Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2021-11-16, 15:11 Autor: Agnieszka Lubczańska/materiały organizatora

Wieczór z muzyką organową w Filharmonii Opolskiej

Karol Mossakowski powraca na opolską scenę [fot. materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Karol Mossakowski powraca na opolską scenę [fot. materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Karol Mossakowski powraca na opolską scenę. Artysta jest uważany za jednego z najzdolniejszych organistów młodego pokolenia. W najbliższy piątek (19.11) wystąpi wraz z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza podczas koncertu pt. „Pewnego razu w Paryżu”. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Są jeszcze bilety!

Mieszkającego na stałe we Francji mistrza organów publiczność z Opola może kojarzyć z cyklem „W starym kinie”, podczas którego improwizował ścieżkę dźwiękową do klasyków kina niemego. Mossakowski jest profesorem Wyższej Szkoły Muzycznej w San Sebastián, organistą tytularnym katedry w Lille we Francji oraz artystą-rezydentem Radia Francuskiego w Paryżu.


W programie koncertu „Pewnego razu w Paryżu” jako pierwsza zabrzmi "Uwertura" Antoniego Szałowskiego. Kompozycja nagrodzona Złotym Medalem na Światowej Wystawie w Paryżu, uznana została przez wybitnego krytyka Florenta Schmitta za najciekawsze wydarzenie sezonu 1936/37. Następnie będzie można usłyszeć "Koncert na organy, kotły i smyczki g-moll" Francisa Poulenca, a po przerwie zabrzmi "Sinfonia rustica" Andrzeja Panufnika.


Bilety na koncert dostępne są w kasie i na stronie Filharmonii Opolskiej. Radio Opole jest patronem medialnym trwającego sezonu artystycznego filharmonii.


Program:
  • Antoni Szałowski – Uwertura (8’)
  • Francis Poulenc – Koncert na organy, kotły i smyczki g-moll (23’)
  • Andrzej Panufnik – Sinfonia rustica (29’)
O repertuarze:
Karol Mossakowski [fot. materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]Lata trzydzieste i czterdzieste dwudziestego wieku. Dwóch Polaków i Francuz. Prawdopodobnie obaj polscy kompozytorzy – Antoni Szałowski i Andrzej Panufnik – spotkali w Paryżu Francisa Poulenca. Zadziwiające są niewidzialne nici łączące ludzi sztuki i sprawiające, że świat staje się tak mały. Szałowski jeszcze przed II wojną światową wyjechał na studia do słynnej Nadii Boulanger. W stolicy Francji pozostał już do końca życia, a neoklasyczna, brawurowa i przyjemna w odbiorze Uwertura była kompozycją wieńczącą edukację pod kuratelą wielkiej profesorki. Koncert na organy, kotły i smyczki paryżanina z urodzenia – Francisa Poulenca – jest dziełem dwa lata młodszym i w nim znaleźć można nawiązania do epoki baroku. Składa się z siedmiu fragmentów, które następują po sobie w sposób przypominający filmowe cięcia – płynnie, ale wyraziście. W roku 1938, gdy Poulenc komponował swój Koncert organowy, studia dyrygenckie w tym samym mieście odbywał Andrzej Panufnik. Młody artysta niedługo później wrócił jednak do Polski, gdzie spędził okrutny czas II wojny światowej. W powstającej z gruzów ojczyźnie, wspominającej stulecie śmierci Chopina, napisał Sinfonię rusticę inspirowaną folklorem kurpiowskim. Symetryczność kurpiowskich wycinanek odzwierciedlił niespotykanym ustawieniem orkiestry na scenie – ów niestandardowy pomysł gwarantuje nie tylko niecodzienny widok, ale także interesujące doznania akustyczne.

[źródło tekstu: Filharmonia Opolska]

Zobacz także

2020-12-15, godz. 06:29, Kultura i rozrywka Zakuka wyróżniona na międzynarodowym festiwalu Opolska formacja Zakuka łączy opolskie pieśni ludowe ze współczesnym brzmieniem. Zespół za swoją koncertową działalność otrzymał nagrodę i tytuł Opolskiej Marki 2019. A teraz został zauważony przez jury XXX Międzynarodowego… » więcej 2020-12-13, godz. 18:06, Kultura i rozrywka Pieśni patriotyczne w nowych aranżacjach zabrzmiały w Studiu M im. SBB. Okazją była 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego [ZDJĘCIA] Białostocka formacja The Dziemians wystąpiła w Studiu M imienia SBB Radia Opole. Tym razem lider zespołu i wokalista Maciej Dziemiańczuk przygotował zestaw pieśni patriotycznych. Obok niego na scenie śpiewała również jego żona… » więcej 2020-12-11, godz. 13:30, Kultura i rozrywka Gramy dla Püdla - koncert w internecie. "Po prostu zagrać z serca" Gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej zagrają w koncercie charytatywnym 'Gramy dla Püdla '. Koncert w formule live streaming na rzecz artysty, lidera zespołu Püdelsi - Andrzeja “Püdla” Bieniasza w sobotę (12.12) o godzinie 19.00. » więcej 2020-12-10, godz. 21:23, Kultura i rozrywka Jazz zabrzmiał w studiu M imienia SBB Radia Opole. Za nami koncert EABS [ZDJĘCIA] Energia, spontaniczność muzyków i improwizacja muzyczna zabrzmiały w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opole. Bez publiczności zagrała wrocławska formacja EABS. Koncerty tego zespołu cieszą się niezmienna popularnością. » więcej 2020-12-10, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Koncerty adwentowe online z muzyką klasyczną już w najbliższy weekend Przed nami koncerty adwentowe i bożonarodzeniowe z udziałem związanych z Opolszczyzną artystów. Jest to jednocześnie kontynuacja tegorocznych obchodów 30-lecia Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN)… » więcej
9596979899100101
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »