent więcej corocznej subwencji już na stałe, więc jest o co walczyć - powiedział.

Ministra zapytaliśmy też o to, które uczelnie na Opolszczyźnie powinny jego zdaniem stracić swoją samodzielność, jednak nie wskazał on na żadną z nich.

- To jest suwerenna decyzja senatów, rektorów. My do niczego nie będziemy zmuszać - zastrzegł.

Zdaniem polityka, fuzje są nieuniknione z powodu spadającej liczby studentów, ale też powielania oferty przez kilka uczelni działających w jednym mieście. Nie bez znaczenia mają być też szanse na większe pieniądze czy możliwości w zakresie prowadzenia badań, które daje funkcjonowanie jako większy podmiot.

Naszego gościa zapytaliśmy też o nieprawidłowości w funkcjonowaniu prywatnych uczelni. To między innymi Collegium Humanum, którego dyplomy MBA nie będą honorowane przy obsadzaniu rad nadzorczych w spółkach skarbu państwa. Jak przyznał minister, najbardziej poszkodowani z tego tytułu będą studenci, którzy zdobywali wiedzę w sposób rzetelny. Jego zdaniem, winne takiemu stanowy rzeczy są brak wystarczającego nadzoru nad uczelniami, ale też zmiany w prawie podjęte w czasach poprzedniego rządu.

- Bez żadnej kontroli ta uczelnia mogła otwierać kilkadziesiąt kierunków, zapraszać studentów do kształcenia on-line, załatwiać dyplomy w bardzo krótkim czasie.

Kolejnym problemem, na który zwraca uwagę minister, może być konieczność wypłaty odszkodowań tym, którzy ukończyli studia na tego typu uczelniach i nie mogą znaleźć pracy z powodu złej opinii o danej szkole.

Jak wskazywał Dariusz Wieczorek, to także sygnał dla młodzieży wybierającej się na studia, która powinna dokładnie weryfikować jakość kształcenia. Jednym z elementów, który stwarza okazję do nadużyć jest, jak przyznał, możliwość organizacji zajęć on-line, która według zapowiedzi polityka ma zostać ograniczona.

- Tu nie zadziałało państwo, bo w ustawach jest opisane precyzyjnie, że tego typu studia można prowadzić na poziomie 50 procent czasu on-line - powiedział.

Jego zdaniem, tolerowanie nieprawidłowości w postaci zajęć wyłącznie przez internet to brak woli ograniczania tego procederu ze strony poprzedniego rządu.

- Dzisiaj to przyzwolenie się kończy [...] przestrzegam tych, którzy tak łatwo chcieliby studiować 100% online, nie róbcie państwo tego - wskazywał, zapowiadając jednocześnie, że zapisy w nowej ustawie znacząco tę kwestię ograniczą.

Ministra zapytaliśmy też o powody odległych miejsc, które polskie uczelnie zajmują w międzynarodowych rankingach, czy o weryfikację jakości publikacji naukowych. Niedawno głośna stała się sprawa naukowca z krakowskiej AGH, który chcąc obnażyć wadliwe działanie systemu, wymyślił założenia do pracy o zapałkach kolekcjonowanych przez papieża Jana Pawła II. Jak potem przyznał, podany przez niego współautor pracy także został zmyślony, jednak nie przeszkodziło to w opublikowaniu tekstu w naukowym periodyku.

Zobacz także

2024-06-19, godz. 08:39 Zbigniew Kubalańca: polityka to gra kompromisów a ja coś o tym wiem -Myślę, że do 10 lipca ta sprawa powinna się wyjaśnić. Troszkę niezrozumiałe jest to, że przez ponad miesiąc było czterech członków zarządu, a teraz… » więcej 2024-06-18, godz. 08:30 Tomasz Kostuś: koniec pracy komisji ds. wyborów kopertowych najwcześniej pod koniec lipca - Nic się nie zmieniło! Komisje śledcze mają swoją rolę, swoje funkcje. Chcemy dociec prawdy i rozliczyć tych, którzy odpowiadają za niegospodarność… » więcej 2024-06-14, godz. 09:00 "Nie chciałbym, żeby województwem zarządzali ludzie bez ambicji". Szymon Ogłaza w Radiu Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w piątek 14 czerwca był nowy marszałek województwa opolskiego Szymon Ogłaza. Naszego rozmówcę pytaliśmy o kierunek… » więcej 2024-06-13, godz. 09:27 "Chciałbym, żeby nikt nie podniósł ręki i nie zrobił zamachu na te pieniądze" - Andrzej Buła o swojej misji w Parlamencie… - Na pewno chciałbym przede wszystkim pracować w takiej komisji merytorycznej, która jest najbardziej powiązana z samorządem terytorialnym. Widzę, że będę… » więcej 2024-06-12, godz. 08:57 Bartosz Ryszka: nienajlepsze nastroje opolskich przedsiębiorców Wzrost kosztów działalności doskwiera opolskim firmom - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes Opolskiej Izby Gospodarczej Bartosz Ryszka. Szczególne… » więcej 2024-06-11, godz. 08:33 Bartosz Maziarz: trwa wojna hybrydowa - spodziewajmy się jej nasilenia - Celem wojny hybrydowej jest wprowadzenie niepokoju wśród społeczeństw Unii Europejskiej, skłócenie wewnętrzne jej państw, bo im słabsza Unia tym silniejsza… » więcej 2024-06-10, godz. 09:43 Czy europoseł z Opolszczyzny pomoże w rozwoju regionu? Prof. Adam Drosik w Radiu Opole Mandat europosła dla polityka z Opolszczyzny to duża szansa dla regionu - tak uważa gość Porannej Rozmowy Radia Opole, politolog, prof. UO Adam Drosik, którego… » więcej 2024-06-07, godz. 08:38 Rafał Tkacz: dwa mandaty więcej w tych wyborach do Parlamentu Europejskiego dla Polski - Wybory do Parlamentu Europejskiego są specyficzne, bo liczba mandatów przypadająca na dany okręg jest ruchoma. Polacy mają w tym roku do obsadzenia 53… » więcej 2024-06-06, godz. 08:45 Andrzej Buła: bezpieczeństwo mieszkańców Unii jest najważniejsze - Pandemia i wojna w Ukrainie pokazały, że bezpieczeństwo, także to indywidualne mieszkańców Unii jest najważniejsze. Uważam, że powinno być w centrum… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »