Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Akty szpiegostwa odbywają się cały czas [...]…
2024-05-13, 09:46 Autor: Daniel Klimczak

"Akty szpiegostwa odbywają się cały czas [...] Tu służby popełniły błąd" - dr Bartosz Maziarz o ucieczce byłego sędziego Tomasza Sz.

"Służby popełniły pewnego rodzaju błąd" dr Bartosz Maziarz gościem Radia Opole
Na początku ubiegłego tygodnia kraj obiegła wiadomość o sędzim Tomaszu Sz., który wyjechał na Białoruś, by ubiegać się tam o azyl polityczny. Prokuratura wszczęła przeciwko niemu postępowanie o szpiegostwo i domaga się jego tymczasowego aresztowania. Jakie zagrożenie mogła spowodować jego działalność i jak zapobiegać podobnym incydentom w przyszłości - o to pytaliśmy w poniedziałkowy poranek dr. Bartosza Maziarza, politologa Uniwersytetu Opolskiego, a jednocześnie eksperta ds. bezpieczeństwa.
W opinii naszego gościa, straty, które mogła odnieść Polska w związku z prawdopodobną działalnością szpiegowską Tomasza Sz., będą znane dopiero w przyszłości. Jego zdaniem, nie jest to jednak nowa, ani zapewne ostatnia tego typu sytuacja.

- Akty szpiegostwa odbywają się cały czas. To nie jest nic nadzwyczajnego z punktu działalności służb, pracy kontrwywiadowczej, czy też pracy innych wywiadów - powiedział.

Jak dodawał, służby mają opracowane procedury na wypadek takich sytuacji i obecnie najprawdopodobniej są one wdrażane w życie. Ponadto jedną z konsekwencji wyjazdu Tomasza Sz. powinno być też uszczelnienie procesu przyznawania dostępu do informacji niejawnych, co zapowiedział już polski rząd.

Tomasz Sz. po wyjeździe na wschód zrzekł się urzędu sędziego. Jak wynika z ustaleń Rzeczpospolitej, która powołuje się na ministra Tomasza Siemoniaka, były już sędzia co najmniej dwukrotnie wyjechał do tego kraju, co zostało przeoczone przez polskie służby. Naszego porannego rozmówcę zapytaliśmy więc, jak to możliwe, że osoba mająca dostęp do tego typu wiedzy, nieniepokojona wyjeżdża do kraju powiązanego z nieprzychylnym Polsce reżimem.

- Tu służby popełniły pewnego rodzaju błąd, ale to też wynika z tego, że my jako społeczeństwo nie mamy pewnej świadomości kontrwywiadowczej. U nas bardzo często ludzie nie mają świadomości na temat tego, do jakich informacji mają dostęp i co z nimi należy zrobić i jak je chronić. On oczywiście tę świadomość miał, ponieważ był odpowiednio instruowany, ze względu na to, że prawdopodobnie był jednym z elementów siatki agenturalnej obcego wywiadu i sam fakt, że wyjechał przez polskie przejście graniczne [...] niestety, tutaj służby prawdopodobnie musiały pominąć gdzieś pewne istotne aspekty - usłyszeliśmy. W opinii naszego gościa, nie bez znaczenia był także zbyt mały budżet, którym dysponują polskie służby specjalne, mające chronić kraju przed tego typu działalnością.

Dr. Bartosza Maziarza zapytaliśmy też, czy toczący się wokół tej sprawy spór polityczny nie przysłoni rządzącym istoty problemu, a także jaka przyszłość może czekać Tomasza Sz. za naszą wschodnią granicą.

Zobacz także

2024-06-24, godz. 09:13 Włodzimierz Skalik o możliwej współpracy Konfederacji z AfD: "Trwają rozmowy" W poniedziałkowy poranek naszym gościem był poseł Konfederacji Włodzimierz Skalik, którego zapytaliśmy o doniesienia na temat współpracy ugrupowania z… » więcej 2024-06-21, godz. 08:30 Joanna Raźniewska: Bardzo chciałabym odczarować wciąż widoczne efekty pandemii w szkołach Dziś w szkołach w całek Polsce zabrzmi ostatni dzwonek. Dla trzech placówek w naszym regionie będzie to także koniec ich działalności. W piątkowy poranek… » więcej 2024-06-20, godz. 08:55 Marek Białokur o Narodowym Dniu Powstań Śląskich i dyskusji o śląskiej odrębności -Jestem bardzo szczęśliwy z tej dyskusji, która się toczy, bo ona może tylko z korzyścią działać na rzecz wiedzy o kształtowaniu się tego regionu. I… » więcej 2024-06-19, godz. 08:39 Zbigniew Kubalańca: polityka to gra kompromisów a ja coś o tym wiem -Myślę, że do 10 lipca ta sprawa powinna się wyjaśnić. Troszkę niezrozumiałe jest to, że przez ponad miesiąc było czterech członków zarządu, a teraz… » więcej 2024-06-18, godz. 08:30 Tomasz Kostuś: koniec pracy komisji ds. wyborów kopertowych najwcześniej pod koniec lipca - Nic się nie zmieniło! Komisje śledcze mają swoją rolę, swoje funkcje. Chcemy dociec prawdy i rozliczyć tych, którzy odpowiadają za niegospodarność… » więcej 2024-06-17, godz. 09:16 "Przestrzegam przed łatwym studiowaniem 100% online" - minister nauki Dariusz Wieczorek w Radiu Opole -Planujemy zmianę ustawy o szkolnictwie wyższym. Dzisiaj jednoznacznie zmieniamy naszą politykę i to nie będzie tak, że minister sobie wymyśli jakieś zapisy… » więcej 2024-06-14, godz. 09:00 "Nie chciałbym, żeby województwem zarządzali ludzie bez ambicji". Szymon Ogłaza w Radiu Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w piątek 14 czerwca był nowy marszałek województwa opolskiego Szymon Ogłaza. Naszego rozmówcę pytaliśmy o kierunek… » więcej 2024-06-13, godz. 09:27 "Chciałbym, żeby nikt nie podniósł ręki i nie zrobił zamachu na te pieniądze" - Andrzej Buła o swojej misji w Parlamencie… - Na pewno chciałbym przede wszystkim pracować w takiej komisji merytorycznej, która jest najbardziej powiązana z samorządem terytorialnym. Widzę, że będę… » więcej 2024-06-12, godz. 08:57 Bartosz Ryszka: nienajlepsze nastroje opolskich przedsiębiorców Wzrost kosztów działalności doskwiera opolskim firmom - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes Opolskiej Izby Gospodarczej Bartosz Ryszka. Szczególne… » więcej 2024-06-11, godz. 08:33 Bartosz Maziarz: trwa wojna hybrydowa - spodziewajmy się jej nasilenia - Celem wojny hybrydowej jest wprowadzenie niepokoju wśród społeczeństw Unii Europejskiej, skłócenie wewnętrzne jej państw, bo im słabsza Unia tym silniejsza… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »