Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2021-11-16, 15:11 Autor: Agnieszka Lubczańska/materiały organizatora

Wieczór z muzyką organową w Filharmonii Opolskiej

Karol Mossakowski powraca na opolską scenę [fot. materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Karol Mossakowski powraca na opolską scenę [fot. materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Karol Mossakowski powraca na opolską scenę. Artysta jest uważany za jednego z najzdolniejszych organistów młodego pokolenia. W najbliższy piątek (19.11) wystąpi wraz z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza podczas koncertu pt. „Pewnego razu w Paryżu”. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Są jeszcze bilety!

Mieszkającego na stałe we Francji mistrza organów publiczność z Opola może kojarzyć z cyklem „W starym kinie”, podczas którego improwizował ścieżkę dźwiękową do klasyków kina niemego. Mossakowski jest profesorem Wyższej Szkoły Muzycznej w San Sebastián, organistą tytularnym katedry w Lille we Francji oraz artystą-rezydentem Radia Francuskiego w Paryżu.


W programie koncertu „Pewnego razu w Paryżu” jako pierwsza zabrzmi "Uwertura" Antoniego Szałowskiego. Kompozycja nagrodzona Złotym Medalem na Światowej Wystawie w Paryżu, uznana została przez wybitnego krytyka Florenta Schmitta za najciekawsze wydarzenie sezonu 1936/37. Następnie będzie można usłyszeć "Koncert na organy, kotły i smyczki g-moll" Francisa Poulenca, a po przerwie zabrzmi "Sinfonia rustica" Andrzeja Panufnika.


Bilety na koncert dostępne są w kasie i na stronie Filharmonii Opolskiej. Radio Opole jest patronem medialnym trwającego sezonu artystycznego filharmonii.


Program:
  • Antoni Szałowski – Uwertura (8’)
  • Francis Poulenc – Koncert na organy, kotły i smyczki g-moll (23’)
  • Andrzej Panufnik – Sinfonia rustica (29’)
O repertuarze:
Karol Mossakowski [fot. materiały nadesłane przez Filharmonię Opolską]Lata trzydzieste i czterdzieste dwudziestego wieku. Dwóch Polaków i Francuz. Prawdopodobnie obaj polscy kompozytorzy – Antoni Szałowski i Andrzej Panufnik – spotkali w Paryżu Francisa Poulenca. Zadziwiające są niewidzialne nici łączące ludzi sztuki i sprawiające, że świat staje się tak mały. Szałowski jeszcze przed II wojną światową wyjechał na studia do słynnej Nadii Boulanger. W stolicy Francji pozostał już do końca życia, a neoklasyczna, brawurowa i przyjemna w odbiorze Uwertura była kompozycją wieńczącą edukację pod kuratelą wielkiej profesorki. Koncert na organy, kotły i smyczki paryżanina z urodzenia – Francisa Poulenca – jest dziełem dwa lata młodszym i w nim znaleźć można nawiązania do epoki baroku. Składa się z siedmiu fragmentów, które następują po sobie w sposób przypominający filmowe cięcia – płynnie, ale wyraziście. W roku 1938, gdy Poulenc komponował swój Koncert organowy, studia dyrygenckie w tym samym mieście odbywał Andrzej Panufnik. Młody artysta niedługo później wrócił jednak do Polski, gdzie spędził okrutny czas II wojny światowej. W powstającej z gruzów ojczyźnie, wspominającej stulecie śmierci Chopina, napisał Sinfonię rusticę inspirowaną folklorem kurpiowskim. Symetryczność kurpiowskich wycinanek odzwierciedlił niespotykanym ustawieniem orkiestry na scenie – ów niestandardowy pomysł gwarantuje nie tylko niecodzienny widok, ale także interesujące doznania akustyczne.

[źródło tekstu: Filharmonia Opolska]

Zobacz także

2020-07-24, godz. 16:05, Patronaty - polecamy Dwa koncerty w NFM na zakończenie festiwalowej części 7. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej – zobacz transmisję! Jazzowym koncertem plenerowym zakończyła się nyska odsłona 7. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej. Za nami także ostatnie zajęcia dla wiolonczelistów w ramach kursów mistrzowskich, a przed nami dwa koncerty festiwalowej części… » więcej 2020-07-24, godz. 14:59, Patronaty - polecamy Wendt i Smoczyński, czyli jazzowa uczta w ogrodzie - Nie możemy się doczekać, bo już za chwilę, przed nami jeden z tych muzycznych duetów, który sięga do najlepszych stref jazzowych - informuje Muzeum Regionalne w Głogówku, zapraszając w najbliższy czwartek (30.07) na koncert Smoczyński/Wendt… » więcej 2020-07-10, godz. 15:15, Kultura i rozrywka Jakub Dubik rusza z programem dla młodych muzyków Pochodzący z Opolszczyzny wiolonczelista w ramach programu stypendialnego uruchomił projekt 'e-Bank Talentów' skierowany do utalentowanych młodych muzyków. Program będzie się składał z dwóch części. Pierwszy ruszy od soboty i będzie… » więcej 2020-07-06, godz. 11:15, Kultura i rozrywka Konkurs na najlepszy rap organizuje Nyski Dom Kultury Nyski Dom Kultury poszukuje młodych, utalentowanych twórców, którzy chętnie rozwijają swoje muzyczne pasje. Trwa wakacyjny konkurs na najlepszy rap. Zainteresowani jeszcze mogą nadsyłać stworzone przez siebie utwory na adres mailowy… » więcej 2020-07-02, godz. 16:25, Patronaty - polecamy DJ BRK i ekipa NOKTA Festival 9 lipca w Studiu M im. SBB - zobaczcie transmisję! Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich DJ’ów i producentów muzycznych, a także raper i wokalista - DJ BRK w czwartek 9 lipca wystąpi w Studiu M im. SBB. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00, bez udziału publiczności, ale będzie… » więcej
112113114115116117118
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »